Złączenia prawostronne RIGHT JOIN
W przypadku złączeń prawostronnych dobra wiadomość jest taka, że w ich zastosowaniu można dostrzec pewną analogię do złączeń lewostronnych (ang. left joins). Jedyna różnica pomiędzy nimi dotyczy kolejności, w jakiej tabele są wymieniane w instrukcji.
W przypadku złączeń lewostronnych tabela nadrzędna jest wymieniana po lewej stronie słowa kluczowego LEFT JOIN. Tabela podrzędna, w której mogą, ale nie muszą znajdować się pasujące wiersze, jest wyszczególniana po prawej stronie tego słowa kluczowego.
Jeśli chodzi o złączenia prawostronne (ang. right joins), tabela nadrzędna jest wymieniana na prawo od słowa kluczowego RIGHT JOIN, natomiast tabela podrzędna umieszczana jest po jego lewej stronie. To jest jedyna różnica między złączeniami lewostronnymi a prawostronnymi.
Klauzula FROM oraz złączenia w powyższej instrukcji SELECT miały następującą postać:
FROM Klienci
LEFT JOIN Zamówienia
ON Klienci.IDKlienta = Zamówienia.IDKlienta
LEFT JOIN Zwroty
ON Zamówienia.IDZamówienia = Zwroty.IDZamówienia
Moglibyśmy ją przekształcić do poniższej postaci, stosując słowo kluczowe RIGHT JOIN:
FROM Zwroty
RIGHT JOIN Zamówienia
ON Zamówienia.IDZamówienia = Zwroty.IDZamówienia
RIGHT JOIN Klienci
ON Klienci.IDKlienta = Zamówienia.IDKlienta
Zwróć uwagę, że istotna jest wyłącznie kolejność, w której tabele są wymienione przed słowem kluczowym RIGHT JOIN i po nim. Kolejność, w jakiej wymieniane są kolumny po słowie kluczowym ON, nie ma znaczenia. Z tego względu powyższy fragment instrukcji jest równoznaczny z następującym:
FROM Zwroty
RIGHT JOIN Zamówienia
ON Zwroty.IDZamówienia = Zamówienia.IDZamówienia
RIGHT JOIN Klienci
ON Zamówienia.IDKlienta = Klienci.IDKlienta
Zasadniczo oznacza to, że zupełnie nie ma potrzeby stosowania kiedykolwiek słowa kluczowego RIGHT JOIN, jeśli wiesz, jak stosować klauzulę LEFT JOIN. Innymi słowy, wszystko, co można zdefiniować za pomocą klauzuli RIGHT JOIN, może być określone za pomocą złączenia typu LEFT JOIN. Proponujemy zatem stosować LEFT JOIN, ponieważ posługiwanie
się nim jest bardziej intuicyjne. Tekst czytamy bowiem od lewej strony do prawej, zatem za naturalne z naszego punktu widzenia można by uznać wymienianie najpierw ważniejszych tabel, zwanych też nadrzędnymi.
Język SQL. Przyjazny podręcznik. Wydanie II Autor: Larry Rockoff Wydawnictwo: Helion