Ile zarabia inżynier budownictwa w Polsce?

„Mamo, mamo, chcę zostać policjantem, strażakiem, lekarzem, nauczyciel”. To najpopularniejsze zawody, które wymieniają dzieci pytane o to kim chciałyby zostać gdy dorosną.

Niestety rzadko kiedy ktoś z nich powie, że chciałoby być budowlańcem.

Być może (choć bardzo niesłusznie) zawód ten kojarzy się z ciężką pracą fizyczną.

Pomimo tego, że praca nie jest łatwa, to nie można jej także nazwać „harówką”, gdyż w obecnym budownictwie wiele czynności wykonują za nas maszyny, tak więc nawet robotnicy mają ułatwione zadanie.

Inżynier natomiast, to ktoś kto pracuje głową (o czym my inżynierowie wiemy doskonale), a za swoją pracę otrzymuje całkiem niemałe pieniądze.

Czy w budownictwie są pieniądze?

Na polskie warunki, inżynierowie w branży budownictwa, to czołówka najlepiej zarabiających zawodów. Pomimo tego, że zarobki zagraniczne, a zwłaszcza na rynkach zachodnich, nadal są o wiele wyższe, to wynagrodzenia wykwalifikowanych pracowników znacznie przekraczają średnią krajową.

Mimo wszystko ostatnie lata pokazały, że budowlaniec został lekko zepchnięty przez informatyka, elektronika czy specjalistę IT. Jak podaje raport „Wynagrodzenie w budownictwie w 2011 roku” wykonany przez firmę Sedlak & Sedlak średni zarobek inżyniera budownictwa wynosił 4000 zł brutto, podczas gdy specjalista IT zarabiał 5500 zł brutto, a specjalista energetyki - 4300 zł brutto.

Z drugiej strony dodajmy, że branże nie związane z inżynierią takie jak kultura i sztuka, zarabiały jedynie 2590 zł brutto.

Praca bez premii

Jednak mniej motywujące jest to, że ten sam raport pokazuje, iż 64% pracowników budownictwa, pracowało w roku 2011 bez otrzymania jakiejkolwiek premii, a zaledwie 3% otrzymało premię w wysokości połowy swoich zarobków - taka premia na pewno motywuje.

Zarobki w budownictwie – poszczególne stanowiska

Jak myślicie, kto na budowie w 2011 roku zarobił najwięcej? Według powyższego raportu, oczywiście kierownik budowy, a jest to kwota w wysokości 5800 zł.

Nieco mniej zarabiali pracownicy niższego szczebla, czyli np. kierownik robót, bo 5400 zł.

Majster budowy zarabiał średnio już tylko 3200 zł, a jego asystent o 200 zł mniej.

Murarz natomiast średnio otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 2300 zł, a pracownik fizyczny – 2000 zł.

Oczywiście są to dane uśrednione, które często odbiegają od rzeczywistości. W środowiskach budowlanych z zarobkami nie jest wcale tak źle, aczkolwiek mówiąc z lekkim humorem – nasza polska natura już chyba tak ma, że i tak lubimy sobie „ponarzekać”.

Pozostaje wierzyć, że będzie więcej inwestycji, więcej inwestorów i więcej kapitału, którym będą oni dysponować.

Tagi: Ile zarabia inżynier;

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty