Obniżanie kosztów energii w przemyśle a rozwiązania klimatyzacyjne
Przemysł to jedna z tych dziedzin gospodarki, które pochłaniają najwięcej energii. Koszty prądu w przemyśle stanowią więc bardzo ważną pozycję z miesięcznym, kwartalnym i rocznym zestawieniu wydatków. Jednym z elementów, który wymaga ogromnych nakładów energii jest klimatyzacja pomieszczeń, bez której jednak trudno sobie wyobrazić pracę nie tylko w wielkich halach przemysłowych. Na szczęście powstaje coraz więcej energooszczędnych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić niemałe ilości zasobów energii.
- Chłodzenie wyparne a tradycyjna klimatyzacja
- Jak działa chłodzenie wyparne?
- Jakie urządzenia chłodzenia wyparnego wybrać?
Chłodzenie wyparne a tradycyjna klimatyzacja
Klimatyzacja pomieszczeń pochłania ogromne ilości energii, każde rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie wydatku energetycznego jest więc bardzo cenne. Do jednego z popularniejszych rozwiązań należy obecnie klimatyzacja oparta na zasadzie chłodzenia wyparnego, które z powodzeniem konkurują z popularnymi klimatyzatorami typu split. Chłodzenie wyparne jest obok chłodzenia sprężarkowego jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań, np. https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-chlodzenie-hal/. Chłodzenie wyparne (adiabatyczne, ewaporacyjne) jest nie tylko bardziej energooszczędne, lecz także przyjazne dla środowiska. Czynnikiem chłodzącym jest w tym wypadku woda, która jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż alternatywy stosowane w innych modelach chłodzenia. Chłodzenie wyparne ma wiele zalet:
- pozwala zaoszczędzić nawet do 90% energii,
- wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi,
- wymaga niewielkich nakładów inwestycyjnych,
- gwarantuje dopływ 100% świeżego powietrza,
- umożliwia naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach,
- eliminuje problem związany ze strefami wychłodzenia i przeciągami,
- można dostosowywać to rozwiązanie do pomieszczeń z otwartymi oknami i drzwiami.
Jak działa chłodzenie wyparne?
Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków oraz wysokie koszty energii skłaniają do poszukiwania alternatywnych metod także w obszarze klimatyzacji. Jedną z nich jest właśnie chłodzenie wyparne polegające na wymianie ciepła i masy pomiędzy wodą i przepływającym powietrzem. Podczas tej wymiany dochodzi do odparowania wody. Źródłem ciepła potrzebnego do odparowania wody jest przepływające powietrze. Odebranie ciepła obniża jego temperaturę i przyczynia się do podwyższenia jego wilgotności. Ciepło, które zostaje przejęte w procesie wymiany zmienia się w ciepło utajone odparowanej wody.
Jak to możliwe, że tego typu chłodzenie nie zużywa energii? To bardzo proste. Cały proces odparowania przebiega właściwie bez jakiejkolwiek wymiany ciepła z otoczeniem. To z kolei sprawia, że wydajność chłodnicza wynosi 0,0 kWh, powietrze natomiast może zostać schłodzone nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Efektywność, skuteczność i energooszczędność - to w skrócie najważniejsze zasady działania chłodzenia wyparnego.
Jakie urządzenia chłodzenia wyparnego wybrać?
Sama zasada chłodzenia wyparnego to nie wszystko. Należy jeszcze wybrać odpowiednie urządzenia i oprogramowanie, które pozwoli z nich korzystać w hali. Profesjonalne systemy klimatyzaji pozwalają bowiem przede wszystkim na znaczne oszczędności energii, uzyskanie mniejszej wilgotności w pomieszczeniach, a tym samym zapewnienie lepszego komfortu pracy. Naprawdę dobre urządzenia można wykorzystywać z wilgotnym i tropikalnym klimacie. Dzięki zredukowanemu przepływowi powietrza istnieje możliwość użycia przewodów o mniejszym przekroju. To wszystko razem przyczynia się do mniejszych kosztów, utrzymania komfortu termicznego na poziomie zgodnym z normami ASHRAE, a także zmniejszenia wzrostu wilgotności w dostarczanym powietrzu. W ko
W niektórych systemach działa jeden tryb pracy, w innych można spotkać aż trzy tryby chłodzenia. Dzięki układom dynamicznego sterowania można dokonywać pomiarów, sprawdzać na bieżąco warunki panujące wewnątrz i na zewnątrz budynku. To wszystko pomaga w wyborze najbardziej skutecznego i komfortowego trybu chłodzenia. Komunikacja bezprzewodowa z innymi urządzeniami, czujnikami oraz interfejsami także ma znaczenie. Znacznie upraszcza ona nie tylko instalację systemu, lecz także jego obsługę i monitorowanie. Intuicyjne sterowanie systemem możliwe jest właściwie z każdego miejsca na ziemi.
Oceniając sprzęt od strony technicznej, warto więc wziąć pod uwagę, czy:
- umożliwia on połączenie z Internetem, co pozwala na codzienne gromadzenie danych, automatyczną ich aktualizację, wykorzystanie do dalszych działań raportowych, a także uaktualnienie oprogramowania sprzętowego o wszelkiego rodzaju najnowsze wtyczki, sterowniki lub inne niezbędne aktualizacje.
- daje możliwość prowadzenia monitoringu w czasie rzeczywistym, co umożliwia śledzenie wydajności, które warunkuje decyzje związane z obniżaniem kosztów eksploatacyjnych urządzeń w zależności od konkretnych potrzeb w danym momencie.
- dostosowuje się do panujących warunków atmosferycznych w sposób automatyczny, co ponownie przekłada się na znaczące i uzasadnione oszczędności w pracy poszczególnych urządzeń.