System białych certyfikatów - co warto wiedzieć?
Prowadzisz firmę i rozważasz podjęcie kroków w celu poprawy efektywności energetycznej? W takim razie bardzo możliwe, że będziesz mógł wystąpić o przyznanie Twojemu przedsiębiorstwu białych certyfikatów. Z pewnością warto to zrobić, ponieważ w ten sposób możesz zyskać prawa majątkowe, które są przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. Czym dokładnie są białe certyfikaty i jakie korzyści przynosi ich posiadanie?
Białe certyfikaty - definicja
Biały certyfikat jest zbywalnym aktywem, które dowodzi, że pewien procent oszczędności energii został osiągnięty w stosunku do wartości bazowej. Określa się go również jako świadectwo oszczędności energii. System białych certyfikatów pozwala osiągnąć ograniczenie zużycia prądu w trzech obszarach, do których zalicza się wzrost oszczędności energii przez odbiorców końcowych, wzrost oszczędności energii dzięki własnym urządzeniom oraz zmniejszenie strat energii podczas przesyłu i dystrybucji.
Najprościej mówiąc, jeśli wprowadzasz w firmie działania, dzięki którym poprawie ulegnie efektywność energetyczna, możesz wystąpić o przyznanie białych certyfikatów. Co istotne, stanowią one przedmiot obrotu na Towarowej Giełdzie Energii, co oznacza, że możesz wystawić je na sprzedaż, a tym samym na nich zarobić. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w Ustawie o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku.
Kiedy możesz ubiegać się o przyznanie białych certyfikatów?
Aby ubiegać się o przyznanie białych certyfikatów, musisz najpierw zaplanować działania, których celem będzie zmniejszenie zużycia energetycznego w Twojej firmie. Wniosek o wydanie świadectwa można złożyć tylko wtedy, gdy dotyczy on niezrealizowanego projektu i jeżeli oszczędności energii przekroczą 10 ton równoważnego oleju ekwiwalentnego (energetyczny równoważnik jednej metrycznej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10000 kcal/kg, wartość ta używana jest głównie w energetyce w celu opisania dużych wartości energii) Taki certyfikat potwierdza wielkość planowanych ograniczeń zużycia energii. Wydawany jest przez prezesa URE na wniosek podmiotu, który będzie realizował przedsięwzięcie lub jego upoważnionego przedstawiciela.
Co istotne, wniosek musi być poprzedzony audytem energetycznym, który sprowadza się do systematycznej procedury, której cel nadrzędny stanowi pozyskanie informacji na temat profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków. Z audytu energetycznego sporządzany jest raport, który określa m.in. miejsca największych strat energii i jednocześnie proponuje możliwe do wdrożenia działania, które pomogą je zminimalizować. Pełną usługę w tym zakresie proponuje m.in. innogy Polska.
Przykłady działań, dla których można uzyskać białe certyfikaty:
- modernizacja lub zmiana izolacji termicznej w rurociągach, piecach i liniach technologicznych,
- ocieplenie budynku,
- wymiana stolarki drzwiowej i okiennej,
- modernizacja opraw i źródeł światła,
- modernizacja instalacji sprężonego powietrza,
- wymiana silników, napędów i układów kierowniczych,
- inwestycja w panele fotowoltaiczne.
Po zakończeniu inwestycji przeprowadzany jest kolejny audyt w celu potwierdzenia ilości zaoszczędzonej energii. W ciągu 30 dni certyfikaty przekształcane są w zbywalne prawa majątkowe, które można sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii.
Białe certyfikaty - zachęta dla firm
System białych certyfikatów ma zachęcać firmy do oszczędzania energii poprzez różne inwestycje w efektywność energetyczną. Stopień ich realizacji i skuteczności oblicza się jako skumulowane oszczędności w całym okresie eksploatacji produktu lub inwestycji. Białe certyfikaty są przedmiotem obrotu nie tylko w Polsce, ale również we Francji czy we Włoszech. We Francji zbywalna jednostka to „MWh cumac”. W Polsce i we Włoszech białe certyfikaty są zaś sprzedawane w tonach ekwiwalentu ropy (toe). Warto nadmienić, że inne kraje również rozważają wprowadzenie mechanizmu białych certyfikatów, ponieważ jest on ogólnie uważany za skuteczny i opłacalny sposób na osiągnięcie oszczędności energii, a także atrakcyjny dla decydentów z uwagi na możliwość pozyskania dochodu.
Białe certyfikaty to sposób na dodatkowy zysk dla Twojej firmy. Przeprowadzenie działań zmniejszających zużycie energetyczne w przedsiębiorstwie i tak jest dla Ciebie korzystne, gdyż przekłada się na mniejsze rachunki za energię. Dodatkowo możesz jeszcze na tym zarobić. Korzyść jest zatem bez wątpienia bardzo duża.