Dodano: 2015.04.19

PGNiG chce pozyskiwać więcej gazu z krajowych złóż


Dodano: 2013.10.02
Wydobywany przez PGNiG gaz z krajowych złóż jest tańszy niż importowany, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju. Temu służyć ma również program poszukiwania gazu z łupków oraz nowe źródła importu. Dla dywersyfikacji dostaw duże znaczenie będzie miało wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu, co powinno nastąpić w grudniu 2014 roku.

Kupując mieszkania nie wiadomo, ile zapłacimy za ogrzewanie. System certyfikatów energetycznych jest źle skonstruowany


Dodano: 2013.10.02
Koszty ogrzewania zajmują najwyższą pozycję w domowych rachunkach, a można je ograniczyć decydując się na kupno lub wynajęcie energooszczędnej nieruchomości. Od pięciu lat obowiązuje w Polsce system, który miał ułatwić wybór takich domów. Eksperci podkreślają, że został źle skonstruowany i nie jest wiarygodny.

J. Steinhoff: nierentowne kopalnie trzeba zamknąć. Nie mogą ciągnąć w dół spółek energetycznych.


Dodano: 2013.09.27
Nierentowne kopalnie trzeba jak najszybciej zamknąć - uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. W przeciwnym razie będą obniżały wyniki finansowe spółek energetycznych i ograniczały ich rozwój. Dzięki decyzji o zamknięciu kilkudziesięciu kopalń 10 lat temu, polskie górnictwo zaczęło zarabiać.

Poszukiwanie gazu łupkowego będzie dłuższe i droższe, jeśli PE przegłosuje nową dyrektywę środowiskową


Dodano: 2013.09.27
Poszukiwania gazu łupkowego zostaną znacznie wydłużone, a firmy zniechęcą się do nich, jeśli Parlament Europejski przyjmie w październiku propozycję Komisji Środowiska - uważa europoseł Bogusław Sonik. Projekt zakłada objęcie fazy poszukiwawczej ekspertyzami środowiskowymi.

Zmiany w biopaliwach. Stracą rolnicy


Dodano: 2013.09.24
Komisja Europejska chce ograniczyć stosowanie biokomponentów pochodzenia rolniczego w biopaliwach. Promowanie biopaliw starszej generacji sprawiło bowiem, że sektor przemysłowy konkuruje o surowce z sektorem spożywczym. Ale polscy rolnicy protestują, że zmiany uszczuplą ich zyski.

Producenci kolektorów próżniowych czują się dyskryminowani. Apelują o zmianę systemu dopłat do paneli słonecznych


Dodano: 2013.09.20
Nowe przepisy dotyczące dotacji do kolektorów słonecznych, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza wprowadzić od października, odbiją się na producentach kolektorów próżniowych. Przedstawiciele branży oskarżają NFOŚiGW o przeprowadzenie niemiarodajnych konsultacji w sprawie nowych zasad wsparcia i marnotrawstwo 33,5 mln zł. - Nie ma mowy o żadnym marnotrawieniu pieniędzy - rzecznik Funduszu zdecydowanie odpiera te zarzuty.

Prezydencki projekt zablokuje budowę wiatraków


Dodano: 2013.09.20
Prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej ograniczy rozwój wiatraków. Tym samym Polska nie wypełni unijnych wymogów dotyczących udziału energii z odnawialnych źródeł. Jak alarmują przedstawiciele branży wiatrakowej przepisy zahamują rozwój energetyki wiatrowej i złamią konstytucyjną zasadę samorządności gmin.

Uwalnianie rynku gazu na początku podbije jego ceny. Pojawią się nowi gracze.


Dodano: 2013.09.19
Liberalizacja rynku gazu w pierwszej fazie przyniesie wzrost cen dla odbiorców końcowych - uważa Artur Tomaszewski, prezes DnB Nord. Marże na surowiec muszą wzrosnąć, by pojawili się nowi gracze. Dziś dominujący podmiot na rynku PGNiG odnotowuje straty z powodu zbyt niskich cen gazu, a to odstrasza potencjalnych inwestorów.

Wysokie ceny energii


Dodano: 2013.09.18
Największy producent stali na świecie chwali polski rząd za zmiany w prawie, m.in. w kwestii "odwróconego VAT-u". Problemem jednak wciąż są wysokie ceny prądu, które minimalizują zyski branży. - Płacimy dziś najwyższą akcyzę na energię elektryczną ze wszystkich państw członkowskich Unii - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.
wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA