Czym różni się serwer dedykowany od VPS?
Żeby móc założyć stronę WWW, sklep internetowy, radio online, telewizję sieciową i wiele innych usług potrzebujesz powierzchni serwerowej i innych zasobów maszyny zwanej serwerem. Rozwiązania, jakie masz do wyboru to m.in. serwer VPS i serwer dedykowany. Czym różnią się one od siebie i na który z nich powinieneś się zdecydować?
Jaki hosting wybrać?
Pojęcie hostingu odnosi się do wszystkich usług serwerowych, ale najczęściej używane jest jako określenie serwera współdzielonego, czyli najprostszego rozwiązania tego typu. W tym przypadku korzystasz ze stosunkowo taniej usługi, w ramach której zasoby serwera dzielone są pomiędzy wielu użytkowników. Wszyscy korzystający z danej maszyny mają to samo IP i muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami: obciążenia procesora, pamięci RAM, liczby plików, baz danych, adresów e-mail, dziennej liczby wysyłanych wiadomości. Nie oznacza to jednak, że postawienie na takie rozwiązanie nie opłaca się. Jeśli zamierzasz założyć wizytówkę firmy czy serwis tematyczny, który będzie odwiedzany przez kilka tysięcy użytkowników dziennie, to prawdopodobnie serwer współdzielony będzie wystarczający. Problem pojawi się jednak wtedy, gdy od dostawcy hostingu otrzymasz powiadomienie, że przekraczasz przydzielone zasoby i twoje konto może zostać zablokowane.
Serwer VPS czy dedykowany?
Kiedy serwer współdzielony przestaje być odpowiedni dla twoich usług, musisz wziąć pod uwagę inne propozycje. Czym zatem różni się serwer dedykowany od VPS-a? Zasobami, jakie masz do dyspozycji. W przypadku VPS-a również korzystasz z możliwości serwera wraz z innymi użytkownikami, ale jest ich wielokrotnie mniej niż na hostingu współdzielonym. Jeśli zdecydujesz się na serwer VPS, to otrzymasz serwer wirtualny z gwarantowaną mocą obliczeniową. VPS posiada swój własny system plików, użytkowników, procesów czy aplikacji. Tym samym masz większą kontrolę nad zasobami maszyny. Istotną zaletą VPS-a jest to, że jego zasoby mają ściśle określoną moc procesora czy pamięci RAM. Serwer VPS powstaje w procesie parawirtualizacji lub pełnej wirtualizacji, który polega na podzieleniu zasobów maszyny na serwery wirtualne. W pierwszym przypadku musisz się liczyć z ograniczeniami odnośnie wyboru systemu operacyjnego – musi on pochodzić z tej samej rodziny, co system bazowy serwera. Przy pełnej wirtualizacji system może być dowolny. W przypadku jakich usług takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? VPS będzie odpowiedni pod sklep internetowy czy serwis WWW odwiedzany przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie. Usługa ta sprawdzi się do testowania nowych aplikacji webowych. Jest ona również odpowiednia dla deweloperów, którzy tworzą własne oprogramowanie.
Jakie możliwości daje zatem serwer dedykowany? W tym przypadku zasoby jednej maszyny są przypisane wyłącznie do jednego użytkownika – nie dzielisz ich. Możesz instalować dowolne aplikacje, zakładać serwery wirtualne, wybrać dowolny system operacyjny. Serwery dedykowane są stworzone pod najbardziej wymagające usługi m.in. telewizję internetową, serwery gier, duże sklepy internetowe, z których korzystają tysiące użytkowników. Wprawdzie zarządzanie serwerem dedykowanym wymaga pewnej wiedzy, ale istnieją rozwiązania, takie jak Plesk Panel, dzięki którym staje się to zdecydowanie łatwiejsze. Narzędzia służące do bezpośredniej administracji serwerem pomagają wykonać kluczowe operacje w kilku prostych krokach. Wybierając serwer dedykowany, zwróć uwagę na parametry maszyny – procesor, rodzaj dysku czy ilość pamięci RAM.
Może jednak Pro Cloud?
Elastycznym rozwiązaniem, które pozwala na idealne dopasowanie możliwości serwera do indywidualnych wymagań jest Pro Cloud. Decydując się na taką usługę, płacisz wyłącznie za wykorzystane zasoby. Możesz zarządzać konfiguracją w dowolnym momencie użytkowania, m.in. dopasować ilość rdzeni procesora, ilość pamięci RAM czy powierzchnię dysku. W ten sposób ograniczasz do minimum ryzyko niedostępności usług.
Artykuł sponsorowany