Najpopularniejsze domeny narodowe na świecie
Zdecydowanie najpopularniejszą domeną w Polsce jest rozszerzenie .pl. Wybieramy jednak nie tylko domeny narodowe – również funkcjonalne czy regionalne. Przyjrzyjmy się, jak wygląda zainteresowanie domenami .pl, a jak innymi domenami narodowymi na świecie. Rozszerzenia jakich krajów cieszą się szczególnym zainteresowaniem?
Rozszerzenie .pl i jego popularność
Zgodnie z raportem NASK-u liczba domen z rozszerzeniem .pl na koniec 2018 roku wynosiła 2 596 748 nazw. Powodów, dla których Polacy najczęściej decydują się właśnie na domenę krajową, jest wiele. Jeden z nich stanowi atrakcyjna cena, ale przede wszystkim chodzi o sugerowanie do kogo kierowana jest strona. Łączna liczba abonentów domeny .pl na koniec 2018 roku wynosiła 1 075 433, co oznacza wzrost o 8 029 w stosunku do końca poprzedniego kwartału tego samego roku. Polacy rejestrowali dziennie ponad 2,5 tysiąca domen, a co najważniejsze, poprawił się wskaźnik odnowień, który wynosił w ostatnim kwartale 2018 roku 65,6 proc. Aż 93,54 proc. domen było utrzymywanych na rzecz abonentów mających siedzibę w Polsce – pozostałe kraje stanowiły niewielki odsetek. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z udziałem na poziomie 1,51 proc., a na trzecim Wielka Brytania z wynikiem 0,66 proc. Zatem jak widać, domeny .pl są wybierane przede wszystkim przez mieszkańców Polski.
W tym okresie dokonano około 34 tysięcy transferów, czyli zmian operatora domen. Oznacza to, że domeny zostały przeniesione od jednego operatora do innego.
Najpopularniejsze rozszerzenia na świecie
Natomiast z raportu CENTR za ostatni kwartał 2018 roku możemy się dowiedzieć, jak wygląda popularność domen krajowych na świecie i jak na tym tle wyglądają wyniki rozszerzenia .pl. Raport ten przynosi pozytywne informacje dla nazw polskich. CENTR to organizacja, która zrzesza rejestry krajowe. Biorąc pod uwagę roczną dynamikę, polska końcówka w końcu uzyskała wynik na plusie w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku – około 1 proc. Tempo wzrostu dla globalnego rynku domen gTLD spadło do 3,7 proc. Oto najpopularniejsze domeny krajowe w pierwszym kwartale 2019 roku:
- .de – 16,2 mln domen niemieckich,
- .uk – 12 mln domen z rozszerzeniem Wielkiej Brytanii,
- .nl – 5,8 mln domen z rozszerzeniem Holandii,
- .ru – 5 mln domen rosyjskich,
- .tw – 4,8 mln domen Tajwanu,
- .br – 4 mln domen brazylijskich,
- .fr – 3,3 mln domen francuskich,
- .it – 3,2 mln domen włoskich,
- .au – 3,2 mln domen Australii.
W przypadku Polski liczba domen wyniosła 2,6 mln, co dało nam 7. pozycję w Europie. Tym samym wyprzedziliśmy m.in. Szwajcarię czy Hiszpanię. Największy spadek w stosunku rocznym odnotowało rozszerzenie Szwecji, czyli .se – ponad 10 proc na minusie. Spadek powyżej 6 proc. odnotowała domena .ru, ale mimo wszystko w dalszym ciągu znajduje się na wysokich pozycjach w rankingu. Z drugiej strony dwoma krajami o najwyższych wzrostach, przekraczających 4 proc., były Kanada i Francja. W TOP 15 rozszerzeń aż 7 zanotowało spadek liczby domen. Czy polskie rozszerzenie może uzyskać lepszy wynik? Jak na razie trudno się tego spodziewać. Obecny rezultat należy ocenić pozytywnie. Nie zmienia to jednak faktu, że domeny narodowe pozostają najpopularniejsze w poszczególnych krajach, co szczególnie widać na podstawie polskich nazw. Polskie firmy, które działają w sieci, chcą, żeby ich własna domena e-mail miała właśnie polskie rozszerzenie. Coraz częściej decydujemy się również na tzw. nowe domeny. Na przykład firma, która prowadzi pizzerię, może korzystać z domeny z rozszerzeniem .pizza, a firma z branży marketingowej może mieć nazwę z .marketing. Wygląda to bardzo atrakcyjnie, coraz więcej marek decyduje się na te domeny, jednak w dalszym ciągu zdecydowanym liderem są po prostu polskie domeny narodowe.