Czy regały mobilne zaoszczędzą miejsce w Twoim magazynie?
Planowanie magazynu „od zera” wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji, które zaważą na jego funkcjonalności. Ale to także możliwość zastosowania całej gamy innowacyjnych możliwości, które mają wpływ i na koszt inwestycji i jej finalną funkcjonalność oraz możliwość dalszej rozbudowy. Jednym z kluczowych elementów aranżacji przestrzeni magazynowej jest dobór odpowiedniego typu regałów. Czy regały mobilne są dobrym wyborem do optymalnej zabudowy dostępnego miejsca?
Regały mobilne w aranżacji magazynu
Żaden typ zabudowy magazynowej nie zapewnia jej stuprocentowego zagospodarowania. Ograniczenia te wiążą się zazwyczaj z zachowaniem bezpiecznego limitu maksymalnego obciążenia oraz koniecznością wydzielenia wolnej przestrzeni, niezbędnej do przemieszczania się pracowników wraz z niezbędnymi maszynami. O ile zapełnienie magazynu od podłogi po sam dach nie jest możliwe, Klienci mogą przebierać w nowoczesnych rozwiązaniach, w których współczynnik wykorzystania powierzchni waha się od 80% do nawet 95%, przy jednoczesnym pełnym dostępie do składowanych towarów. Jednym z najwyższych wskaźników zagospodarowania dostępnej przestrzeni mogą pochwalić się właśnie regały mobilne, określane również jako przesuwne bądź przejezdne.
Charakterystyka regałów mobilnych
Charakterystyczną cechą, którą wyróżniają się regały mobilne, jest ich elektryczne zasilanie, zainstalowane w bazach pod regałami. System silników i przekładni zębatych wprowadzają w ruch koła, przemieszczające się po wyznaczonych szynach. Kontrola kierunkiem jazdy odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku na szafach sterowniczych bądź za pomocą pilota. Za kontrolę ruchu poziomego może również odpowiadać zaawansowany układ WMS (Warehouse Management System – ang. System Zarządzania Magazynem).
W jaki sposób przebiega wówczas codzienna praca na magazynie? Regały mobilne są umieszczone bardzo blisko siebie, bez zachowania odstępów, koniecznych do swobodnego przechodzenia pomiędzy kolejnymi rzędami. W momencie, w którym zachodzi konieczność dostępu do poszczególnej konstrukcji, pozostałe regały mobilne rozstępują się, tworząc przejście pomiędzy dwoma grupami regałów. Możliwość ta oznacza, że niezależnie od liczby regałów w rzędzie, pracownicy zawsze będą mieli dostęp do ścieżki, przez którą dostaną się do poszczególnych regałów i półek.
Regały mobilne oszczędzają dostępne miejsce
Korzyści, jakie przynosi montaż regałów mobilnych najlepiej widać na przykładzie zestawienia ich ze standardowym systemem regałów, do których obsługi niezbędny jest wózek typu Reach Truck. Ze względu na fakt, że regały mobilne nie potrzebują wyznaczania oddzielnych ścieżek dla każdego regału, można rozmieścić je, wykorzystując w tym celu zaledwie połowę miejsca, którego wymagałyby zwykłe regały. Zaoszczędzone miejsce można przeznaczyć do innych celów bądź dwukrotnie zwiększyć miejsce do przechowywania.
Czy regały mobilne sprawdzą się w każdej branży?
Mimo swojej niezaprzeczalnej uniwersalności, regały mobilne nie sprawdzą się tak samo dobrze w każdej branży (i dla każdego inwestora). Jedną z najważniejszych przesłanek do rezygnacji z tego typu instalacji jest praca w magazynach o dużej przepustowości – lepszym rozwiązaniem jest wówczas zapewnienie większej liczby ścieżek, przez co zauważalnie zmniejsza się ilość zaoszczędzonego miejsca.
Dobór odpowiedniego systemu regałów warto powierzyć ekspertom. Firma Nedcon Silesia posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie aranżacji i budowy systemów magazynowych. Każde zapytanie inwestycyjne zostaje przypisane do doradcy inwestycyjnego, który udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i przeprowadzi Cię przez proces tworzenia magazynu. Postaw na sprawdzoną markę i wybierz Nedcon Silesia.