Co to jest kod zabezpieczający CVV?
Kod zabezpieczający CVV to numer znajdujący się na odwrocie karty kredytowej. Jest on indywidualny dla każdego jej posiadacza. Zabezpiecza on transakcje online czy płatności za zakupy. Gdzie jest kod zabezpieczający na karcie i jakie rodzaje kodów wyróżniamy?
Czym jest kod CVV?
Kod CVV lub CVC znany jest z pewnością osobom, które regularnie robią zakupy online. To skrót od Card Verification Value/Code. Oznaczenie stanowi dodatkowe zabezpieczenie naszej karty kredytowej i jest indywidualne dla każdego konsumenta. Kod CVV to 3 ostatnie cyfry numeru naszej karty (dotyczy karty Visa i Mastercard). Kod zapewnia bezpieczeństwo transakcji w internecie. Nie można go zmienić, nie ma go w informacji na pasku magnetycznym lub w chipie. Nie znajdziemy go również na czeku. Kod ma w posiadaniu wyłącznie właściciel karty. Rozwój biznesu online wymusił powstanie także innych rozwiązań umożliwiających weryfikację tożsamości na odległość. Ubiegając się np. o pożyczki online będziemy musieli potwierdzić nasze dane. Ma to miejsce we wszystkich serwisach oferujących takie usługi, m.in. w ratka.pl. Zrobimy to w czasie rzeczywistym korzystając z usługi Kontomatik. Jest ona w pełni bezpieczna, ponieważ wgląd w nasze konto ma tylko pożyczkodawca. Równie bezpieczną, ale czasochłonną opcją, jest przelew weryfikacyjny. Polega on na przelaniu grosza czy złotówki na konto firmy pożyczkowej. W ten sposób potwierdzamy, że rachunek bankowy podany we wniosku, należy do nas.
Kod bezpieczeństwa CVV - kiedy może nam się przydać?
Zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji online jest bardzo ważne. Dlatego coraz częściej podczas korzystania z różnego rodzaju serwisów, musimy podać dodatkowy kod PIN przesłany na telefon czy zweryfikować naszą tożsamość poprzez aplikacje. Kod bezpieczeństwa CVV również został stworzony po to, aby zabezpieczyć naszą kartę przed nielegalnymi transakcjami wykonywanymi przez oszustów, którzy kradną dane. Kiedy może nam się przydać numer CVV? Kod CVV lub CVC przydaje się np. wtedy, gdy rezerwujemy noclegi online. Zwykle trzeba za nie zapłacić z góry. Podczas wypełniania formularza naszymi danymi, będziemy poproszeni również o wskazanie numeru CVV naszej karty. Dzięki temu osoba, która wynajmuje nam lokum, będzie pewna, że nie jesteśmy oszustami, a karta nie została skradziona. Zdarza się, że numer CVV wymagany jest również przy robieniu zakupów przez internet. Nie każda platforma wymaga wskazania CVV, jednak warto mieć to na uwadze i przygotować pod rękę kartę (szczególnie, jeśli nie znamy kodu na pamięć). Jeśli nie zapłacimy za zakupy na czas, trafią one z koszyka z powrotem do sklepu.
Kod CVV/CVC - różnice
Korzystając z płatności internetowych możemy się spotkać z kilkoma oznaczeniami kart. Poniżej lista dostępnych kodów CVV/CVC:
- kod CVV1/CVC1 - numery z tej karty sprawdzane są podczas transakcji wykonywanych z fizycznym jej użyciem. Podczas przeciągania paska magnetycznego przez terminal płatniczy, kod zostaje automatycznie wyszukany i zweryfikowany przez wystawcę karty;
- kod CVV2/CVC2 - to numer, który pozwala określić właściciela karty znajdującej się w rękach osoby dokonującej płatność za pośrednictwem internetu, faksu lub telefonu. Ten kod czasem nazywany jest CCID (kod identyfikacji kredytowej) lub CSC (kod zabezpieczający kredyt), znajduje się na karcie;
- iCVV - to kod znajdujący się na kartach kredytowych, które mają specjalny czip.
Należy pamiętać, że kod CVV2 nie zawsze wygląda tak samo. Każdy bank prowadzi inne oznaczenie karty. Dla przykładu na karcie Visa jest to CVV2, ale już na kartach American Express to CID. Co ważnej, na kartach Maestro nie ma go wcale.
Gdzie jest kod zabezpieczający na karcie?
Na każdej karcie płatniczej czy kredytowej znajdują się dane. Nie każdy użytkownik tych kart wie, co one oznaczają. Przyjrzyjmy się zatem bliżej informacjom na nich podanym i dowiedzmy się, gdzie jest kod zabezpieczający na karcie. Trzycyfrowy kod CVV/CVC znajduje się na odwrocie karty. Widnieje on w prawym górnym roku papierowego paska do podpisu. Pamiętajmy, że w tym miejscu znajdziemy kod na kartach Visa i Mastercard. W przypadku kart American Express kod umieszczony będzie na przodzie i będzie liczył aż 4 cyfry. Co w przypadku kart internetowych wydawanych jednorazowo? Jeśli korzystamy z wirtualnych kart, również możemy mieć kod zabezpieczający CVV. Numer CVV otrzymamy wiadomością SMS po jego wygenerowaniu. Zdarza się, że kod zabezpieczający karty widoczny jest podczas jej rejestracji. Należy go wtedy zapisać. Na karcie kredytowej znajdują się jeszcze inne dane. Przód karty zawiera:
- inteligentny chip;
- datę ważności karty;
- numer karty;
- hologram;
- nazwisko posiadacza karty.
Z tyłu karty znajdują się:
- pasek magnetyczny;
- numer CVC/CVV/CVS/CCV;
- podpis posiadacza.