Nowoczesna technika, zaskakujące wynalazki i inne nowinki, czyli jak zakończyliśmy 2012 rok?
Rok 2012 pod względem rozwoju techniki był co najmniej fascynujący. W ciągu dwunastu miesięcy zdarzyło się więcej aniżeli niekiedy całymi latami w dziedzinach technicznych nauki. Przedstawiamy więc listę najbardziej zaskakujących i niezwykłych zdarzeń, jakich byliśmy świadkami w zeszłym roku.
Pojazd marsjański Curiosity
Częściowo dzięki dobrze zaaranżowanej kampanii medialnej, ostatni pojazd eksploracyjny NASA o wdzięcznej nazwie Curiosity, zyskał jeszcze większą popularność i stał się najbardziej rozpoznawanym robotem, jakie kiedykolwiek chodził po Czerwonej Planecie. Curiosity bowiem to nie tylko zwykła maszyna spacerująca po planetach, ale przede wszystkim robot wyposażony w niesamowity system lądowania.
Paliwo z wody morskiej
US Navy w 2012 roku ogłosiła, iż udało im się dokonać imponującego wyczynu. Rozwinęli oni system wytwarzania paliwa do silników odrzutowych z dwutlenku węgla i wodoru, które pochodzą z wody morskiej. Ich naukowcy są zdania, iż mogą tak udoskonalić ową technologię, by zmniejszyć koszty do zaledwie 3 i 6 dolarów za galon (między pięćdziesiąt groszy i 1 zł za litr). Choć jego zastosowanie będzie prawdopodobnie ograniczone, coraz częściej rozważa się nowe opcje produkcji paliw z wykorzystaniem niekopalnych źródeł CO2. Są to zmiany, które mogłyby stanowić dodatkowe rozwiązanie w celu redukcji emisji dwutlenku węgla, ale tylko pod warunkiem iż okażą się być rentowne.
Powiększające okulary Google
Smartfony są już niemodne. Teraz najlepszym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu jest posiadanie go tuż przed oczami. A przynajmniej może tak być, o ile Google pójdzie mocno naprzód i udoskonali swoje okulary Augmented Reality. Okulary takie mogą umożliwić użytkownikowi wywołanie informacji na ekranach wbudowanych w okularach. Ok, wszystko elegancko, ale trzeba mieć świadomość, iż sam wynalazek może się okazać się naprawdę denerwujący. Dlaczego? Może się okazać, że ludzie zamiast zwracać uwagę na to, co wokół nich, będą wpatrywać się we własne okulary.
Powietrzne nurkowanie
Na ile jest to oznaka ludzkiej odwagi, a na ile głupoty, nie wiadomo. W każdym razie, rekord Felixa Baumgartnera w skoku z stratosfery wewnątrz specjalnie zaprojektowanego skafandra ciśnieniowego, zadziwił i zachwycił świat pod koniec 2012 roku. Nie oznacza to oczywiście, iż astronauci nagle będą mogli wyskakiwać z Międzynarodowych Stacji Kosmicznych, ale ten wyczyn może się walnie przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w kosmosie.
Testy silnika SABRE
Udane testy nowego silnika, umożliwiającego lot z Europy do Australii w zaledwie cztery godziny, było ekscytujące nie tylko z tytułu osiągnięć inżynierii, ale też jako triumf brytyjskiej pomysłowości i determinacji. Co więcej, mogą z tego być całkiem niezłe profity.
Bozon Higgsa
Boska cząstka. Prawdopodobnie, jest to sygnał, aby znacznie wyżej cenić naukę niż mogłoby się wydawać. Niemniej jednak, jeszcze kilka lat temu, nikt nie byłby w stanie uwierzyć w istnienie takiej jednostki. Bozon Higgsa może być uważany za wielką wygraną inżynierów, którzy zaprojektowali i zbudowali Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w szwajcarskich górach.
Wirusy do wytwarzania energii elektrycznej
Gdyby paliwo lotnicze z wody morskiej okazało się nie być wystarczające, amerykańscy naukowcy rządowi odkryli także wirusy, które generują elektryczność. To oczywiście nie rozwiąże wszystkich naszych potrzeb energetycznych, ale może stanowić nowy sposób do zasilania małych urządzeń elektronicznych. I kto wie - może pewnego dnia wirusy będą zasilać nasze baterie;)
Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie
Było praktycznie niemożliwością, ażeby uciec od Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w lecie. Na szczęście okazało się, że większość nas cieszy się z istnienia zawodów sportowych takiej rangi. Zwłaszcza, iż Igrzyska stały się miejscem, w którym królował nie tylko sport, ale również rozmaite technologie, których nigdy przedtem nie stosowano. Począwszy od nowoczesnego sprzętu szkoleniowego opracowanego przez UK Sport, aż po niezwykłe protezy i wózki inwalidzkie, używane przez paraolimpijczyków.
Autonomiczne samoloty pasażerskie ASTRAEA
Można mieć wrażenie, że jesteśmy na krawędzi rewolucji, jeśli chodzi o bezpilotowe statki powietrzne (UAV). Choć w tym roku można było obserwować większe zainteresowanie negatywnym wpływem, tzw. wojskowych dronów, sporo także mówiono o ich potencjale dla cywilów - zarówno dobrym jak i złym, zależnie od punktu widzenia. Rozpoczęto testy komputerowe, nad bezzałogowym pilotowaniem tradycyjnych samolotów pasażerskich. Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia społecznej akceptacji takiej formy kontroli samolotu, ale technologia umożliwiająca pełnego „autopilota” jest już na dobrej drodze.
Robot humanoidalny
W roku 2012, inżynierowie z Boston Dynamics ponownie podjęli próbę stworzenia tego, co dotychczas pozostawało w sferze marzeń. Skonstruowali bowiem maszynę, stanowiącą preludium do wykreowania nowej rasy robotów, które wyglądają niepokojąco podobnie do nas (poza tym, że … nie mają głowy).
Oczywiście, powyższe dziesięć wynalazków 2012 roku to zaledwie niewielki procent wszystkich nowości. Staraliśmy się jednak dla Was wybrać te najbardziej niezwykłe, najbardziej fascynujące, a także, najbardziej kontrowersyjne. Spoglądając na nie, nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że świat zmienia się szybko i o takich zmianach nie śniło się filozofom.
Zródło: http://www.theengineer.co.uk/