Zawór antyskażeniowy - wszystko co warto wiedzieć
Zawór antyskażeniowy to urządzenie mechaniczne, które służy do zabezpieczenia sieci wodociągowej przed zanieczyszczeniami, które mogą się pojawić w wyniku wystąpienia przepływu zwrotnego. Przepływ zwrotny może wystąpić w sytuacjach, w których nagle dojdzie do obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej na skutek np. pęknięcia przewodu, nadmiernego zapotrzebowaniem na wodę, skoków ciśnienia. W tych przypadkach podciśnienie, które znajduje się w instalacji wodociągowej, może przyczynić się do wtłaczania wody do wodociągu, czego konsekwencją jest wystąpienie zanieczyszczenia oraz obniżenie jakości wody.
Kiedy trzeba montować zawór antyskażeniowy?
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa budowlanego każdy nowy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową, która ma odpowiednio dopasowane zawory antyskażeniowe. Wymagania względem zabezpieczenia przed wtórnym zanieczyszczeniem wody reguluje norma PN-EN 1712. Ten dokument zawiera dodatkowo wymagania, które dotyczą urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniom w wyniku przepływu zwrotnego.
Ponadto zawór antyskażeniowy powinien być zainstalowany w każdym miejscu, w którym korzysta się z wody pitnej. W takim przypadku należy dbać o jej najwyższą jakość i nie doprowadzić do mieszania się wody wysokiej jakości z cieczą gorszą. Zawór antyskażeniowy gwarantuje przepływ wody w prawidłowym kierunku i blokuje jej cofanie się. Sprawdza się także w sytuacji, w której w instalacji wodociągowej nie ma żadnego przepływu. W tym przypadku zawór zamyka się i odcina wodociąg.
Rodzaje zaworów antyskażeniowych
Dopuszczalne zastosowania i typy zabezpieczeń zaworów antyskażeniowych określają odpowiednie normy techniczne. Najważniejsze z nich to:
- Zawory BA - izolatory przepływów zwrotnych z możliwością nadzoru. Zawór ma trzy komory - górną, pośrednią, dolną. W komorze górnej występuje najwyższe ciśnienie, nieco niższe znajduje się w komorze pośredniej i najniższe w komorze dolnej. Wartości ciśnienia są ściśle określone.
- Zawory CA - nie mają możliwości nadzoru. Stosowane są najczęściej w instalacjach grzewczych bez inhibitorów.
- Zawory EA - odpowiednie do budownictwa jednorodzinnego i mieszkaniowego. Najczęściej porównywane do standardowych zaworów zwrotnych, jednak wyróżniają się budową. Wyposażone są w specjalne króćce, które umożliwiają pobieranie próbek wody do badań. Ponadto są bardziej szczelne i niezawodne.
- Zawory GA i BA - odpowiednie do budynków wielorodzinnych, zakładów przemysłowych czy obiektów handlowych. zawór antyskażeniowy GA to rozłącznik bezpośredniego działania, a BA - rozłącznik hydraulicznego działania.
Zawór antyskażeniowy i zawór zwrotny - różnice
Różnice pomiędzy zaworem antyskażeniowym a tradycyjnym zaworem zwrotnym można dostrzec od razu. Przede wszystkim w budowie. Zawór zwrotny ma na korpusie dwie wkręcone zaślepki. Służą one do kontroli prawidłowej pracy urządzenia. Zasada działania obu zaworów jest jednak taka sama. Zarówno zwrotny, jak i antyskażeniowy nie pozwalają na cofanie się wody w instalacjach wodociągowych. Istotną różnicą jest jednak to, że od zaworów antyskażeniowych wymaga się więcej. Zanieczyszczona woda może stanowić bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego zawory antyskażeniowe muszą być niezawodne i wysoce trwałe. Powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające spełnione odpowiednie wymagania techniczne.
Gdzie zamontować zawór antyskażeniowy?
Zawór antyskażeniowy powinien być zamontowany w początkowym punkcie sieci wodociągowej wewnątrz budynku, a więc odpowiednim miejscem jest odcinek za wodomierzem od strony instalacji domowej. Oddzielnie powinny być zabezpieczone odgałęzienia instalacji wodociągowej np. instalacja główna, instalacja hydrantowa, instalacja zraszania w ogrodzie. Zawór antyskażeniowy działa automatycznie i jest bezobsługowy. Jednak ze względu na funkcje, które pełni, a więc ochronie wody pitnej przed skażeniem, raz w roku wymagana jest kontrola przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami.
Artykuł zewnętrzny