Rodzaje szkoleń BHP. Które są wymagane dla pracowników?
Szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dzielą się na wstępne i okresowe. Te początkowe dzieli się na ogólne i stanowiskowe. Czym są owe szkolenia BHP, co je charakteryzuje i jakiej tematyki dotyczą?
Szkolenia BHP - co to takiego?
Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe dla każdego nowo zatrudnionego pracownika w firmie, jak i dla takiego, który pracuje w niej już jakiś czas (szkolenie okresowe). Jest to szkolenie z przepisów BHP i obowiązków, które pracownik (ale i pracodawca) musi przestrzegać, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa.
Szkolenia BHP są dobierane do stanowiska pracy, gdyż oczywiste jest, że BHP pracownika biurowego, będzie różniło się od tego zatrudnionego na hali produkcyjnej. Szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym mówi się i przestrzega o potencjalnym ryzyku występującym w danym miejscu pracy, musi być prowadzone przez wykwalifikowaną osobę, która jest do tego upoważniona.
Szkolenia BHP dla pracowników - rodzaje
Rozróżnia się kilka rodzajów szkoleń BHP, do których w danym czasie muszą przystąpić pracownicy.
- Szkolenie wstępne BHP - jest obowiązkowe dla osób nowych, które dopiero zostały zatrudnione w firmie. Bez niego pracownik nie może rozpocząć pracy. Takie prawo jest regulowane przez Kodeks Pracy w art. 2373 § 1. Nowy pracownik musi zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, które będą panowały na jego stanowisku pracy. Przepisy BHP regulują, że do takiego szkolenia muszą podejść: nowi pracownicy, praktykanci oraz stażyści, uczniowie na praktykach zawodowych.
Szkolenie wstępne BHP obejmuje również instruktaż ogólny i stanowiskowy. Pierwszy określa wszystkie zasady bezpieczeństwa panujące w firmie, drugi tylko te, które dotyczą danego stanowiska pracy. Odbycie szkolenia wstępnego musi zostać udokumentowane. Dowodem tego jest karta szkolenia wstępnego BHP. Takie szkolenie jest ważne przez okres 12 miesięcy. Pracownicy na kierowniczych stanowiskach muszą je powtarzać co pół roku.
- Szkolenie okresowe BHP - ten typ szkolenia przeprowadza się po wygaśnięciu szkolenia wstępnego (6 lub 12 miesięcy). Jego celem jest ugruntowanie wiedzy dotyczącej Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Przeprowadzenie takiego szkolenia jest czasem konieczne, gdyż przepisy ulegają zmianie. O ile przepisy BHP nie zmieniły się lub nie doszły nowe obowiązki, to szkolenie okresowe tematyką jest podobne do tego wstępnego. Takie okresowe BHP przeprowadza się następnie raz na kilka lat - w zależności od stanowiska (od roku do 6 lat).
Co ważne - zarówno szkolenie wstępne, jak i okresowe odbywa się na koszt pracodawcy oraz w godzinach pracy.
Czy każdy pracownik musi zostać przeszkolony z pierwszej pomocy?
W każdym miejscu pracy może dojść do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, dlatego każdy pracownik musi mieć dostęp do wyposażenia apteczki (bez leków). Jednak nie każdy pracownik jest zobligowany do znajomości zasad pierwszej pomocy - aczkolwiek zdecydowanie warto je znać. W firmie musi być wyznaczona minimum jedna osoba (w zależności od ilości zatrudnionych pracowników), która zostanie w tym celu przeszkolona i to ona w razie konieczności będzie mogła udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.