Triak

Triak

Problem - Triak

Potrzebujesz tranzystora, który mógłby przełączać prąd przemienny.

 

Rozwiązanie

Triak (trioda dla prądu przemiennego) jest specjalnym urządzeniem półprzewodnikowym, przeznaczonym do pracy z prądami przemiennymi.

Tranzystory bipolarne i polowe nie nadają się do pracy z prądami przemiennymi. Będą w stanie podołać temu tylko w przypadku, gdy najpierw oddzielisz od siebie pozytywną i negatywną część cyklu, a następnie do każdej z nich użyjesz osobnego tranzystora. Lepiej jest jednak wykorzystać do tego celu triak, o którym można myśleć jak o parze diod połączonych wstecznie.

Na rysunku 5.10 można zobaczyć triak zastosowany do przełączania prądu przemiennego o dużym natężeniu za pomocą niewielkiego prądu przełączającego. Tego rodzaju układy są często używane w sytuacji, w której niskoprądowy, mechaniczny przełącznik ma za zadanie sterowanie przepływem dużego prądu przemiennego.

 

triak
Rysunek 5.10. Przełączanie prądu przemiennego za pomocą triaka

 

Przełączanie wysokiego napięcia przemiennego

Napięcie przemienne o wartości 230 V lub nawet tylko 110 V, które dostępne jest w gniazdkach naszych domów, zabija do kilku tysięcy osób w roku. Może cię poparzyć, a nawet zatrzymać akcję serca, dlatego nie próbuj odtwarzać opisywanych tutaj układów,
chyba że masz całkowitą pewność, że będziesz w stanie wykonać je w sposób bezpieczny.

Opis - Triak

Po naciśnięciu przycisku niewielki prąd (o natężeniu dziesiątych części miliampera) popłynie do bramki triaka. Triak zacznie wtedy przewodzić i będzie przewodził tak długo, aż napięcie przemienne ponownie osiągnie wartość zera. Ma to tę zaletę, że przełączanie będzie odbywać się przy niskiej mocy, gdy napięcie jest bliskie zera. Dzięki temu zmniejsza się wielkość skoków napięcia oraz poziom elektrycznego szumu, który normalnie pojawia się podczas przełączania obciążeń indukcyjnych, takich jak silniki elektryczne.

Mimo tego obciążenie nadal może zostać wyłączone w dowolnym momencie pracy układu, co może wygenerować znaczny szum elektryczny. Układy przełączające w punkcie zero tworzone są tak, żeby odczekać do następnego osiągnięcia przez napięcie punktu zerowego i dopiero wtedy włączyć lub wyłączyć obciążenie. W ten sposób znacznie zmniejsza się poziom szumu.

 

Elektronika z wykorzystaniem Arduino i Rapsberry Pi. Receptury, Autor: Simon Monk, Wydawnictwo: Helion

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty