W jaki sposób działa sterowanie numeryczne NC i komputerowe CNC?
Potężne firmy produkcyjne nie byłyby w tym miejscu, w którym teraz są, gdyby wcześniej nie zdecydowały się na zastosowanie maszyn i robotów przemysłowych do swoich fabryk. W końcu rolą automatyzacji jest zarówno ułatwienie pracy człowiekowi, jak i osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku finansowego przy użyciu specjalistycznej technologii.
Do ich grona należy sterowanie numeryczne NC i komputerowe CNC. W jaki sposób one działają?
Traktuje się je w charakterze tych najbardziej popularnych, jeśli chodzi o sterowanie współczesnymi maszynami służącymi do produkcji. Co więcej, istnieje między nimi sporo zależności, niemniej CNC wyróżnia się na tym polu wykorzystywaniem dodatkowego procesora.
NC
NC jest skrótem od angielskiego terminu „Numerical Control”. Polega ono na sterowaniu jedną maszyną, czy całym procesem produkcyjnym przy użyciu poleceń wygenerowanych przez dedykowany kod liczbowy.
CNC
Z kolei CNC oznacza „Computerized Numerical Control”, a polega na sprawowaniu kontroli nad tym, w jaki sposób funkcjonują zarówno znajdujące się w fabryce roboty, jak i ich procesy. Aby było to możliwe, korzysta się z komend stworzonych przez wspomniany na początku procesor. Sterowanie całością odbywa się za sprawą klarownego w obsłudze mikrokomputera, który to, w zależności od potrzeb zaprogramuje ruchy i czynności oczekiwane przez ludzkiego pracownika w ramach działania danej linii produkcyjnej.
Sprzęt kompatybilny ze sterowaniem numerycznym
Jeśli weźmiemy pod lupę różnego typu przedsiębiorstwa związane mniej lub więcej z przemysłem, to w większości przypadków sterowanie numeryczne w przypadku operatorów i programistów staje się niejako normą. Mowa o tych związanych z branżą lotniczą, motoryzacyjną, elektroniczną, medyczną, chemiczną, czy odzieżową. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie konieczne jest korzystanie z masowych linii produkcyjnych i wytwarzanie wielu wyrobów o tych samych specyfikacjach.
Podsumowanie
Trudno się zatem dziwić, że robotyzacja wraz ze sterowaniem numerycznym staje się standardem w kwestii tego, jak dziś funkcjonuje przemysł. Nie należy przy tym liczyć na pierwsze lepsze oprogramowanie, a to polecane przez poszczególnych producentów robotów. Najlepiej w tej dziedzinie będzie po prostu poradzić się u źródła, oferującego przy tym pomoc w konfiguracji sprzętu.
Artykuł sponsorowany