Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne - co wybrać?
Odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Na prowadzenie pod tym względem wysuwa się szczególnie energia słoneczna, która wykorzystywana może być w dwojaki sposób: zamiany energii promieniowania słonecznego na ciepło bądź produkcji energii elektrycznej. Wszystko w zależności od tego, czy zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych, czy paneli fotowoltaicznych. Czym różnią się te rozwiązania? Które z nich można uznać za bardziej opłacalne?
Kolektory słoneczne - do czego służą?
Kolektory słoneczne montuje się na dachach budynków. Ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej na ciepło, które wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej. Niekiedy zdarza się także, że pozyskana w ten sposób energia stanowi wspomaganie centralnego ogrzewania, jednak wyłącznie w okresach przejściowych. Jak właściwie działają kolektory słoneczne? W kolektorze umieszczony zostaje absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło, co pozwala na ogrzanie substancji przepływającej przez kolektor. Podgrzana ciecz trafia do specjalnego zasobnika, gdzie ogrzewa wodę użytkową. Kiedy spełni swoje zadanie, schładza się, po czym wraca do kolektora.
Warto wiedzieć, że kolektory słoneczne zaliczane są do systemów okresowych, ponieważ ich działanie uwarunkowane jest naświetleniem. W praktyce oznacza to więc, że największa efektywność osiągają latem - wówczas są w stanie pokryć nawet do 90% zapotrzebowania na energię, która potrzebna jest do podgrzewania bieżącej wody w gospodarstwie domowym. W innych porach roku zachodzi konieczność uruchomienia dodatkowego źródła ogrzewania.
Panele fotowoltaiczne - sposób na darmowy prąd
Mimo że instalację fotowoltaiczną także najczęściej montuje się na dachu, to służy ona innym celom niż kolektory słoneczne. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ponieważ ich działanie polega na produkcji energii elektrycznej z promieni słonecznych, którą wykorzystuje się później m.in. do zasilania domowych urządzeń, a także do podgrzania wody użytkowej. Jak to możliwe? Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, w których na skutek promieniowania dochodzi do tzw. zjawiska fotowoltaicznego. W efekcie energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Aby możliwe było wykorzystanie pozyskanej energii, przy pomocy inwertera prąd stały zostaje przekształcony na zmienny, czyli taki, jaki płynie w naszych domowych gniazdkach.
Co istotne, fotowoltaika jest systemem całorocznym, co oznacza, że pozyskiwanie energii elektrycznej jest możliwe przez cały czas. Niemniej, instalacja największą efektywność osiąga przy bezchmurnym niebie, gdy temperatura powietrza wynosi 25°C. Przy częściowym zachmurzeniu efektywność modułów spada do 60-80%, natomiast gdy chmury całkowicie przesłonią słońce nie przekracza ona 10-20%. Jednak nie musimy się obawiać bowiem w większości przypadków energię możemy czerpać nadal z sieci energetycznej.
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne - co jest lepsze?
Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem okażą się panele fotowoltaiczne, głównie z uwagi na ich uniwersalność. Służą bowiem nie tylko do ogrzania bieżącej wody, ale i zasilania urządzeń elektrycznych. Co więcej, w porównaniu do kolektorów słonecznych, produkują energię przez cały rok. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia także nieco większe możliwości pod względem montażu. Umieścić można ją nie tylko na dachu, ale i w dowolnie nasłonecznionym miejscu działki. Nie wymaga przy tym żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych, co może być konieczne w przypadku kolektorów słonecznych.
Dużą zaletę stanowi jednocześnie możliwość oddawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, a następnie odebranie jej w okresie naszego większego zapotrzebowania na energię. Dla instalacji o mocy poniżej 10kWp za każdą 1 kWh oddaną do sieci, odbierzemy 0,8 kWh, a dla tych o mocy od 10 do 50 kWp - 0,7 kWh. Kolektory słoneczne nie oferują takiej możliwości. W ich przypadku niedostateczne wykorzystanie mocy w okresie letnim może nawet doprowadzić do przegrzania instalacji.
Przewagę kolektorów stanowi bez wątpienia ich niższa cena. Być może właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na taką inwestycję. Niemniej, rządowe programy wsparcia i liczne dotacje już teraz sprawiają, że koszt instalacji fotowoltaicznej znacząco się obniża, czyniąc to rozwiązanie niezwykle konkurencyjnym.
Artykuł sponsorowany