Zadania pracownika na stanowisku monter urządzeń przemysłowych (elektromonter)
Elektromonter zajmuje się instalacją, obsługą oraz naprawą i serwisem maszyn i urządzeń przemysłowych. Stanowisko to wymaga określonego wykształcenia i kompetencji, wiąże się również ze specyficznym środowiskiem pracy. Jakie dokładnie zadania wykonuje monter urządzeń przemysłowych?
Monter urządzeń przemysłowych – obowiązki na stanowisku pracy
Elektromechanik odpowiedzialny jest za montowanie i uruchamianie oraz demontowanie urządzeń i maszyn przemysłowych (wykorzystywanych w wielu sektorach produkcyjnych). Pracownik diagnozuje również usterki, zajmuje się ich usuwaniem oraz bieżącą obsługą sprzętu. Elektromechanik na bieżąco dokonuje przeglądów urządzeń, diagnozuje uszkodzenia odpowiadające za problemy w pracy maszyn, a następnie dobiera odpowiednie elementy i zespoły oraz zajmuje się ich wymianą. Gdy uszkodzenia sprzętu wymagają naprawy w warunkach warsztatowych, bardzo ważne jest, aby podzespoły zostały odpowiednio zdemontowane i wyregulowane.
Jednym z głównych obowiązków montera urządzeń przemysłowych jest bieżąca obsługa maszyn. Jest on odpowiedzialny za ich regulowanie oraz przeprowadzanie wszelkiego typu konserwacji.
Bieżąca konserwacja maszyn obejmuje m.in.:
- czyszczenie podzespołów,
- dokręcanie elementów,
- wymianę płynów eksploatacyjnych.
Elektromechanik swoją codzienną pracę opiera o zapoznanie się z dokumentacją techniczną maszyn, które obsługuje. Musi on znać obowiązujące normy rysunku technicznego, ponieważ tylko w ten sposób jest w stanie dokładnie zapoznać się z budową konkretnych części oraz konstrukcji. Na stanowisku pracy musi przestrzegać przepisów BHP, ochrony PPOŻ, norm systemu HACCP oraz norm dotyczących ochrony środowiska, do których dostosowuje się przedsiębiorstwo.
Środowisko pracy elektromechanika
Monter maszyn przemysłowych zatrudniany jest m.in. w przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego i maszynowego. W firmie Höcker Polytechnik, która już od 1962 roku projektuje i buduje instalacje techniki powietrznej, systemy do brylowania oraz maszyny na potrzeby przemysłu, elektromonter zajmuje się obsługą szerokiego wachlarza sprzętu. Zadaniem na tym stanowisku jest m.in. obsługa i naprawa urządzeń zagęszczających odpady (prasy brylujące, prasy kontenerowe, prasy ślimakowe i stacjonarne, taśmociągi do odpadów z wykrawania). Elektromonter zajmuje się również konserwacją instalacji odciągowych, maszyn do odpylania, brykieciarek, odpylaczy, odciągów lakierniczych, wentylatorów przemysłowych, urządzeń rozdrabniających, instalacji segregacji powietrznej.
Elektromonterzy odpowiedzialni są za prace montażowe oraz remontowe i pracują głównie w zamkniętych halach produkcyjnych. Jest to środowisko pracy szczególnie narażone na wibracje, hałas oraz zapylenia.
Wykształcenie na stanowisku elektromechanika
Elektromechanik powinien być absolwentem kierunku mechanik o specjalności monter maszyn i urządzeń. Może on ukończyć również kwalifikacyjny kurs zawodowy (kwalifikacja M.17. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń). Musi również przejść przeszkolenia z zakresu wymogów stawianych przez branżę przemysłową, w której chce podjąć zatrudnienie.
Autor: Bartosz Nowakowski