Za dużo danych? To już nie problem!
Aby produkcja funkcjonowała sprawnie konieczne jest stałe monitorowanie stanu maszyn, zużycia energii, jakości oraz usług zdalnych. Dane urządzeń, parametry procesów i informacje diagnostyczne mogą być już bezpośrednio odczytywane i przetwarzane przez systemy informatyczne, co znacznie ułatwia zarządzanie zakładem produkcyjnym. Wystarczy skorzystać z odpowiednich rozwiązań.
Procesy produkcyjne mogą być bardziej przejrzyste i zoptymalizowane, a system zapewnienia jakości będzie działał optymalnie jeśli tylko do zarządzania tymi procesami zostaną wykorzystanie znormalizowane i praktyczne moduły oprogramowania, które pomagają zwiększyć wydajność. Należy do nich m.in. portfel produktów LINERECORDER firmy ifm electronic, który obejmuje znormalizowane, kaskadowe bloki funkcyjne do elastycznego stosowania w celu optymalizacji i zapewnienia jakości łańcucha produkcji i procesów.
Sprzęt i programowanie z jednego źródła
- Komponenty sprzętowe i programowe umożliwiają bezpośrednie połączenie sieciowe wszystkich podłączonych czujników i aktuatorów z serwerem lokalnym przez sieć Ethernet – mówi Piotr Szopiński z ifm electronic. - Dzięki temu połączeniu dane maszyn, parametry procesów i dane diagnostyczne mogą być bezpośrednio odczytywane i przetwarzane przez systemy informatyczne.
Sercem interfejsu komunikacyjnego jest LR AGENT ifm, również w wersji wbudowanej. Może komunikować się z systemami o różnej technologii, z niejednorodnym światem czujników, sterowników i maszyn. Zapewnia on dwukierunkową komunikację z różnymi protokołami komunikacyjnymi i dlatego jest bramą komunikacyjną.
Z kolei LR AGENT CP (Connectivity Port) został opracowany we współpracy z SAP, aby umożliwić komunikację z SAP ERP oraz z rozwiązaniami opartymi na chmurze, takimi jak baza danych SAP HANA.
Ważne połączenie między poziomem biznesu a produkcją
Oprogramowanie LR SMARTOBSERVER pozwala na ciągłe monitorowanie stanu, ocenę danych i organizację konserwacji maszyn i urządzeń przy użyciu dostosowanych do potrzeb klienta kokpitów. System zapewnia raporty i analizy dostosowane do jego potrzeb oraz umożliwia zarządzanie alarmami dla zdefiniowanych procesów.
Z kolei oprogramowanie LR DEVICE do parametryzacji czujników IO-Link za pomocą urządzeń IO-Link USB i/lub master IO-Link jest kolejnym ogniwem w łańcuchu potencjałów optymalizacji. Dopełnia ono inteligentne koncepcje produkcji. Parametryzacja online, przejrzysta ocena i monitorowanie danych procesowych aż do komunikacji z systemami ERP.
- Gdy mamy za dużo istotnych danych, które należy wziąć pod uwagę, warto wykorzystać odpowiedni software, który pozwala wybrać tylko te najistotniejsze informacje i skorzystać z nich w inteligentny sposób – uważa Piotr Szopiński. - Dostarczamy narzędzia, które są podłączane do systemów ERP, tworząc połączenie pomiędzy produkcją a poziomem biznesu. Umożliwiają one zbieranie oraz przetwarzanie danych i ich analizę.
Perspektywiczna nadbudowa
Dla zakładów przemysłowych inwestujących w nowoczesne technologie, istotna jest możliwość rozbudowywania posiadanych już systemów o dodatkowe funkcjonalności.
- Preferowane jest tu inkrementalne łączenie całości od dołu do góry – twierdzi Piotr Szopiński. - Jeżeli klient korzysta dzisiaj z naszych czujników, to będzie mógł w przyszłości łatwo nie tylko pozyskiwać dane, ale także nadbudować na tym system do analityki. Zmian nie trzeba robić za jednym razem, ale można je wprowadzać stopniowo. To pozwala na rozwój nowoczesnych technologii w każdym zakładzie produkcyjnym. Zapewniamy komponenty, rozwiązania, a także warstwę softwarową. Gdybyśmy jednak całość zaczęli od górnego poziomu, to mogłoby to nie zadziałać.
Dla wielu przedsiębiorstw trudnością związana z wprowadzeniem rozwiązań Przemyślu 4.0 jest przekonanie, że wszystkie rozwiązania należy wdrożyć od razu. Dodatkowo niepokoi fakt, że do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Tymczasem można je budować z poszczególnych komponentów, których integracja, a także zbieranie i przetwarzanie danych, zapewnia wartość dodaną. Połączenie od czujnika do poziomu MES to nie tylko dobry pomysł na wystartowanie z takimi projektami, ale też zaczyn w rozwoju Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie.