Najwyższe budynki świata
Przygotowaliśmy zestawienie 10 najwyższych budynków świata. Oto one:
1. Burj Khalifa
Lokalizacja: Dubaj
Wysokość: 828 metrów
Piętra: 163
Ukończony: 2010
Podobnie jak w przypadku samego Dubaju, budowa Burj Khalifa nabrała tempa na początku XXI wieku.
Łącząc wpływy islamu z nowoczesnymi, energooszczędnymi technologiami Burj Khalifa na nowo zdefiniował to, co jest możliwe w projektowaniu i inżynierii budynków superwysokich. Jest ściśle połączony z systemem transportowym Dubaju, dzięki czemu budynek jest zarówno piękny, jak i praktyczny.
2. Shanghai Tower
Wieża Szanghajska wznosi się ponad imponujący pejzaż miejski.
Lokalizacja: Szanghaj, Chiny
Wysokość: 632 metry
Piętra: 126
Ukończony: 2015 r
Nie powinno dziwić, że w bogatym Szanghaju znajduje się najwyższy budynek w Chinach i drugi najwyższy na świecie.
Budynek jest wizualnie porywający, a jego skręcony, spiralny kształt skierowany jest w niebo. I ten wygląd nie jest tylko na pokaz – zwiększa odporność budowli na podmuchy wiatru w porównaniu do tradycyjnej prostokątnej konstrukcji. Shanghai Tower mieści w sobie sklepy, restauracje, biura i hotele.
3. Królewska wieża zegarowa w Mekce
Lokalizacja: Mekka, Arabia Saudyjska
Wysokość: 601 metrów
Piętra: 120
Ukończony: 2012
Królewska Wieża Zegarowa w Mekce jest najbardziej charakterystyczną budowlą w pierwszej dziesiątce i jest to pierwszy z dwóch budynków z Bliskiego Wschodu w naszym podsumowaniu.
Zbudowana w ruchliwym centrum Mekki obok Wielkiego Meczetu wieża oferuje miejsce dla pobożnych muzułmanów.
„Zgodnie ze swoją nazwą cztery wielkie tarcze zegarów są zamontowane u szczytu wieży. Zegary te są rekordowe pod względem wielkości, jak i wysokości montażu”, według Skyscrapercenter.com.
4. Ping An Finance Center
Lokalizacja: Shenzhen, Chiny
Wysokość: 599,1 metra
Piętra: 115
Ukończony: 2017 r
Chińska stolica drapaczy chmur nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Shenzhen, kolejne potężne miasto gospodarcze w południowych Chinach w pobliżu Hongkongu, wyróżnia się Ping An Finance Centre.
To bardzo smukły budynek (jego proporcje szerokości do wysokości wynoszą 1:10) z fasadą ze stali nierdzewnej i szkła.
5. Lotte World Tower
Lokalizacja: Seul
Wysokość: 555 metrów
Piętra: 123
Ukończony: 2017 r
Nie tylko Chiny posiadają wielkie wieżowce w Azji, a przykładem jest Korea Południowa z Lotte World Tower notowanym na 5. miejscu.
Skyscrapercenter.com zauważa, że projekt Lotte czerpie „inspirację z tradycyjnych koreańskich form sztuki”.
Pracowity Seul wszechstronnie wykorzystuje wieżowiec jako sklepy, luksusowy hotel, mieszkania i biura. Budynek ma także nawet salę koncertową i kawiarnię na dachu.
6. One World Trade Center
One World Trade Center, najwyższy budynek na półkuli zachodniej, widać za mostami na Manhattanie i Brooklynie.
One World Trade Center, najwyższy budynek na półkuli zachodniej, widać za mostami na Manhattanie i Brooklynie.
Lokalizacja: Nowy Jork
Wysokość: 541,3 metra
Piętra: 104
Ukończony: 2014
Będąc niegdyś światową stolicą drapaczy chmur, Nowy Jork jest jedynym miastem na zachodniej półkuli na naszej liście 10 największych budynków świata.
Jeden budynek World Trade Center zastąpił Bliźniacze Wieże zniszczone podczas ataków z 11 września, a ślad jego sześciennej podstawy jest taki sam, jak dwóch oryginalnych wież.
Dla Amerykanów jest to symbol siły, a jednocześnie ma bardziej elegancki wygląd niż jego pudełkowate poprzedniki. Wysokość budynku - 1776 stóp to rok, w którym podpisano Deklarację Niepodległości - nie jest przypadkiem.
7. Guangzhou CTF Finance Center
Lokalizacja: Guangzhou, Chiny
Wysokość: 530 metrów
Piętra: 112
Ukończony: 2016
Kolejny budynek w dominujących w naszym zestawieniu Chinach - Centrum Finansowe CTF w Kantonie. Znajduje się on w tętniącym życiem południowym mieście portowym Guangzhou.
Z budynku roztacza się widok na rzekę perłową. Podobno znajdują się w nim najszybsze windy na świecie.
8. Tianjin CTF Finance Center
Lokalizacja: Tianjin, Chiny
Wysokość: 530 metrów
Piętra: 96
Ukończony: 2019
Centrum finansowe Tianjin CTF nieco przewyższa swojego rywala z Pekinu. Fasada tego budynku wielofunkcyjnego (biura, hotel i mieszkania) ma delikatnie pofalowane łuki, które pomagają zminimalizować wpływ siły wiatru na konstrukcję.
Azja, a zwłaszcza Chiny, dominuje na tej liście. Można powiedzieć, że wieżowce są symbolem potęgi gospodarczej. Jako takie reprezentują one dominację Azji jako głównej siły w światowej gospodarce.
9. Wieża CITIC
Lokalizacja: Pekin
Wysokość: 527,7 metrów
Piętra: 109
Ukończony: 2018
Wieżowiec nr 9, zwany także China Zun, ma niezapomnianą formę z górną i dolną częścią konstrukcji szerszą niż środkowe piętra. Kształt jest wzorowany na starożytnym chińskim naczyniu rytualnym („zun”).
To najwyższy budynek w Pekinie. Dedykowany do użytku biurowego, ma 101 wind. Jak zauważają światowi architekci jest to „jedna z bardziej eleganckich wież” z pierwszej dziesiątki. „Zwężająca się środkowa część przypomina smukły wazon wznoszący się w niebo”.
10. Taipei 101
Górujący nad stolicą Tajpej 101 nosił kiedyś tytuł najwyższego budynku na świecie.
Lokalizacja: Tajpej, Tajwan
Wysokość: 508 metrów
Piętro: 101
Ukończony: 2004
Nadal najwyższy budynek na Tajwanie. Od 2004 do 2010 r. nosił tytuł najwyższego budynku na świecie. Podczas gdy dziewięć innych wieżowców od tego czasu go przekroczyło, Taipei 101 pozostaje wyjątkową konstrukcją. Co ciekawy stoi samotnie bowiem w pobliżu brak jest budynków podobnej wielkości.
Przywołując obraz chińskiej pagody, jest on zbudowany w taki sposób, aby wytrzymać silne trzęsienia ziemi i tajfuny, które mogą uderzyć na wyspę.
Nadchodzą nowe wieże. 10 najlepszych drapaczy chmur może nie być w stanie utrzymać swoich statusów jako najwyższych zbyt długo.
Trwają już nowe projekty, w tym Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej, której celem jest wysokość 1000 metrów. Ukończony zgodnie z planem natychmiast zająłby pierwsze miejsce. A Goldin Finance 117 (kolejny budynek w Tianjin, Chiny) ma zostać ukończony w 2020 roku. Z wysokością 596,6 metrów zająłby 5. miejsce i wykreśli Tajpej 101 z listy.