Rozmowa kwalifikacyjna, czyli przepis na Twój sukces!
ZostaÅ‚eÅ› zaproszony na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ…? Gratulacje. To znaczy, że Twój profil i informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych zainteresowaÅ‚y pracodawcÄ™. Chce on poznać CiÄ™ osobiÅ›cie, zweryfikować informacje na Twój temat, Twoich kompetencji i doÅ›wiadczenia. Co zrobić by Å›wietnie zaprezentować siÄ™ w trakcie takiego spotkania z pracodawcÄ…? Odpowiedź jest prosta. Należy siÄ™ PRZYGOTOWAĆ, ale… od czego zacząć?
KROK PIERWSZY: Zbierz informacjÄ™ o firmie i stanowisku, na które aplikujesz.
Kwestie do przemyÅ›lenia: Co wiesz o branży, w której dziaÅ‚a firma? Co wiesz o firmie? Co wiesz o oferowanej pracy?
KROK DRUGI: Usystematyzuj wiedzÄ™ o sobie - o swoim wyksztaÅ‚ceniu, doÅ›wiadczeniu, kwalifikacjach, przeanalizuj jakie sÄ… twoje mocne i sÅ‚abe strony w zwiÄ…zku ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zastanów siÄ™, w jaki sposób opowiesz o projektach, w których braÅ‚eÅ› udziaÅ‚.
Przydatny może okazać siÄ™ tutaj Model STAR, który uÅ‚atwia opowiedzenie na pytania typu opowiedz mi o sytuacji, która…Model STAR, czyli S (situation) sytacja dotyczyÅ‚a…, T (task) zadanie polegaÅ‚o na…A (action) zrobiÅ‚em…R (result) rezultatem moich dziaÅ‚aÅ„ byÅ‚o…
I wszystko jest jasne.
Rozważ: O co o możesz zostać zapytany, które zagadnienia zwiÄ…zane z Twoimi kwalifikacjami czy doÅ›wiadczeniem mogÄ… zostać poruszone w trakcie rozmowy? Czego oczekujesz od pracodawcy, czego chciaÅ‚byÅ› siÄ™ dowiedzieć w trakcie spotkania?
KROK TRZECI: Sam siÄ™ przygotuj, zadbaj o swojÄ… kondycjÄ™ psychofizycznÄ…. Warto przed spotkaniem wyspać siÄ™, wypocząć, zjeść lekko strawne Å›niadanie. PamiÄ™taj, by siÄ™ pozytywnie nastawić – niezależnie od wyniku rozmowy, potraktuj to wydarzenie jako lekcjÄ™, z której wyciÄ…gniesz wnioski. PrzemyÅ›l także kwestie, w co siÄ™ ubierzesz. Dobrze wybrać dress code pasujÄ…cy do kultury organizacyjnej danego pracodawcy.
Wskazówka: Warto przed rozmowÄ… przypomnieć swoje poprzednie sukcesy, które sÄ… dowodem na to, że w przeszÅ‚oÅ›ci poradziÅ‚eÅ› sobie z wyzwaniem. To argumenty uÅ‚atwiajÄ…ce pozytywne myÅ›lenie na swój temat.
CO JESZCZE? Wróćmy na chwilÄ™ do poczÄ…tku. Telefon od rekrutera. Może on mieć formÄ™ konkretnych pytaÅ„, które umożliwiÄ… szybkie sprawdzenie istotnych kwestii, takich jak: znajomość jÄ™zyka obcego, oczekiwaÅ„ finansowych, czy dyspozycyjnoÅ›ci. Jest to wstÄ™pne interview przez telefon.
Rekruter może też zadzwonić z zaproszeniem na spotkanie. Zapytaj go wówczas o: imiÄ™ i nazwisko, osoby, z którÄ… bÄ™dziesz rozmawiać (warto sprawdzić profil rozmówcy, czy jest to osoba z dziaÅ‚u HR, czy inżynier). Ile bÄ™dzie trwaÅ‚o spotkanie? Na czym bÄ™dzie polegaÅ‚a rozmowa (pytania/case study/testy kompetencyjne i jÄ™zykowe)?
Zadanie powyższych pytań umożliwi kompleksowe przygotowanie się do rozmowy. Im więcej wiemy o tym co nas czeka, tym łatwiej przygotować się do wyzwania i wyjść z niego zwycięsko.
Trening czyni mistrza. Potraktuj każdÄ… rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ…, jako okazjÄ™ do tego by doÅ›wiadczać, uczyć siÄ™ i wyciÄ…gać wnioski. Praktyka jest najefektywniejszÄ… formÄ… rozwoju. Å»yczÄ™ wielu rozmów kwalifikacyjnych. Trzymam kciuki!
Ewa Kluczek-Woźniak z Biura Karier Politechniki Warszawskiej