Gaz dla firmy - jak nie przepłacać?
Z całą pewnością gaz to jedno z najlepszych obecnie dostępnych źródeł ciepła. Jest on w końcu stosunkowo czysty, stale dostępny, wydajny i korzystny cenowo. Zawsze warto się jednak zastanowić, w jaki sposób płacić jeszcze mniej za błękitne paliwo? Podpowiadamy!
Gaz dla firmy – jak obniżyć rachunki?
Co jasne, zagadnienie kosztów zużycia gazu ziemnego może mieć różne znaczenie, w zależności od danego podmiotu. W końcu przecież wiele firm opierających swoją działalność na pracy biurowej zużywa gaz ziemny tylko do ogrzania pomieszczeń. Nie da się jednak ukryć, że w bardzo wielu podmiotach, zwłaszcza produkcyjnych, zapotrzebowanie na ciepło jest naprawdę duże i każde zmniejszenie związanych z tym kosztów, będzie już sukcesem. W tym miejscu warto podkreślić, że istnieją w zasadzie dwa sposoby na osiągnięcie tego celu:
-
Optymalizacja zużycia paliwa.
-
Obniżenie ceny gazu.
W pierwszym przypadku możliwości działania jest oczywiście mnóstwo. Można chociażby instalować bardziej wydajne urządzenia grzewcze, inwestować w termomodernizacje budynków, systemy lepiej kontrolujące temperaturę pomieszczeń, lub też po prostu zmieniać nawyki pracowników. Inaczej wygląda kwestia ceny samego paliwa gazowego, którą zmienić można w zasadzie tylko poprzez zmianę podmiotu sprzedającego gaz.
Zmiana sprzedawcy gazu – czy się opłaca?
Bez wątpienia częściowe uwolnienie rynku gazu ziemnego było olbrzymią zmianą z punktu widzenia przedsiębiorców. W końcu wcześniej nie mieli oni w praktyce większego wpływu na dyktowane im ceny przez krajowego monopolistę. Nowa sytuacja zaowocowała pojawieniem się na rynku podmiotów alternatywnych, zajmujących się sprzedażą błękitnego paliwa, które mają co raz to korzystniejsze oferty na gaz dla firm. Jak nietrudno się domyślić, automatycznie zwróciło to uwagę najpierw dużych, a potem też mniejszych przedsiębiorstw, które zauważyły szansę na obniżenie swoich kosztów. Bardzo wielu z nich się to udało, a proces dokonywania zmian ma miejsce w dalszym ciągu – gdyż można go wykonywać bez ograniczenia.
Dokonując zmiany sprzedawcy gazu zawsze warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi warunkami współpracy – czyli przede wszystkim:
-
Okresem trwania umowy.
-
Ceną gazu.
-
Opłatami dodatkowymi.
Oprócz niskiej ceny wyjściowej szczególnie warto zwrócić uwagę na jej kształtowanie się przez cały okres trwania umowy. Najstabilniejszym wariantem jest stała cena przez okres trwania umowy, niezależnie od sytuacji rynkowej.
Tani gaz dla firm – jak z niego skorzystać?
Potencjalnie zmiana sprzedawcy gazu (np. zmiana sprzedawcy gazu na EWE) jest więc bardzo korzystnym rozwiązaniem. Czy jednak nie wiąże się ona z dużą liczbą formalności? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE:
Większość polskich przedsiębiorców słysząc o jakichkolwiek zmianach, niemal instynktownie martwi się sporą ilością „papierologii”. Jeśli jednak przyjrzymy się procedurze zmiany sprzedawcy gazu, to szybko przekonamy się, że jest to nieskomplikowany proces. Pierwszym krokiem w tym przypadku jest oczywiście znalezienie nowego sprzedawcy, który zaproponuje nam po prostu lepsze warunki. Następnie konieczne jest oczywiście podpisanie odpowiedniej umowy i jednocześnie pełnomocnictwa do reprezentowania nas przed OSD – czyli operatorem sieci dystrybucyjnej. Co równie ważne, po wykonaniu wspomnianych czynności wszystkie pozostałe formalności załatwia za nas nowy sprzedawca, a nam pozostaje tylko końcowe rozliczenie się z podmiotem, od którego do tej pory kupowaliśmy gaz ziemny.
Z całą pewnością dobry sprzedawca gazu dla firm może okazać się znakomitym wsparciem dla każdego biznesu. Nawiązanie z nim współpracy może pozwolić na zauważalne obniżenie kosztów działalności oraz uzyskanie korzystnej ceny za gaz. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy, gdy równocześnie rozpoczniemy też działania mające na celu optymalizację zużycia samego paliwa w naszej firmie – do czego gorąco zachęcamy!
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Golf_MHNK
Artykuł sponsorowany