Jak działa i z czego jest zbudowana linia produkcyjna?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem produktów potrzebuje zaplecza technicznego, jakim jest linia produkcyjna. Pozwala ona na zautomatyzowanie całego procesu pracy, a także daje możliwość zwiększenia efektywności danej marki. Interesuje Cię projektowanie linii produkcyjnych, ponieważ chcesz wprowadzić takową do swojej firmy? W takim razie zapoznaj się z resztą tekstu!
Linia produkcyjna – co to jest?
Linia produkcyjna to zbiór osobnych maszyn, gdzie każda zajmuje się inną czynnością, połączonych ze sobą w procesie budowania owej linii. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak działa linia produkcyjna, ponieważ jej schemat, jak i sposób pracy jest zależny od tego, co produkuje dane przedsiębiorstwo. Ważnym elementem tego rozwiązania jest stworzenie systemu, który sterowany jest z poziomu jednego komputera, zwanego często panelem sterującym. Dzięki niemu całość tworzy jeden system. Projektowanie linii produkcyjnych wymaga stworzenia stanowisk, na których produkt będzie przechodził kolejne etapy obróbki, aż ostatecznie otrzyma się finalny wynik, który trafi w ręce klientów. Maszyny często są łączone za pomocą taśmy, na której produkty będą przechodziły od stanowiska do stanowiska.
Rodzaje linii produkcyjnych
Można wyróżnić cztery główne rodzaje linii, są to:
- linie produkcji ciągłej – produkcja ma miejsce bez przerwy, chodzi na przykład o rafinację ropy
- linie produkcji seryjnej i masowej – w tym przypadku tworzy się wiele takich samych lub bardzo podobnych wyrobów, na przykład butelek CocaColi i tego typu napojów.
- linie produkcji małoseryjnej – tworzą kilka podobnych produktów, spotyka się ten rodzaj w rzemieślnictwie
- linie produkcji jednostkowej – tutaj tworzy się produkty na swój sposób unikalne, na które jest małe zapotrzebowanie na rynku
Linia produkcyjna – schemat postępowania
Zanim zabierze się do tworzenia linii produkcyjnej, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników warunkujących możliwość jej powstania. Na samym początku należy określić to, jakie maszyny będą potrzebne w przypadku Twojej firmy, a także w jakiej znajdą się kolejności. To bardzo ważne, ponieważ każde z urządzeń nie jest małe. Z tego powodu projektowanie linii produkcyjnych powinno następnie uwzględnić wybranie odpowiedniego miejsca – przestrzeni, która pomieści wszystkie stanowiska. Istotne jest także wybranie kierunku produkcji, a także dążenie do jak największej efektywności danej linii.
Trzeba wiedzieć, że wybierane maszyny powinny być dobrze dobrane względem siebie, ponieważ w przeciwnym wypadku ucierpi na tym efektywność produkcji. Każdy element linii ma znaczenie. Na przykład, kiedy w połowie stanowisk znajduje się urządzenie działające widocznie wolniej, to cały proces będzie wolniejszy! W celu zadbania o dobre efekty produkcji powinno się też cyklicznie poddawać swoje urządzenia konserwacji i modernizacji. Trzeba wspomnieć, że wiele elementów i podzespołów może się szybko zużyć, przez co konieczne będą wymiany i konserwacje. Warto w miarę rozwoju przedsiębiorstwa również modernizować swoją linię, ponieważ dzięki temu produkty będą wykonane jeszcze szybciej, ale też lepiej.
Ile to kosztuje?
Ceny tworzenia linii produkcyjnych nie są małe. Często koszt może wynieść – zależnie od rodzaju tworzonych dóbr – kilkaset tysięcy, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych. W internecie można oczywiście znaleźć gotowe linie produkcyjne na sprzedaż, jednak jest to oferta ograniczona.
Ofertę gotowych linii produkcyjnych znajdziesz na autojet.com.pl