Programy CAD - projektowanie dla budowlańca
Komputery od kilkudziesięciu lat wspomagają pracę ludzi na całym świecie. Potrafią wykonać za nas wiele zadań – od prostych obliczeń matematycznych, aż po skomplikowane wizualizacje, które uwzględniają środowisko naturalne, siły oddziałujące na dany obiekt i wiele innych czynników.
Kiedy opracowano systemy 32-bitowe, znawcy tematu sądzili, że nic więcej nie da się zrobić – człowiek osiągnął maksimum w tematyce sprzętu komputerowego.
Obecnie mamy kilkurdzeniowe procesory i karty graficzne 100 razy wydajniejsze niż 10 lat temu.
Programy CAD (Computer Aided Design) czyli komputerowe wsparcie w projektowaniu, jest tym rodzajem oprogramowania, które od wielu lat służy inżynierom budownictwa, architektury, a także projektantom wnętrz. Oprogramowaniem tego rodzaju wspomagają się inżynierowie każdej branży: od mechaniki, przez budownictwo, elektrykę, po energetykę.
Poniżej przedstawimy kilka niezbędnych dla inżynierów programów typu CAD, które znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Większość z nich to produkcje zagraniczne, jednak na polskim rynku dostępne są spolszczone wersje, które zgodne są z polskimi standardami projektowania.
Najpopularniejszy na świecie - AutoCAD
Do niedawna AutoCAD był właściwie monopolistą, jeśli chodzi o rynek komercyjny. Pierwsza wersja tego programu powstała już w 1982 roku. Program został wydany w wielu wersjach z dostępem do wielu dodatków i wtyczek, które są dostosowane do wymagań poszczególnych branż. Program jest dostępny na wielu platformach systemowych, zarówno pod Windows jak i MacOS. Cena AutoCAD w zależności od licencji kosztuje około 5000 zł.
Niemiecka konkurencja LogoCAD
Program LogoCAD ma identyczne przeznaczenie jak wyżej wymieniony lider. Produkt został opracowany przez niemiecką firmę Logotec Engineering. Sprzedawany jest głównie w Europie. Według opinii ekspertów program nie odbiega od AutoCAD-a, ale mimo to nie jest często wybierany przez polskie firmy. LogoCAD może być tymczasem ciekawym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które chcą zaoszczędzić na kosztach.
Mr.CAD ze Szwecji
To naprawdę ciekawy program, który w przeciwieństwie do wymienianego już kilkakrotnie lidera, oferowany jest w znacznie niższej cenie, nie odbiegając przy tym funkcjonalnością.
Mr.CAD posiada możliwość projektowania dwu i trójwymiarowego, a także funkcje renderingu, prezentacji trójwymiarowej i fotomodułu. W Polsce sprzedawany przez firmę Koel-Elektronika.
Coś dla projektantów – MicroGDS
To oprogramowanie kierowane jest głównie dla firm i specjalistów zajmujących się projektowaniem, architekturą i informacją przestrzenną. Obecnie program MicroGDS nie jest jeszcze zbyt popularny wśród polskich architektów.
Oprogramowanie typu CAD nie należy do najtańszych, jednak nie są to programy dla amatorów. W działalności profesjonalnej zakup programu typu CAD może się zwrócić się nawet po jednym średnio dużym projekcie.
swiety9006 27.01.2013 o 23:06
Odnośnie DraftSight czy jest możliwośc podobnie jak w AutoCadzie wgrywanie nakładek takich jak np. CadProfi w celu wstawiania gotowych bloków do projektów??
Kamil87 17.12.2012 o 11:48
Szkoda że nikt nie wspomniał o DraftSight, który odczytuje najnowsze pliki typu CAD oraz posiada darmową licencję komercyjną. Dodatkowo zwCAD, sporo tańszy od AutoCAD-a ale pojawiły się problemy z kompatybilnością oraz przy obsłudze większych plików.