Fototranzystor

Fototranzystor

Problem - Fototranzystor

Chcesz zmierzyć natężenie światła, nie używając do tego fotorezystora ani fotodiody.

 

Rozwiązanie

Fototranzystor jest właściwie zwyczajnym tranzystorem bipolarnym w przezroczystej obudowie, która umożliwia oświetlenie jego krzemowych części. Na rysunku 5.11 przedstawiam sposób użycia fototranzystora do przygotowania napięcia wyjściowego zmieniającego się w zależności od natężenia światła padającego na tranzystor.

 

fototranzystor
Rysunek 5.11. Użycie fototranzystora

Gdy fototranzystor zostanie jasno oświetlony, to włączy się i zacznie przewodzić, zmniejszając napięcie wyjściowe do okolic 0 V. W całkowitej ciemności tranzystor będzie zupełnie wyłączony, przez co napięcie wyjściowe wzrośnie do poziomu napięcia zasilania, czyli 5 V.

Opis - Fototranzystor

Niektóre fototranzystory wyglądają jak zwyczajne tranzystory z trzema wyprowadzeniami i przezroczystą obudową. Inne (na przykład TEPT5600 widoczny na rysunku 5.11) przypominają obudową diody LED z wyprowadzeniami dla emitera i kolektora, ale bez wyprowadzenia bazy. W przypadku tych drugich dłuższe wyprowadzenie zazwyczaj oznacza emiter. Niemal wszystkie
fototranzystory są urządzeniami typu npn.

W zastosowaniach związanych z wykrywaniem światła fototranzystory są bardziej czułe od fotodiod, a jednocześnie reagują znacznie szybciej od fotorezystorów.

 

Elektronika z wykorzystaniem Arduino i Rapsberry Pi. Receptury, Autor: Simon Monk, Wydawnictwo: Helion

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty