Obróbka plastyczna metali - oto podstawowe korzyści, jakich możesz oczekiwać
Nowoczesna modyfikacja metali przy wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie maszyn CNC to dzisiaj rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w większości branż przemysłowych. Coraz więcej firm decyduje się na obróbkę plastyczną licząc na szereg korzyści, przy jednocześnie niskim koszcie realizacji procesu. Co konkretnie przemawia za takim rozwiązaniem?
Sprawdza się w przypadku każdego materiału
Stal, metale, blachy aluminiowe - niezależnie od materiału obróbka plastyczna to metoda gwarantująca zawsze najwyższej jakości efekty. Dokładnie takich, jakich oczekujesz. Proces może przebiegać na zimno, gorąco lub półgorąco, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dostosowanie siły oddziaływania na obrabiany materiał do jego granicy plastyczności. W procesie ma ona zostać przekroczona, dzięki czemu dochodzi do trwałej zmiany kształtu i wymiarów obrabianego metalowego pręta, czy arkusza blachy aluminiowej.
Umożliwia uzyskiwanie nawet nietypowych kształtów
Maszyny CNC dostarczają dzisiaj niemal nieograniczonych możliwości. Dlatego obróbka plastyczna realizowana przy ich wykorzystaniu pozwala na uzyskiwanie rozmaitych kształtów z obrabianych materiałów. Formy nietypowe, trudne lub niemożliwie do uzyskania innymi metodami obróbki, tutaj nie stanowią żadnego problemu. Jeśli w danej branży kluczowe znaczenie ma precyzja kształtu, obróbka plastyczna jest rozwiązaniem zdecydowanie polecanym.
Pozwala na oszczędności materiału
Kluczową zaletą procesu jest z pewnością fakt, że podczas obróbki plastycznej zużywana jest mniejsza ilość materiału. Na przykład z jednego arkusza blachy można w tym przypadku wyciąć więcej elementów. Takie podejście generuje konkretne oszczędności, a koszt jednostkowy za materiał zostaje wyraźnie zredukowany.
Poprawia właściwości obrabianego materiału
Obróbka plastyczna wpływa pozytywnie na jakość materiału, który zostaje poddany procesowi - odpowiednio walcowania, ciągnienia, wyciskania, kucia, czy cięcia. Rekrystalizacja metali, która odbywa się poprzez ich silne rozgrzanie, a następnie powolne studzenie, przywraca właściwości fizyczne, mechaniczne i strukturalne sprzed obróbki. Dodatkowo materiał staje się trwalszy, a jego właściwości chemiczne ulegają poprawie. Obróbka plastyczna pozwala bowiem włóknom zachować ciągłość.
Sprawdza się w produkcji masowej / seryjnej
Powtarzalność - to kluczowa zaleta metody. Dlatego możliwa staje się tutaj realizacja serii takich samych kształtów z wybranego materiału. Każdy element będzie identyczny, dlatego konieczność wykonywania poprawek zostaje w procesie plastycznej obróbki wyeliminowana. Plastyczna obróbka przy wykorzystaniu maszyn CNC sprawdza się także w produkcji jednostkowej. I co istotne, nie wpływa to wzrost kosztów takiej produkcji.
Generuje oszczędności
Korzyści finansowe wynikają tutaj nie tylko z oszczędności materiału, ale i z możliwości obrabiania obiektów w sposób masowy. W ten sposób koszty związane z produkcją staja się niższe. Niektórzy zarzucają plastycznej obróbce wysoki koszt zakupu nowoczesnych maszyn CNC. Wyposażenie warsztatu w zaawansowane urządzenia może być drogie, ale z drugiej strony - patrząc przez pryzmat kosztów późniejszych realizacji - stanowić będzie bez wątpienia dobrą inwestycję. Jeszcze bardziej korzystnym, a przy tym elastycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, oferującej realizacje prac w zakresie plastycznej obróbki metali.
Artykuł zewnętrzny