Cena fotowoltaiki i korzyści z montażu systemu - dlaczego to się opłaca?
Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji OZE. Prym wiedzie tu fotowoltaika. Cena instalacji bywa odstraszająca dla wielu inwestorów. Warto jednak pamiętać, że zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko, a sama instalacja jest doskonałym zabezpieczeniem przed podwyżkami cen energii elektrycznej oraz sposobem na poprawienie jakości powietrza w naszym kraju.
Instalacja fotowoltaiczna umożliwia wytworzenie energii elektrycznej przy pomocy energii słonecznej. Prąd jest bardzo uniwersalnym rodzajem energii, może służyć do niemal dowolnego celu, od zasilenia urządzeń w gospodarstwie domowym, aż po ogrzewanie budynku zimą. Wyprodukowany nadmiar prądu może zostać odesłany do sieci i tam zmagazynowany. Inwestor może wykorzystać tą energię w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na prąd.
Fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem głównie ze względu na możliwość produkowania własnej energii elektrycznej. W perspektywie podwyżek cen prądu, wzrasta atrakcyjność fotowoltaiki. Cena instalacji odstrasza jednak potencjalnych inwestorów. Mimo to należy podejść spokojnie do przekalkulowania całego przedsięwzięcia, ponieważ już teraz zwrot z inwestycji szacowany jest na 6-8 lat. Jeżeli koszty energii będą wzrastały według prognoz, okres ten ulegnie skróceniu. Istotny jest fakt, iż panele fotowoltaiczne zaczynają generować oszczędności niemal od razu po ich uruchomieniu, dzięki czemu inwestor może produkować za darmo własny prąd.
Szczegółowe informacje na temat fotowoltaiki znajdują się tutaj.
Podstawowe informacje na temat fotowoltaiki
Energia słoneczna jest najbardziej ekologicznym rodzajem energii, jaką ludzkość może wykorzystać we własnych celach. Jest to też najpotężniejsze źródło energii – rocznie dociera jej do ziemi, w postaci światła, 15 000 razy więcej niż wynosi całkowite zużycie energii na świecie. Ogromnym marnotrawstwem byłoby nie wykorzystanie tego potencjału. Tym bardziej, że energia elektryczna jest wytwarzana przy pomocy energii słonecznej bez produkowania zanieczyszczeń.
Panele fotowoltaiczne mają za zadanie przetworzyć energię słoneczną na energię elektryczną. Obecnie fotowoltaika znajduje zastosowanie nie tylko w prywatnych domach, ale także w przemyśle, coraz częściej znaki drogowe i tablice ogłoszeniowe, czy nawet światła drogowe zasilane są energią słoneczną.
Cena fotowoltaiki działa odstraszająco na wielu inwestorów, jednak należy pamiętać, że koszty te zwracają się po kilku latach użytkowania systemu. Znacznie obniżone rachunki za prąd lub całkowite ich wyeliminowanie przynoszą realne oszczędności.
1 stycznia br. weszły w życie przepisy, które dają możliwość uzyskania ulgi podatkowej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Inwestor może odliczyć od podatku dochodowego wydatki poniesione na fotowoltaikę. Musi on jednak posiadać fakturę VAT oraz odpowiednio wypełnić PIT. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tu.
Montaż paneli fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie czasu przynosi zauważalne zyski. Oprócz aspektu finansowego, bardzo ważna jest tu również ekologiczność tego rozwiązania. Fotowoltaika jest bezpieczna dla środowiska i nie generuje szkodliwych substancji, zanieczyszczających atmosferę. Dla wielu inwestorów system ten stanowi dobrze przemyślaną inwestycję, która nie tylko przynosi realne oszczędności, pozwalając uniezależnić się od cen i dostaw prądu, ale także podnosi wartość nieruchomości.
Cena fotowoltaiki znacznie spadła w ostatnich latach. Wpływ na to miała rosnąca popularność systemu oraz coraz większa konkurencja na rynku. Od jakiegoś czasu koszty te pozostają stabilne, dlatego nie warto odkładać w czasie decyzji o montażu paneli. Nagląca dla inwestorów powinna być również perspektywa wzrostu cen energii elektrycznej, które wiążą się z kończącymi się zasobami węgla, co z kolei wpływa na jego koszty.
Panele fotowoltaiczne bardzo często mylone są z kolektorami słonecznymi. Oba systemy wykorzystują energię słoneczną, a ich wygląd jest łudząco podobny. Służą one jednak do zupełnie innych celów – fotowoltaika przy pomocy energii słonecznej wytwarza prąd, natomiast kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową. Nie da się zatem ukryć, że bardziej uniwersalne są panele fotowoltaiczne, ponieważ wytworzona energia elektryczna może zostać wykorzystana w dowolny sposób. Nie ma też problemu ze zmagazynowaniem nadwyżki wyprodukowanego prądu – zostaje ona odesłana do sieci, skąd inwestor może ją odebrać w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym.
Typy ogniw a ich cena
W dużej mierze cena fotowoltaiki zależy od typu ogniw, ponieważ różnią się one efektywnością, co wpływa na pracę systemu. Najdroższe są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, jednak ich skuteczność jest najwyższa. Nieco tańsze są ogniwa polikrystaliczne, wybierane w przypadku mniejszych, prywatnych instalacji. Najmniej kosztowne są ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, jednak są one przy tym mało efektywne i zajmują największą powierzchnię, dlatego wybierane są do dużych farm fotowoltaicznych.
Ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się niejednolitą powierzchnią, na której widoczne są kryształy krzemu. Ich cena jest niższa przez niższą jakość materiałów, z których zostały wykonane. Rozwiązanie to jest polecane inwestorom, którzy mają sporo miejsca na dachu. Sprawność ogniw polikrystalicznych wynosi 14-17%.
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne są kosztowniejsze w zakupie, ponieważ wykonano je z wysokiej jakości materiału półprzewodnika. Ich sprawność wynosi 16-20%. Zalecane są inwestorom, którzy dysponują mniejszą ilością miejsca na dachu. W tym przypadku mniej paneli wykonanych z ogniw monokrystalicznych wyprodukuje taką samą ilość prądu, co większa ilość paneli z ogniwami polikrystalicznymi.
Korzyści z montażu fotowoltaiki
Można spotkać się z opinią, że fotowoltaika nie działa jak należy w polskich warunkach klimatycznych. Warto zauważyć, że w Niemczech, gdzie panują takie same warunki pogodowe, instalacja ta od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nasi zachodni sąsiedzi przekonali się, że fotowoltaika łączy w sobie bardzo ważne w dzisiejszych czasach aspekty – ekonomię i ekologię. System jest opłacalny, pomimo tego, że początkowe koszty nie należą do najniższych. Ponadto panele są ekologiczne – w czasie swojej pracy nie wytwarzają zanieczyszczeń. Mało tego – inwestor decydujący się na montaż fotowoltaiki, odciąża zakład energetyczny, który produkuje prąd poprzez spalanie węgla, co z kolei bezpośrednio wpływa na nieznaczną poprawę jakości powietrza. Im większa ilość gospodarstw domowych zdecyduje się na montaż własnych elektrowni słonecznych, tym mniej zanieczyszczeń będzie produkowanych do atmosfery.
Montaż instalacji fotowoltaicznej jest doskonałym sposobem na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie rachunków za energię elektryczną, jest także formą prowadzenia ekologicznego stylu życia.
Bardzo ważnym aspektem jest również zwiększenie wartości budynku po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych.
System jest inwestycją, która w zależności od ostatecznej ceny fotowoltaiki oraz sposobu sfinansowania przedsięwzięcia, zwraca się już po 6-8 latach. Zapowiadane podwyżki cen prądu z całą pewnością wpłyną na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
Fotowoltaika – cena systemu
Cena fotowoltaiki zależy przede wszystkim od rodzaju, mocy oraz producenta paneli. Na końcowe koszty wpływ ma również model inwertera. Ogniwa, które zostały wykonane z monokrystalicznego kryształu krzemu są wydajne i charakteryzują się wysokim procentem sprawności, jednak są przy tym droższe w zakupie. Natomiast ogniwa polikrystaliczne są tańsze, jednak poziom ich sprawności, która dla wielu inwestorów jest zadowalająca, powoduje, że ich ilość musi być większa w porównaniu do ogniw monokrystalicznych.
Na cenę fotowoltaiki składa się również montaż systemu, który może być mniej lub bardziej kosztowny w zależności od miejsca instalacji paneli oraz poziomu jej skomplikowania.
Montaż paneli fotowoltaicznych stanowi spory jednorazowy koszt, który skutecznie odstrasza niektórych inwestorów. Warto jednak pamiętać, że instalacja z czasem się zwraca w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Cenę fotowoltaiki należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego użytkowania, które nie będzie generowało już żadnych dodatkowych kosztów, a jedynie same oszczędności.
Szacowany okres zwrotu z inwestycji może ulec zmianie, ponieważ wpływają na niego takie czynniki jak:
- zapotrzebowanie energetyczne w gospodarstwie domowym,
- aktualne ceny prądu,
- koszt instalacji,
- wydajność zastosowanych komponentów.
Żywotność paneli fotowoltaicznych, w zależności od producenta, określana jest na 25-35 lat.
Instalacja fotowoltaiczna jest objęta gwarancją, która może wynosić od 10 do 25 lat, zależnie od producenta.
Magazynowanie nadwyżek prądu
W okresie zwiększonego nasłonecznienia, który ma miejsce latem, produkowany jest nadmiar energii elektrycznej. Nadwyżki odsyłane są do sieci, gdzie zostają zmagazynowane. Inwestor może skorzystać z własnej energii w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym. Ma na to 365 dni od chwili przesłania nadwyżek do zakładu energetycznego. Odbywa się to bezpłatnie.
Zgodnie z przepisami, sieć nie może odmówić przyjęcia wyprodukowanej przy pomocy fotowoltaiki energii. Za każdą przesłaną 1 kWh, inwestor może odebrać 0,8 kWh w przypadku instalacji o mocy nie większej niż 10 kW. Jest to jedyna „opłata”, jaką pobiera zakład energetyczny za magazynowanie prądu. Stosunek ten ulega nieznacznej zmianie, jeżeli inwestor posiada system o mocy przekraczającej 10 kW. W takiej sytuacji, za każdą 1 kWh, może on odebrać 0,7 kWh.
Takie rozwiązanie niweluje problemy z magazynowaniem prądu we własnym zakresie, co generowałoby dodatkowe koszty. Ponadto wpływa na poprawę jakości powietrza, ponieważ 20% przesłanej do sieci energii pozostaje do jej dyspozycji, dzięki czemu zużyta zostaje mniejsza ilość węgla do wyprodukowania prądu.
Podsumowanie
Cena fotowoltaiki może odstraszać potencjalnych inwestorów. Należy jednak pamiętać o korzyściach, jakie niesie za sobą montaż systemu. Całkowite uniezależnienie się od cen i dostaw prądu jest coraz bardziej pożądane ze względu na zapowiadane podwyżki.