Rozmowa kwalifikacyjna, czyli przepis na Twój sukces!

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli przepis na Twój sukces!

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje. To znaczy, że Twój profil i informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych zainteresowały pracodawcę. Chce on poznać Cię osobiście, zweryfikować informacje na Twój temat, Twoich kompetencji i doświadczenia. Co zrobić by świetnie zaprezentować się w trakcie takiego spotkania z  pracodawcą? Odpowiedź jest prosta. Należy się PRZYGOTOWAĆ, ale… od czego zacząć?

 

KROK PIERWSZY: Zbierz informację o firmie i stanowisku, na które aplikujesz.

Kwestie do przemyślenia: Co wiesz o branży, w której działa firma? Co wiesz o firmie? Co wiesz o oferowanej pracy?

 

Sprawdź także jak napisać CV po angielsku.

 

KROK DRUGI: Usystematyzuj wiedzę o sobie -  o swoim wykształceniu, doświadczeniu, kwalifikacjach, przeanalizuj jakie są twoje mocne i słabe strony w związku ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zastanów się, w jaki sposób opowiesz o projektach, w których brałeś udział.

Przydatny może okazać się tutaj Model STAR, który ułatwia opowiedzenie na pytania typu opowiedz mi o sytuacji, która…Model STAR, czyli S (situation) sytacja dotyczyła…, T (task) zadanie polegało na…A (action) zrobiłem…R (result) rezultatem moich działań było…

I wszystko jest jasne.

Rozważ: O co o możesz zostać zapytany, które zagadnienia związane z Twoimi kwalifikacjami czy doświadczeniem mogą zostać poruszone w trakcie rozmowy? Czego oczekujesz od pracodawcy, czego chciałbyś się dowiedzieć w trakcie spotkania?

 

KROK TRZECI: Sam się przygotuj, zadbaj o swoją kondycję psychofizyczną. Warto przed spotkaniem wyspać się, wypocząć, zjeść lekko strawne śniadanie. Pamiętaj, by się pozytywnie nastawić – niezależnie od wyniku rozmowy, potraktuj to wydarzenie jako lekcję, z której wyciągniesz wnioski. Przemyśl także kwestie, w co się ubierzesz. Dobrze wybrać dress code pasujący do kultury organizacyjnej danego pracodawcy.

Wskazówka: Warto przed rozmową przypomnieć swoje poprzednie sukcesy, które są dowodem na to, że w przeszłości poradziłeś sobie z wyzwaniem. To argumenty ułatwiające pozytywne myślenie na swój temat.

 

CO JESZCZE? Wróćmy na chwilę do początku. Telefon od rekrutera. Może on mieć formę konkretnych pytań, które umożliwią szybkie sprawdzenie istotnych kwestii, takich jak: znajomość języka obcego, oczekiwań finansowych, czy dyspozycyjności. Jest to wstępne interview przez telefon.

Rekruter może też zadzwonić z zaproszeniem na spotkanie. Zapytaj go wówczas o: imię i nazwisko, osoby, z którą będziesz rozmawiać (warto sprawdzić profil rozmówcy, czy jest to osoba z działu HR, czy inżynier). Ile będzie trwało spotkanie? Na czym będzie polegała rozmowa (pytania/case study/testy kompetencyjne i językowe)?

 

Zadanie powyższych pytań umożliwi kompleksowe przygotowanie się do rozmowy. Im więcej wiemy o tym co nas czeka, tym łatwiej przygotować się do wyzwania i wyjść z niego zwycięsko.

Trening czyni mistrza. Potraktuj  każdą rozmowę kwalifikacyjną, jako okazję do tego by doświadczać, uczyć się i wyciągać wnioski. Praktyka jest najefektywniejszą formą rozwoju. Życzę wielu rozmów kwalifikacyjnych. Trzymam  kciuki!

Ewa Kluczek-Woźniak z Biura Karier Politechniki Warszawskiej

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty