Coboty, czyli roboty współpracujące, jak rewolucjonizują rynek
Automatyzacja oraz wdrażanie nowoczesnych technologii oraz robotyzacja zakładów pracy odbywa się od wielu lat. Wykorzystanie robotów idealnie sprawdza się w wielu branżach, gdzie maszyny odciążają człowieka w wykonywaniu różnych prac.
Zdecydowana większość, to roboty automatyczne wykonujące ściśle określone zadania. Postęp technologiczny idzie jednak naprzód i wkracza na kolejny poziom robotyzacji wprowadzając coboty.
Coboty - czym są i jaka jest ich rola?
Cobot to robot współpracujący, który bez problemu wchodzi w fizyczną interakcję z człowiekiem na wyznaczonym stanowisku pracy. Te nowoczesne urządzenia dają o wiele więcej możliwości, niż wykorzystywane powszechnie roboty automatyczne. Roboty współpracujące mogą funkcjonować jako roboty w pełni autonomiczne oraz jako maszyny współpracujące z ludźmi, będące wsparciem ich działań.
Coboty to prawdziwa rewolucja w przemyśle, gdyż mogą być one wykorzystywane nie tylko w dużych zakładach, ale także w średnich i małych firmach, a nawet w środowiskach biurowych. Urządzenia te są przestawne, przez co łatwo je przetransportować. Cobot to technologia, którą można dowolnie programować na wykonywanie konkretnych zadań. Dzięki tym rozwiązaniom zaawansowana automatyka może zostać wdrożona w niemal każdej jednostce przemysłowej.
Profesjonalne i precyzyjne wsparcie człowieka - zadania cobotów
Głównym zadaniem cobotów jest wsparcie człowieka lub całkowite go wyręczanie w realizacji różnych czynności, w szczególności tych powtarzalnych i prostych. Wtedy też pracownik może skupić się na decyzyjności oraz pracy kreatywnej. Programowanie robotów współpracujących jest niezwykle proste i zarysowuje szerokie perspektywy zastosowań. Człowiek staje się więc w pełni odpowiedzialny za pracę cobota. Niezwykłą zaletą tych rozwiązań jest pełne dopasowanie maszyny do potrzeb poprzez personalizację cobota i zaprogramowanie go do wykonywania specyficznych zadań. Wariant ten otwiera szerokie możliwości dla producentów, którzy mogą dostarczać roboty w pełni kompatybilne z potrzebami użytkownika.
Coboty doskonale sprawdzają się w wielu pracach będąc niezastąpionym wsparciem dla personelu. Wykorzystywane są one nie tylko w procesach powtarzalnych, mocno obciążających człowieka, ale także w wykonywaniu bardzo precyzyjnych zadań wymagających niezwykle wysokiego poziomu dokładności, jak na przykład przy montażu elementów elektronicznych czy podczas montażu podzespołów komputerowych (np. pamięć RAM).
Roboty współpracujące świetnie sprawdzają się w wyszukiwaniu, pobieraniu oraz dostarczaniu towarów z magazynów do wyznaczonego miejsca. Doskonale też wykonają każdą inną zaprogramowaną czynność związaną z obsługą produktu - przechwycenie od pracownika, przeniesienie na kolejne stanowiska montażowe, czy wykonywanie innych zadań na produktach i półproduktach. Coboty idealnie nadają się także do monitorowania towarów oraz wykrywania usterek i wad.
Coboty otwierają jeszcze inną cenną przestrzeń współpracy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Rozwiązania te wykorzystywane są w jednostkach, które zatrudniają osoby niepełnosprawne (niepełnosprawność ruchowa), co umożliwia mobilizację środowiska osób wykluczonych i podejmowanie przez nich pracy poprzez poprawę wydajności wykonywanych przez nich zadań.
Coboty - przyszłość rozwoju przedsiębiorstw
Dane Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics - IFR) pokazują wyraźnie wzrost wykorzystania robotów w zakładach pracy. Ta sama jednostka docenia roboty współpracujące i prognozuje wzrost wdrażania tego typu rozwiązań. Automatyzacja dotyczy nie tylko dużych jednostek, ale przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie coboty wprowadzą nową jakość. Dzięki prostocie i intuicyjności programowania oraz łatwości obsługi cobotów, ich efektywność będzie sukcesywnie rosnąć. Rozwijające się firmy w celu optymalizacji procesów oraz zwiększenia wydajności coraz częściej korzystają z możliwości jakie dają roboty współpracujące.