Ekologiczne spalanie biomasy - kotły na słomę
Kotły na słomę stanowią alternatywę dla tradycyjnych kotłów opalanych węglem kamiennym. Zastosowanie słomy, która stanowi odnawialne źródło energii, przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz pozwala na długofalowe oszczędności finansowe.
Kotły na słomę mogą być alternatywnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, a także dla wielkokubaturowych budynków, takich jak szkoły, hale czy bloki mieszkalne. Ich zastosowanie nie tylko pozwala na oszczędzanie nieodnawialnych źródeł energii, ale przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Kotły na słomę – charakterystyka i podział ze względu na typ
Kotły na słomę najczęściej są wyposażone w komorę paleniskową o przednim załadunku, w której spalanie słomy przebiega na czołowej płaszczyźnie. System ten nazywamy spalaniem cygarowym. Optymalna temperatura spalania słomy wynosi od 850 do 900 stopni Celsjusza. W porównaniu do kotłów tradycyjnych kotły na słomę charakteryzują się znacznie większymi wymiarami, co spowodowane jest głównie rodzajem spalanego paliwa. W sprzedaży oferowanych jest kilka rodzajów kotłów, różniących się między sobą budową i mocą. Kotły do spalania słomy można podzielić na następujące typy:
- kotły wsadowe – w cykliczny sposób spala się w nich całe baloty słomy;
- kotły wsadowe o konstrukcji cygarowej – spalanie słomy przebiega w czołowej powierzchni pieca. W tej kategorii można wyróżnić:
o kotły do spalania słomy w balotach kostkach – ich budowa pozwala na spalenie najczęściej kilku kostek słomy. Ze względu na konstrukcję oraz wielkość komory spalania kotły tego rodzaju osiągają mniejsze zakresy mocy niż kotły opalane słomą w balotach okrągłych. Najczęściej ich moc wynosi od 30 do 150 kW;
o kotły do spalania słomy w balotach okrągłych – są znacznie większe od kotłów opalanych słomą w kostkach. Charakteryzują się dużą mocą, która może wynieść nawet kilkaset kW. Mogą być również łączone, pozwalając na osiągnięcie znacznie większej mocy;
- kotły rusztowe – z rusztem ruchomym płaskim bądź pochyłym, w którym w sposób ciągły spalana jest rozdrobniona słoma;
- kotły rusztowe do spalania brykietów – zasadą działania przypominają zwykłe kotły rusztowe, tyle że spalana jest w nich słoma brykietowana.
Kotły na słomę – zastosowanie
Kotły na słomę mają szerokie zastosowanie. Ze względu na duży zakres mocy mogą sprawdzić się zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w blokach mieszkalnych, szklarniach, suszarniach, szkołach czy innych budynkach wielkogabarytowych. Wykorzystywane w nich paliwo, pomimo pewnych wad, jest ekologiczne, a jego spalanie w niewielkim stopniu oddziałuje na środowisko. W połączeniu z niską ceną wytwarzania biomasy, a często również możliwością produkcji paliwa we własnym gospodarstwie, kotły na słomę stanowią ekologiczne oraz ekonomiczne źródło zasilania.
Autor: heiztechnik.pl