Automatyzacja procesów na liniach montażowych dzięki nowoczesnym wkrętakom elektrycznym ERS
Mamy przyjemność zaprezentowania Państwu nowej linii wkrętaków elektrycznych firmy Desoutter, dostępnych w ofercie Pneumat System Sp. z o.o. To znakomite połączenie najnowocześniejszej technologii, potrzeb i oczekiwań klientów.
Narzędzia elektryczne ręczne z grupy ERS zapewniają zabezpieczenie przed często pojawiającymi się błędami w trakcie procesu montażu, co pomaga zredukować defekty i koszty jakościowe, gwarantują dokładność oraz dają możliwość archiwizacji wyników dokręceń. Narzędzia montażowe serii ERS (klasa I) są dostosowane tylko do warunków środowiska przemysłowego. Stosowane mogą być tylko do dokręcania lub odkręcania śrub czy wkrętów na elementach łączonych z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Służą tylko do użytku zawodowego. Niedozwolone jest jakiekolwiek inne użytkowanie wkrętaków.
Wkrętaki elektryczne montażowe serii ERS charakteryzują się znakomitymi parametrami pracy, biorąc głównie pod uwagę komfort użytkownika oraz warunki otoczenia w jakich może pracować urządzenie:
Poziom hałasu: < 70 dB(A). (EN 60 745)
Poziom wibracji: < 2,5 m/s2. (EN 60 745)
Temperatura robocza: 0 / +40°C.
Wskaźnik wilgotności : 0 / 90%
Podane wartości określono na podstawie testów laboratoryjnych zgodnie z określonymi normami.
Do pracy z wkrętakami elektrycznymi serii ERS przewidziany jest sterownik CVIR II. Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że jest również przystosowane do pracy z inną grupą narzędzi elektrycznych, a mianowicie wkrętaków serii ECS (kontrola poboru prądu). Niżej główne walory i zalety urządzenia:
Kontrolery CVIR II są wyposażone w następujące elementy - urządzenia komunikacyjne: - 1 port Ethernet - 1 port RS232 do podłączenia np. czytników kodów kreskowych - 8 wejść logicznych i 8 wyjść logicznych. - Opcjonalny moduł Fieldbus. Każde narzędzie ma swoją wbudowaną pamięć. Podczas podłączania narzędzia do sterownika, sterownik rozpoznaje narzędzie i ustawia automatycznie wszystkie określone parametry.
Bardzo istotnym, a jednocześnie bardzo pomocnym i niezbędnym jest dodatkowy pakiet oprogramowania CVIPC200, który pozwala na monitorowanie, zbieranie i analizowanie wyników dokręceń. Kolejne oprogramowanie dostępne to CVINET WEB. Jest przeznaczony do zbierania i przechowywania 100% wyników w bazie danych w czasie rzeczywistym z zaawansowaną analityką za pomocą oprogramowania internetowego w trybie serwisowym.
Narzędzie posiada dodatkowo innowacyjną strategię kontroli dokręcania, tzw. SEATING DETECTION (wykrywa kontakt łba śruby ze złączem poprzez zarządzanie przyrostem momentu, nawet z odchyleniami materiałowymi).
Narzędzia elektryczne ręczne ERS są wkrętakami posiadającymi certyfikat ESD (wyładowania elektrostatyczne) zgodnie z wymaganiami normy IEC 61340-5-1.
Bardzo istotną kwestią jest również niezawodność oraz wytrzymałość samego urządzenia. Pierwsza ingerencja w narzędzie elektryczne następuje dopiero po przebiegu każdych 500 000 cykli dokręcania, należy wtedy sprawdzić stan części i posmarować części mechaniczne.
Bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest również możliwość zastosowania dodatkowego akcesorium do wkrętaka. Jest to rękojeść pistoletowa, montowana dodatkowo na urządzeniu (seria wkrętaków ERS obejmuje tylko modele proste – kształt korpusu). Pozwala nam to na zdecydowanie większe pole manewru oraz optymalny dobór wkrętarki pod kątem ergonomii.
Autor: Marek Wojtyczka - Kierownik Działu Narzędzi w Pneumat System Sp. z o.o.