Co to jest falownik i co warto o nim wiedzieć?
Na rynku związanym z automatyką przemysłową, urządzenia jakimi są przemienniki częstotliwości często potocznie nazywane są falownikami. Co ciekawe pomimo tego, że nazwy używane są zamienne, tak na prawdę są to urządzenia o odmiennych właściwościach.
Co to jest falownik i co warto o nim wiedzieć?
Falownik (ang. power inverter, DC/AC) jest urządzeniem, które ma za zadanie zamienić prąd stały (ang. direct current, DC) w prąd zmienny (ang. alternating current, AC), który charakteryzuje się regulacją wartości napięcia jak również częstotliwości. Z kolei przemiennik częstotliwości, jak sama nazwa wskazuje zmienia napięcie i częstotliwość prądu zmiennego, co wpływa na prędkość obrotową oraz moment obrotowy w silniku indukcyjnym, który napędza maszynę.
Jeszcze nie tak dawno największą popularnością cieszyły się falowniki tyrystorowe. Jednak dziś na rynku królują urządzenia, które sterowane są dzięki zastosowaniu innowacyjnych procesorów sygnałowych, które kontrolują szereg parametrów zasilanego silnika. Falowniki budowane są z wykorzystaniem tranzystorów typu IGBT, czyli tranzystorów bipolarnych lub w przypadku niższego napięcia, tranzystorów polowych, czyli unipolarnych.
Falowniki jak się okazuje są niezbędne do prawidłowego napędu maszyny, która powinna pracować z dokładnie sprecyzowanymi i określonymi parametrami. Zanim jednak przejdziesz do wyboru konkretnego przemiennika, który ma służyć do konkretnego zastosowania, warto zapoznać się z rodzajami falowników, które obecnie są dostępne na rynku.
W jaki sposób dobrać odpowiedni falownik do konkretnego modelu silnika? W pierwszej kolejności musisz odczytać dane techniczne silnika, które są umieszczone na tabliczce znamionowej. Są to informacje o:
- napięciu zasilającym,
- mocy silnika,
- prądzie silnika,
- typie połączenia,
- obroty silnika.
Następnym krokiem jest określenie rodzaju obciążenia a także dopasowanie wejścia oraz wyjścia, sposobu komunikacji, odpowiednich wymiarów a także ewentualnych dodatkowych akcesoriów.
Rodzaje falowników
Decydując się na zakup falownika, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na sposób zasilania. Ze względu na sposób zasilania można wyróżnić:
- falownik jednofazowy - urządzenia zasilane z jednej fazy, falownik wyposażony jest w potrójne wyjście fazowe 230V,
- falownik trójfazowy - urządzenie zasilane przez trzy fazy, falownik wyposażony jest w potrójne wyjście fazowe 230V,
- falownik napięcia - urządzenie zasilane przez źródło napięciowe, jak na przykład bateria kondensatorów,
- falownik prądu - urządzenie zasilane przez źródło prądowe, przy wejściu posiada specjalny dławik.
Dodatkowo, każdy z falowników może posiadać dwa rodzaje zasilania. Dlatego też wyróżnia się:
- falownik skalarny - urządzenie znalazło zastosowanie w napędach zmiennonapędowych, falowniki tego typu mają za zadanie dostarczyć do silnika najmniejszą ilość energii elektrycznej, w taki sposób, aby nie obniżać zbytnio wartości wyjściowej, poniżej wartości zadanej,
- falownik wektorowy - (DTC) urządzenie, które doskonale sprawdza się w napędowych systemach stałomomentowych, falownik ten służy do regulacji prędkości obrotowej w silniku oraz ma za zadanie zapewnić wysoką skuteczność działań, wyróżnia się tym, że jest bardzo zaawansowany pod względem technologicznym, sterowanie silnikami prądu przemiennego jest w pełni mechaniczne, jednocześnie gwarantując niezwykle wygodną kontrolę prędkości obrotowej silnika.
Zastosowanie falowników
Falowniki, inaczej zwane przemiennikami częstotliwości lub inwerterami, znalazły szerokie zastosowanie jako elementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silników elektrycznych zasilających chociażby taśmy produkcyjne, pompy. Falowniki doskonale funkcjonują w ogólnie rozumianym przemyśle, ponieważ stanowią jeden z najbardziej wydajnych sposobów regulacji prędkości obrotowej silników zasilających.
W codziennym życiu falowniki znajdują zastosowanie w licznych urządzeniach typowo domowych, jak na przykład elementy regulujące prędkość obrotową pralek a nawet wentylatorów czy wiertarek. Co raz częściej stosuje się falowniki w bramach automatycznych, co wpływa na płynność otwierania i zamykania.
Jedynym minusem, który dość poważnie ogranicza powszechne zastosowanie falowników, jest stosunkowo wysoka cena, która wynika przede wszystkim z niezwykle skomplikowanej budowy. Przemysł automatyki energoelektroniki wciąż się intensywnie rozwija, a falowniki stają się elementami co raz bardziej konkurencyjnymi.
Wybór odpowiedniego falownika może okazać się trudny dla przeciętnego użytkownika. Ze względu na dość wysoką cenę można często spotkać podróbki, które nie będą działań lub będą zakłócać pracę silnika. Dlatego też warto skorzystać z pewnych źródeł, gdzie możesz zakupić falownik.
Pełną listę falowników znajdziesz na stronie: https://www.astor.com.pl/sklep/napedy/falowniki-przemienniki-czestotliwosci.html
Profesjonalny sklep internetowy, który oferuje automatykę przemysłową, oferuje również pomoc i doradztwo w zakresie ustalenia odpowiednich parametrów falownika. Pracownicy sklepu chętnie odpowiedzą na twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Artykuł zewnętrzny