Przydatne akcesoria do robotów współpracujących
Współpracujące roboty autonomiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli zakładów przemysłowych. Pozwalają na zwiększenie wydajności linii produkcyjnych, są precyzyjne, szybsze i nie męczą się. Jednocześnie wyręczają człowieka w wykonywaniu monotonnych czynności, pozwalając na realizowanie przez niego bardziej ambitnych i wymagających zadań.
Do typowych czynności realizowanych przez roboty współpracujące zaliczają się między innymi prace montażowe, dozowanie substancji, obsługa maszyn, kontrola jakości czy paletyzacja. Różnorodność zadań wynika z odmiennych konstrukcji urządzeń, które nie tylko mogą pracować w zdefiniowanych płaszczyznach. Na zakres ich możliwości wpływają też wykorzystywane akcesoria do robotów.
Akcesoria zwiększą wielozadaniowość robota
Producenci robotów autonomicznych, które wykorzystuje się do realizacji określonych zadań na linii technologicznej czy w magazynie, zadbali też o ich wielozadaniowość. Stosując proste porównanie, można sobie wyobrazić ograniczone możliwości elektrycznej wiertarki, która jest przystosowana do zamocowania jedynie klasycznego wiertła w pożądanym rozmiarze. Kosztowny wydatek przydaje się tylko wtedy, gdy trzeba wykonać otwór pod wkręt.
Całkowicie zmienia sytuację wyposażenie urządzenia w możliwość montażu szczotki drucianej czy końcówki wkrętaka. Dzięki kilku prostym, wymiennym akcesoriom jedno urządzenie jest wykorzystywane efektywniej, a w rezultacie również taniej. Roboty MIR są przystosowane do montażu wymiennych akcesoriów, a w ten sposób – podobnie jak wspomniana wiertarka – mogą być błyskawicznie przystosowane np. do przenoszenia paczek o innych kształtach. Akcesoria do robotów tworzą z nich maszyny wielozadaniowe – efektywniejsze w eksploatacji.
Przykłady akcesoriów dla robotów współpracujących
W większości przypadków roboty autonomiczne wykonują proste czynności, do których jest wykorzystywane ramię z odpowiednim chwytakiem. Dlatego to właśnie ta końcówka robocza decyduje o tym, jakie przedmioty będzie mógł podnosić robot czy też jakie wykona czynności. Zależnie od liczby palców chwytaka czy kształtu dyszy dozującej będzie możliwe wykorzystanie urządzenia do układania prostych sześcianów lub drobnych kulek czy wyciskanie substancji o określonej gęstości.
Dowiedz się więcej o akcesoriach do robotów UR: https://www.procobot.com/produkty/akcesoria-ur/
Zarówno chwytaki, jak i platformy samojezdne czy specjalne czujniki mogą sprawić, że dotychczas wykorzystywana maszyna będzie znacznie bardziej funkcjonalna. Do dyspozycji są rozmaite akcesoria do robotów produkowane przez znanych na rynku wytwórców. Znalazły się wśród nich marki takie jak: Easy Robotics, Drim Robots, OnRobot, Robotiq czy firma ROEQ, która oferuje wózki do robotów mobilnych MIR.
Dowiedz się więcej o akcesoriach do robotów MIR: https://www.procobot.com/produkty/akcesoria-mir/
Chwytaki i ich rodzaje
Chwytaki stanowią najważniejszą część robotów z punktu widzenia ich funkcjonalności i możliwości wykonywania określonych zadań. Oczywiście wielu specjalistów mogłaby zaprotestować twierdząc, że bez odpowiedniego programu czy właściwie zbudowanego ramienia urządzenie też by nie pracowało. W rzeczywistości jednak to właśnie chwytak odpowiada za to, jak duże przedmioty i o jakich kształtach mogą być przenoszone.
Chwytak RG6 fot. procobot.com
W asortymencie chwytaków, w które można wyposażać roboty współpracujące są zarówno przemysłowe chwytaki dwupalczaste o bardzo dużej sile uchwytu, jak i modele trójpalczaste, w których każdy z elastycznych palców dostosowuje położenie do przedmiotu o dowolnym kształcie. 3- Finger Gripper jest kompatybilny ze wszystkimi robotami przemysłowymi. Dostępne są też chwytaki próżniowe i elektryczne czy uniwersalne chwytaki podciśnieniowe z jedną lub wieloma końcówkami.
Chwytak Gecko fot. procobot.com
Mówiąc o chwytakach warto też wspomnieć o innych typach końcówek. Akcesoria do robotów Gluecobot marki Zator są przystosowane do nakładania kleju w wielu płaszczyznach. Dostępne końcówki mogą być wymieniane na takie do klejenia na zimno lub na gorąco. Pozwala to na wykorzystanie tego samego robota w różnych procesach klejenia.
Czujniki
Nie można mówić o efektywnej i dokładnej pracy robota bez odpowiedniego czujnika. Elementy tego typu umożliwiają lokalizację przenoszonego przedmiotu, a także pozwalają na kontrolę siły nacisku czy prędkości i zakresu obrotu. Produkty tego typu oferuje firma OnRobot, które dostarcza doskonałe czujniki Hex. Dzięki zmysłowi dotyku zapewniają one 6 stopni pomiaru siły i momentu obrotowego. Na uwagę zasługuje też czujnik momentu siły FT 300 firmy Robotiq. Moduł dostarcza informacji np. o tym, z jaką siłą chwytach utrzymuje dany element.
Czujnik HEX fot. procobot.com
Stelaże i moduły
Innym ciekawym rozwiązaniem, które znacznym stopniu rozszerza możliwości pracy robota jest mobilna platforma. Montaż urządzenia na takiej podstawie sprawia, że z maszyn stacjonarnych powstają roboty mobilne. Mogą one być transportowane w dowolne miejsce zakładu, w którym jest organizowane stanowisko wykonawcze.
Easy Palletizer fot. procobot.com
Na uwagę zasługują platformy marki Easy Robotics. Są one dostępne w różnych wariantach takich jak ProFeeder wyposażony w moduł podstawowy z układem jezdnym czy Easy Palletizer, przeznaczony do szybkiej paletyzacji. Roboty MIR doskonale pracują w połączeniu z wózkami jezdnymi ROEQ, które sprawdzają się w placówkach służby zdrowia. Dzięki nim jest też usprawniona paletyzacja. Z kolei MiR500 EU Pallet Lift to moduł umożliwia holowanie wózków o wadze 500 kg, rozszerzając możliwości transportowe.
Pokrywy ochronne
Robotyzacja to jednak nie tylko roboty współpracujące wyposażone w odpowiednie chwytaki, ale również systemy sterowania i obsługi. Panele sterujące wyposażone w ekrany są stosunkowo delikatne, a w warunkach przemysłowych narażone na mechaniczne uderzenia czy działanie chemikaliów. O ich ochronie pomyślała firma Drim Robotics – integrator stanowisk automatyki oraz robotyki. Jej wiodącymi produktami są osłony i pokrywy ochronne. Chronią one ekran przed kurzem, klejem, olejami i innymi czynnikami, na jakie jest narażony w warunkach środowiska pracy.
Pokrywa ochronna na Teach Pendant fot. procobot.com
Procobot to pełne wsparcie techniczne i oferta każdego typu akcesoriów
Roboty autonomiczne MIR i roboty współpracujące UR stanowią specjalność firmy Procobot. Zajmujemy się nie tylko ich dystrybucją i montażem, ale też oferujemy kompletne wsparcie techniczne w zakresie obsługi urządzeń, ich konserwacji i usuwania usterek. Dostarczamy również akcesoria do robotów oraz pomagamy dobrać rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się na danej linii technologicznej. W ofercie mamy akcesoria każdego typu, począwszy od wszelakich chwytaków po panele ochronne i platformy.
Artykuł partnera
KrystianR 20.07.2021 o 14:24
U nas automatyzacją produkcji zajęła się firma https://www.pro-control.pl/. Mają bardzo profesjonalne podejście, przez co są godni polecenia.