Zalety tokarek wielozadaniowych - bazujemy na Nakamura-Tome
W ciągu ostatnich kilkunastu lat, szczególnie w Polsce da się zauważyć duży rozwój zasobów firm z obszarów obróbki metali, w szczególności poprzez ciągłe, bardzo specjalistyczne wzbogacanie obróbczego parku maszynowego. Istnieje przy tym tendencja, inwestowania w coraz bardzo specjalistyczne, konkretnego przeznaczenia, a przede wszystkim precyzyjne obrabiarki sterowane numerycznie. Niewątpliwie takimi urządzeniami obróbki metali, są wielozadaniowe tokarki ciężkie, pozwalające na wykonywanie często złożonych kształtów, oraz powierzchni o różnym stopniu dokładności, skomplikowania, ale przede wszystkim, pozwalających na obróbkę elementów dużych. W tym gronie tokarek wielozadaniowych, na szczególna uwagę zasługują obrabiarki produkowane przez Japońską firmę NAKAMURA – TOME, rodzinnego przedsiębiorstwa produkującego wyłącznie, bardzo specjalistyczne i wyśrubowane jakościowo wielozadaniowe tokarki CNC. Ich jakość oraz niezawodność bez wątpienia potwierdza ich szeroki zakres stosowania i ogromną popularność, wśród wszystkich użytkowanych tokarek, a z całą pewnością wśród tokarek wielozadaniowych.
Jednymi z ważniejszych zalet wielozadaniowych tokarek, którymi z całą pewnością mogą pochwalić się tokarki NAKAMURA-TOME, są w szczególności:
- bardzo wysoka dokładność obróbki możliwa do uzyskania, dzięki chociażby sztywności zastosowanych elementów budowy,
- czujniki temperatury w korpusie obrabiarki, pozwalają na ustabilizowanie i zapewnienie powtarzalnych i optymalnych warunków temperaturowych obróbki, co zdecydowanie pozytywnie wpływa zarówno na efektywność obróbki, dokładność, ale także zużycie narzędzi, środków smarnych i chłodziwa, oraz bezpośrednio wpływające na zanieczyszczenie środowiska,
- antykolizyjne zabezpieczenie 3D;
oraz wiele innych.
NAKAMURA – TOME SC-450 – źródło: www.nakamura-tome.co.jp
Produkowana przez NAKAMURA – TOME gama tokarek, umożliwia właściwy dobór pod oczekiwany profil obróbczy maszyny. Są to zarówno tokarki jednowrzecionowe z jedną głowicą narzędziową, po wielowrzecionowe z 4-ma głowicami narzędziowymi, a także umożliwiającymi magazynowanie nawet 120 narzędzi. A dokładniej je rozróżniając:
- tokarki o wyjątkowej precyzji i sztywności, produkowane w modelach serii, AS i SC, z jedną głowicą narzędziową i jednym wrzecionem głównym.
- tokarki AS z osią Y w standardzie,
- tokarki SC ze skośnym łożem i ślizgowymi prowadnicami;
Bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o zakresy obróbki w osiach X, Y, Z. Dzięki temu, możemy wybrać dokładnie taką tokarkę, jaka jest dla naszego procesu technologicznego najkorzystniejsza w tym względzie.
- tokarki TW, wielozadaniowe centra tokarskie z 2 górnymi głowicami narzędziowymi,
- tokarki z przeznaczeniem do automatyzacji i optymalizacji produkcji, w modelach serii: WT, WY, NTY3, WTW, zaawansowane i wyposażone w dwie, trzy, a nawet cztery głowice narzędziowe, oraz dwa równoważne wrzeciona.
- tokarki WT wielozadaniowe centra tokarskie z 2 głowicami narzędziowymi, a opcjonalnie oś Y w głowicy górnej,
- tokarki WY wielozadaniowe centra tokarskie z 2 głowicami narzędziowymi, wraz z osiami Y,
- tokarki NTY3 wielozadaniowe centra tokarskie z 3 głowicami narzędziowymi, wraz z osiami Y,
- tokarki WTW wielozadaniowe centra tokarskie z 4 głowicami narzędziowymi,
- centra tokarskie o wyjątkowych pięcioosiowych możliwościach obróbczych, w modelach serii: NTRX, NTJ, NTMX, wyposażone w dwa równoważne wrzeciona, w skrętną głowicę frezarską, magazynem nawet do 120 narzędzi. W wybranych modelach także dolne głowice narzędziowe.
- tokarki NTJ wielozadaniowe centra z 2 głowicami narzędziowymi, gdzie górna głowica jest skrętna 12 pozycyjna,
- tokarki ATC (NTJX, NTX, NTRX-300L, NTRX-300) wielozadaniowe centra tokarskie, ze skrętną głowicą frezującą oraz magazynem narzędzi,
Wymienione centra ATC, charakteryzują się dużą prędkością obrotową wrzeciona. Dzięki temu, możliwa jest bardzo dokładna obróbka, w szczególności uzyskanie powierzchni o niskiej chropowatości, a nawet pozwala na uzyskanie powierzchni, kwalifikującej się jako wykończeniowej.
Poniżej tabela porównawcza, przedstawiająca jedynie w celach poglądowych parametry poszczególnych centrów ATC. Przedstawione zestawienie precyzyjnie obrazuje szeroki zakres możliwości obróbczych wielozadaniowych tokarek NAKAMURA – TOME.
Opracowanie własne na podstawie danych producenta NAKAMURA - TOME
NAKAMURA – TOME SUPER NTX – źródło: www.nakamura-tome.co.jp
Jeśli chodzi o konkurencję dla tokarek NAKAMURA - TOME, nie może ona pochwalić się takimi rozwiązaniami i parametrami. Dlatego też, ciężko jest porównać wielozadaniowe tokarki NAKAMURY z innymi producentami. Z całą pewnością wielozadaniowe tokarki NAKAMURA – TOME przewyższają konkurencję elastycznością możliwości wykonywania złożonych elementów, ilością magazynowanych narzędzi, a więc w tym zakresie możliwością zachowania dokładności obróbki, bez zmiany magazynu narzędzi. Jest to niezwykle istotne w dokładności obróbki, ze względu na unikanie błędu wynikajcie z wydłużenia łańcucha tolerancji wymiarów. Każdy zbędny ruch, każda zmiana narzędzia, każda zmiana zamocowania, to potencjalny błąd wyniku łańcucha wymiaru obróbki. Mnogość magazynowanych narzędzi, to również płynność produkcji, albo wręcz zautomatyzowana produkcja.
Ze strony operatora na szczególną uwagę zasługuje łatwość oraz instynktowność obsługi. M.in. dzięki indywidualnemu panelowi operatora z systemem Windows 8, z którym właściwie każdy jest dziś oswojony. Ale takie funkcje jak multimedialna instrukcja obsługi, wyświetlanie aktualnego stanu tokarki (ilość detali, czas cyklu), nadzór wydajnościowy, funkcja rozgrzewania obrabiarki (o czym szerzej w związku z żywotnością, dokładnością i ochroną środowiska), kontrola przeciążeń osi i wrzeciona, symulator obróbki, system anty-kolizyjny, zdalne sterowanie czy nadzór sieciowy. Te możliwości jakie dają wymienione funkcje wielozadaniowych centrów tokarskich NAKAMURA – TOME, mają szczególne znaczenia dla prawidłowego zarządzania produkcją, w tym właściwego wykorzystanie zdolności produkcyjnych. Ich funkcje, są niezmiernym ułatwieniem i pomocą w sterowaniu przepływem produkcji w myśl przemysłu 4.0. Przede wszystkim, na każdym etapie i w każdej chwili możemy mieć pełną wiedzę o stanie produkcji, jej zgodności z założonym planem, dokładnością obróbki, temperaturą obróbki, poborem energii, czy tez stanem narzędzi oraz stanem zasobów, a więc krótko mówiąc rodzącymi się problemami, jeśli takowe się pojawią. W każdym momencie może bieżąco reagować na wszelkie odstępstwa od założonych planów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom w tokarkach NAKAMURA – TOME, możemy dążyć do produkcji doskonałej, obejmującej jak najlepsze wykorzystanie zasobów, w celu zapewnienia właściwej produktywności. Jest to również niezmierna pomoc w projektowaniu kolejnych procesów technologicznych, w szczególności, wraz ze zmieniającymi się warunkami i wymaganiami co do obróbki nowych materiałów, oraz coraz to wyższych wymagań szybkości i dokładności obróbki. Rejestrowanie procesów technologicznych, ich obserwacja i analiza, pozwalają na unikanie błędów w przyszłości. Jednocześnie pozwalają minimalizować straty i koszty, w przypadku produkcji małoseryjnych i jednostkowych. Pragnę jednocześnie podkreślić, iż tymi zagadnieniami już od lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia, zajmuje się Teoria Ograniczeń (ang. Theory of Constraints, TOC), która analizuje produktywność organizacji, obserwując wąskie gardła, poprzez analizę wykonania założonych planów. Bardzo zbliżone założenia znajdują zastosowanie w produkowanych przez NAKAMURĘ – TOME tokarkach, stawiając na jak najlepsze wykorzystanie czasu, czy poprzez eliminowanie ręcznego albo częstego przezbrajania narzędzi, czy to zmiany mocowań materiału, co dodatkowo wpływa na uzyskanie precyzyjnych wymiarów i powierzchni.
Przy projektowaniu zasobów produkcji przy wykorzystaniu wielozadaniowych tokarek, w tym przede wszystkim tokarek NAKAMURA – TOME, należy pamiętać, że ten producent oferuje również rozwiązania w pełni automatycznego procesu produkcyjnego, projektowanego pod konkretnego klienta, jego wymagania i wymagania jego technologii. To znaczy, że oprócz tokarek, możemy zaopatrzyć się w dedykowane urządzenia pomocnicze, pozwalające na zautomatyzowanie produkcji na tokarkach.
Ale nade wszystko pragnę zwrócić uwagę, że tokarki NAKAMURA - TOME wyposażone są w najnowsze zdobycze techniki i informatyki, w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, zarówno obsługi jak i obrabiarki. Takie informacje możemy znaleźć już w samym panelu sterowania.
Natomiast bez wątpienia, największym atutem producenta wielozadaniowych tokarek NAKAMURA – TOME, jest ich jakość. Producent specjalizując się w produkcji jedynie tokarek, wszelkie nakłady, badania i rozwój inwestuje w swoje produkty. Jest pionierem w przemysłowej produkcji wielowrzecionowych i wielogłowicowych tokarek.
Biorąc pod uwagę powyższe: możliwość użycia kilkudziesięciu narzędzi z jednego zamocowania materiału, nadzór nad prawidłową temperaturą pracy tokarki, oraz bezpośredni wgląd operatora ale też kierownictwa w aktualny stan produkcji tokarki, sprawia, że tokarki NAKAMURA – TOME stanowią doskonałe wypełnienie rynku tokarek wielozadaniowych.
Precyzyjne tokarki NAKAMURA – TOME, dzięki firmie ABPLANALP Sp. z o., są dostępne w Polsce od ponad 2,5 roku.
Dariusz Wódz
Tech-Konsulting Sp. z o.o.
Źródła:
- dane techniczne producenta: NAKAMURA - TOME;