Frezarka CNC
Kolejną wartą uwagi maszyną CNC jest frezarka. Bardzo często ma ona formę ostrza zamocowanego na prowadnicach poruszanych za pomocą silników tak, aby obrotowe ostrze maszyny mogło pracować we wszystkich trzech płaszczyznach (zobacz rysunek 9.29).
RYSUNEK 9.29. Frezarka jest kolejną przydatną maszyną CNC
Budowa frezarki CNC
Budowa frezarki CNC przypomina nieco budowę wyrzynarki laserowej. Jednakże komputer sterujący pracą obu maszyn steruje pracą dwóch zupełnie różnych narzędzi.
Maszyny te różnią się jednak nie tylko narzędziem obrabiającym materiał. Frezarka jest urządzeniem pracującym w zupełnie inny sposób. Frezarki CNC bardzo często są wyposażone w moduł odsysający fragmenty i opiłki obrabianego materiału. Na prace frezarki wpływają również właściwości obrotowego ostrza — jego trwałość i naostrzenie.
Typowa frezarka CNC składa się z następujących elementów:
A. Silnik krokowy osi Z — Silnik podnoszący i opuszczający narzędzie obrabiające o kilka cm.
B. System odsysający pył — Obrabiany materiał nie może być pokryty ścinkami i opiłkami. Ponadto taki układ dba również o czystość Twojego warsztatu!
C. Frez — Ostrze wykonujące pracę. Frez widoczny jest na rysunku 9.30 (jest to czarny element znajdujący się za rurką odsysającą opiłki obrabianego materiału).
RYSUNEK 9.30. Frezarka CNC wyposażona w dużą powierzchnią roboczą oraz odkurzacz odsysający opiłki
D. Prowadnica osi X — Prowadnica umożliwiająca poruszanie frezem w płaszczyźnie lewo – prawo (patrząc od frontu maszyny).
E. Peszel — Plastikowa osłona kabli zasilających silniki krokowe poruszające frezem w płaszczyźnie osi X i Y, a także kabli służących do przesyłu danych do tych silników.
F. Prowadnica osi Y — Prowadnica, na której znajduje się prowadnica przesuwająca frez w płaszczyźnie osi X. Prowadnica osi Y przesuwa prowadnicą osi X do przodu i do tyłu.
G. Klawiatura — Klawiatura służy do sterowania pracą komputera kontrolującego pracę narzędzia CNC.
H. Kontroler frezu — Czasami niezbędna jest możliwość ręcznego sterowania pracą frezu. Pad do PlayStation doskonale sprawdza się w roli kontrolera frezu (zobacz rysunek 9.31), ale możesz równie dobrze zastosować inny kontroler.
RYSUNEK 9.31. Kontroler gier pozwala na ręczne sterowanie pracą frezu
I. Ściski — Przedmiot obrabiany przez frezarką CNC należy przykręcić, ponieważ nieprzykręcony przedmiot będzie się przesuwał i poruszał.
J. Przestrzeń robocza — Tutaj należy umieścić obrabiany materiał.
K. Stacja sterująca maszyną — Komputer z oprogramowaniem sterującym pracą frezarki CNC (zobacz rysunek 9.33).
Obsługa frezarki CNC
Frezarka CNC działa podobnie do wyrzynarki laserowej: wystarczy stworzyć projekt, zamienić go na śieżki prowadzenia narzędzia, a następnie podziwiać, jak narzędzie wykonuje cięcia.
1. Stwórz projekt za pomocą programu przeznaczonego do obróbki grafiki wektorowej, takiego jak Inkscape, Adobe Illustrator lub CorelDRAW.
2. Zamień projekt na ciąg instrukcji frezarki za pomocą programu takiego jak Vectric Cut2D (http://www.vectric.com/). Podczas tej czynności należy określić wiele ważnych szczegółów, takich jak kolejność wykonywanych cięć, a także to, czy narzędzie ma nawiercać obiekt, czy go szlifować. Na rysunku 9.32 przedstawiono wygląd okna wspomnianego wcześniej programu.
RYSUNEK 9.32. Dokładnie dobierz wszystkie opcje projektu przed rozpoczęciem frezowania
3. Umieść materiał w obszarze roboczym maszyny. Przykręć go za pomocą ścisków, tak aby nie poruszał się podczas frezowania.
4. Otwórz plik projektu na komputerze sterującym pracą frezarki CNC. Teraz możesz poruszać narzędziem frezującym w obszarze roboczym. Upewnij się, że materiał jest właściwych wymiarów, a ściski nie znajdują się na drodze frezu.
5. Możesz rozpocząć obrabianie materiału. Przed uruchomieniem maszyny załóż okulary ochronne i środki ochrony słuchu. Uruchom frezowanie w oprogramowaniu CNC (zobacz rysunek 9.33) i podziwiaj proces tworzenia zaprojektowanego przez Ciebie przedmiotu.
RYSUNEK 9.33. Frezarka CNC sterowana za pomocą komputera stacjonarnego
Fascynujący świat robotów. Przewodnik dla konstruktorów, Autor: John Baichtal. wyd. Helion