Dlaczego wybrać powietrzną pompę ciepła?
Powietrzne pompy ciepła jako potencjalne odnawialne źródło pozyskiwania energii do ogrzewania nie jest w Polsce przesadnie popularne. Część osób twierdzi, iż powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się w polskim klimacie. Wbrew wszelkim negatywnym opiniom dobrze jest zdawać sobie sprawę, iż również w Polsce powietrzne pompy ciepła doskonale się sprawdzają. Warto zatem wiedzieć czym są powietrzne pompy ciepła, jakie są ich rodzaje oraz jak działają.
Czym jest powietrzna pompa ciepła?
Zgodnie z definicją powietrzna pompa ciepła stanowi urządzenie, które z powietrza otaczającego wybrane gospodarstwo domowe pobiera ciepło. Tak jak inne pompy ciepła i ta będąc domową instalacją grzewczą spełnia taką samą rolę jak tradycyjne ogrzewanie węglowe, gazowe lub elektryczne. Dzięki zamontowanemu wewnątrz pompy systemowi ciepło z powietrza zostaje pobrane a następnie służy do ogrzewania wody czy też całego domu.
Co ciekawe, powietrzne pompy ciepła mogą być jeszcze bardziej wydajne po podłączeniu ich systemu do systemu fotowoltaicznego obecnego na dachu. Wówczas można całkowicie uniezależnić się od pobierania energii z innych źródeł konwencjonalnych i przy okazji wspierać środowisko naturalne. Sam system tworzący powietrzną pompę ciepła wykorzystuje aż do 75% energii cieplnej, która jest zmagazynowana w powietrzu atmosferycznym przez co jest bardzo wydajny. Więcej o obliczaniu wydajności powietrznej pompy ciepła dowiesz się na stronie columbusenergy.pl.
Jakie są rodzaje powietrznej pompy ciepła?
Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje powietrznej pompy ciepła. Różnią się one od siebie konstrukcją oraz umiejscowieniem ich wewnątrz lub na zewnątrz domu. Zaliczają się do nich:
- Pompa typu "split" - stanowi ona system złożony z dwóch osobnych modułów, gdzie pierwszy z nich jest instalowany wewnątrz a drugi na zewnątrz domu. W pierwszym z nich (zewnętrznym) znajdują się istotne elementy takie jak wentylator, parownik, sprężarka, a także zawór rozprężany. W drugim module (wewnętrznym) znaleźć można skraplacz, podgrzewacz elektryczny, a także pompa obiegowa. Oba moduły, choć są odrębnymi częściami jednego systemu, są ze sobą powiązane rurami chłodniczymi, dzięki czemu tworzą jedną całość. Ten system jest o tyle korzystny, gdyż to w module zewnętrznym zachodzi znacząca większość procesów pobierania, wytwarzania oraz transportowanie ciepła do modułu wewnętrznego;
- Pompa typu "monoblok" - ten rodzaj powietrznej pompy ciepła złożony jest wyłącznie z zewnętrznego modułu, na który składa się z kolei sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator oraz zawór rozprężany. Moduł ten jest z kolei podłączany do systemu grzewczego, który doprowadza ciepło do wnętrza gospodarstwa domowego.
Warto zdawać sobie sprawę, iż niezależnie od rodzaju wybranej pompy ciepła każda z nich będzie świetnym wyborem. Przede wszystkim w porównaniu do pomp gruntowych te nie wymagają kopania specjalnych rowów w gruncie oraz budowania dodatkowej i skomplikowanej instalacji. Co więcej sama ich instalacja jest bardzo prosta a same powietrzne pompy ciepła są bardzo estetyczne i dobrze się prezentują na tle domu.
W jaki sposób działają powietrzne pompy ciepła?
Model, na podstawie którego działa powietrzna pompa ciepłą można podzielić na trzy etapy (obiegi). Zaliczają się do nich:
- Etap (obieg) pierwszy - w początkowym etapie powietrze atmosferyczne wokół domu jest pobierane przez wentylator skąd trafia do parownika. Znajdujący się tam układ chłodniczy wypełniony jest specjalną cieczą, której temperatura jest za każdym razem niższa niż temperatura otoczenia. Dzięki powstałej w ten sposób różnicy temperatur możliwy jest pobór ciepła. Następnie tak ogrzana ciecz jest transportowana do drugiego obiegu;
- Etap (obieg) drugi - tutaj kluczowy jest tzw. czynnik chłodniczy, któremu ciecz przekazuje ciepło. Jego właściwości sprawiają, iż może parować nawet w niskich temperaturach. Pod wpływem tak wytworzonego ciepła czynnik ze stanu ciekłego przechodzi w stan gazowy i zostaje skierowany do sprężarki. Z kolei ze względu na wysokie ciśnienie gaz spręża się i zostaje skierowany z kolei do wewnętrznego systemu grzewczego;
- Etap (obieg) trzeci - w ten sposób sprężony i poddany wysokiemu ciśnieniu gaz może zostać wykorzystany do podgrzewania wody bądź powietrza wewnątrz domu.
Artykuł zewnętrzny