Frezy z węglika spiekanego
Czym jest frezowanie?
Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, w której tak zwany ruch główny (w tym wypadku obrotowy) zawsze wykonuje narzędzie skrawające, a ruchy pomocnicze (przesuwy) są wykonywane przez element obrabiany, narzędzie lub też przez oba elementy jednocześnie – w zależności od konstrukcji obrabiarki, na której przeprowadzamy proces frezowania.
W przypadku frezowania mówimy ZAWSZE o obróbce przerywanej, ponieważ narzędzie skrawające (w tym wypadku pojedyncze ostrze frezu) nie ma stałego kontaktu z materiałem obrabianym. Z jednej strony jest to sytuacja korzystna, ponieważ nie musimy skupiać się na „łamaniu wióra” które jest podstawowym problemem występującym podczas operacji toczenia, ale z drugiej narzędzie musi być skonstruowane (zaprojektowane) tak, aby było odporne na obróbkę przerywaną, która jest nierozerwalnie związana z procesem frezowania.
Kształt narzędzia
Frezy PROCUTTER produkowane przez firmę Narzędzia Skrawające TOOLS z punktu widzenia kształtu możemy podzielić na 3 główne linie:
• THM9… – frezy walcowo – czołowe, które mogą pracować zarówno powierzchnią walcową (obróbka boczna, konturowa), jak i czołową (obróbka powierzchni, wybrania dna) lub też obiema jednocześnie (obróbka kanałków, kieszeni).
• THM7… – frezy promieniowe (kulowe), których podstawowym zadaniem jest obróbka wykończeniowa powierzchni o skomplikowanych kształtach metodą tak zwanego wierszowania wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu odpowiedniej jej jakości (stemple, matryce itp.).
• THM5… – frezy toroidalne, które łączą w sobie cechy zarówno frezów walcowo – czołowych, jak i promieniowych. Umożliwiaj obróbkę boczną, czołową, ale też przy obróbce niektórych elementów wypukłych - obróbkę kształtową. Ze względu na swoją konstrukcję narzędzia te eliminują podstawową wadę frezów promieniowych, czyli prędkość skrawania wynoszącą zero w punkcie styku z materiałem obrabianym (oś narzędzia).
Geometria ostrza
W zależności od przeznaczenia danego narzędzia (zastosowanie ogólne, obróbka materiałów utwardzonych, nieżelaznych, termoplastycznych itp.) narzędzia będą różniły się między sobą geometrią ostrza, ich ilością, kształtem i kątem skrętu kanału wiórowego.
Każde z narzędzi i każda geometria, są indywidualnie projektowane w zależności od późniejszego ich wykorzystania. Przykładowo – frezy węglikowe do obróbki materiałów utwardzonych powyżej 45 HRC posiadają ujemne kąty natarcia - ponieważ materiały utwardzone wymagają właśnie takiej geometrii. Narzędzia dedykowane do obróbki aluminium i innych materiałów nieżelaznych będą charakteryzowały się z kolei bardzo dodatnim kątem natarcia – z reguły są wykonywane „na ostro”.
Osobną grupę stanowią narzędzia przeznaczone do obróbki materiałów termoplastycznych (większość tworzyw sztucznych, aluminium z niską zawartością krzemu itp.). Te narzędzia z kolei będą posiadały dodatkowo zmodyfikowaną geometrię redukującą generowanie wysokich temperatur w strefie skrawania. Jest to niezbędne ze względu na charakterystykę materiału obrabianego. W przeciwnym wypadku materiał obrabiany stopi się, zaklei kanały wiórowe i w konsekwencji doprowadzi do zniszczenia elementu obrabianego, narzędzia, a często także do uszkodzenia samej obrabiarki.
Materiał narzędzia i zastosowana powłoka
Te elementy konstrukcji narzędzia mają także zdecydowany wpływ na jego późniejszą użyteczność, trwałość i w konsekwencji ekonomiczność zastosowania. Nasi konstruktorzy zawsze dbają o to, aby prawidłowo połączyć wszystkie trzy elementy, tak, aby każde narzędzie linii PROCUTTER w jak najlepszy sposób podołało stawianym przed nim wymaganiom.
Dzięki naszemu doświadczeniu, umiejętnościom i wiedzy tworzymy dla Państwa narzędzia, które spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości obrabianych elementów, trwałości i wytrzymałości narzędzi, a co za tym idzie – redukcji kosztów i podniesienia ekonomiki produkcji.