Kleje w procesie produkcyjnym - nowoczesne metody nanoszenia, nakładania i klejenia
Kleje obecne są w procesach produkcyjnych w zasadzie od zawsze, a ich rola wciąż jest bardzo istotna. Ważny jest ponadto nie tylko rodzaj użytego spoiwa, ale również sposób jego aplikacji – dzięki prawidłowemu podejściu do tych kwestii można uzyskać optymalną adhezję i trwałość. Dowiedz się więcej o współcześnie stosowanych metodach nanoszenia kleju i o tym, jaki mają one wpływ na procesy technologiczne.
Klejenie – podstawowe informacje
Kleje stosowane w procesach technologicznych różnią się od siebie składem, właściwościami i przeznaczeniem. O ich szczególnych cechach oraz wymaganiach można się przekonać, studiując karty techniczne dołączone do tego typu produktów. Zazwyczaj są w nich zawarte informacje na temat optymalnego sposobu przygotowania spoiwa, a także jego nanoszenia. Istotne jest ponadto przygotowanie powierzchni – zazwyczaj muszą być one czyste, suche i odtłuszczone. Tradycyjne procesy technologiczne zwykle sprowadzają się do zastosowania jedno- i dwustronnej, dwu- lub czterowalcowej nakładarki nanoszącej klej na wcześniej przygotowaną powierzchnię.
Nowoczesne metody nanoszenia kleju
Odpowiednie podejście do problematyki nanoszenia kleju może jednak wpłynąć na zwiększenie jego skuteczności i trwałości. Z taką myślą opracowuje się nowoczesne maszyny do nakładania kleju – gwarantują one jego perfekcyjne rozprowadzenie, a co za tym idzie dużą wytrzymałość połączenia i estetyczne wykończenie klejonych powierzchni. Maszyna do nakładania kleju to zwykle urządzenie pokaźnych gabarytów i masy. Coraz częściej stosuje się jednak również precyzyjne roboty, które mogą być przystosowane do pracy z różnymi rodzajami substancji i znacząco wpływają na poprawę ergonomii obróbki, w naszym kraju specjalizuje się w nich firma AMB Technic - amb.pl. Co więcej, ogrom i różnorodność dostępnych rozwiązań sprawia, że można dopasować ich parametry do określonego wykorzystania.
Różne rozwiązania w zakresie nanoszenia kleju i wykorzystujące je branże
Współcześnie dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na nanoszenie klejów, również tych termotopliwych. Istotny jest fakt, że wśród nowoczesnych maszyn znajdują się zarówno te przeznaczone do seryjnej, wysokonakładowej produkcji, jak i te, które świetnie wspierają pracę mniejszych zakładów produkcyjnych i rzemieślniczych. Precyzyjne i sprawne nanoszenie kleju jest niezbędne m.in. w produkcji obuwia czy mebli. Ponadto wykorzystywane urządzenia pozwalają na precyzyjne wykończenie wykonywanego zadania, co może mieć ogromne znaczenie np. przy wykonywaniu płyt drewnopochodnych lub nanoszeniu fornirów i wpływa na jakość gotowych wyrobów.
Nanoszenie klejów i płynów montażowych w branży elektronicznej
Również branża elektroniczna wykorzystuje zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na precyzyjne nanoszenie różnych środków na określone powierzchnie. W tym przypadku zwykle wymagana jest jeszcze większa dokładność, co ma związek z postępującą miniaturyzacją komponentów. Często proces ten nazywa się mikro-dozowaniem ze względu na niewielki margines błędu zarówno w zakresie umiejscowienia kleju czy też płynu montażowego, jak i jego ilości. Dzięki temu uzyskuje się idealnie powtarzalne elementy, a produkcja może być znacznie wydajniejsza.
Znaczenie adhezji w przemyśle
Niezależnie od branży sam proces nakładania kleju ma ogromne znaczenie dla adhezji, czyli trwałości i solidności wykonanego połączenia. Oznacza to, że w każdym procesie technologicznym należy zwrócić szczególną uwagę na sposób aplikacji spoiwa oraz precyzję tej procedury, w której uzyskaniu pomogą wyspecjalizowane maszyny.