Największe budowle świata


Są tak niesamowicie wielkie, że niedawny symbol wielkości, czyli słynna wieża w Paryżu, to obecnie mały domeczek i pomimo tego, że robi wrażenie, to jest to już raczej sentyment niż zachwyt.

Budowle które za chwile zobaczysz – szokują, zaskakują, onieśmielają i jednocześnie zmuszają do refleksji na temat tego, gdzie jest granica ludzkich możliwości, umiejętności inżynierów i determinacji inwestorów.

Oto kilka budynków, które wywarły na nas wrażenie większe od Mount Everest.

Sprawdź oferty pracy w budownictwie!

 

Petronas Twin Towers – Wieże w Malezji o wysokości 452 metrów

Ich budowa rozpoczęła się w 1992 roku, a została ukończona w 1998 roku. Do 2004 były to największe wieże świata.

Budynek to typowy biurowiec, którego wynajmują jedne z największych firm świata. Swoje biura mają tam między innymi: Microsoft, Boeing, Al Jazeera, IBM, Boeing i wiele innych.

Wieże mają ponad 70 wind, które zabierają jednocześnie 26 osób, a także 32000 okien, które myje się około miesiąca.

 

Shanghai World Financial CenterWieżowiec w Chinach o wysokości 492 metrów.

Budynek zbudowany w 2008 roku, złośliwi mówią, że przypomina otwieracz do piwa. W górnej części (w miejscu trapezu), czyli na 100 piętrze znajduje się taras widokowy dostępny dla turystów. Budynek pełni funkcję biurowca, a także hotelu.

 

Taipei 101 – Wieża w Chinach ma 509,2 metrów

Budowla leży na Tajwanie, została ukończona w 2004 roku. Był to pierwszy budynek o wysokości, która przekroczyła pół kilometra.  W okolicach budowli, odnotowuje się silne trzęsienia ziemi, gdyż Taipei znajduje się nieopodal złączenia płyt tektonicznych.

Na początku istniała obawa, że budynek przy silnym wstrząsie, może się zawalić, jednak Inżynierowie rozwiązali ten problem. W centrum budynku znajduje się konstrukcja w formie na której oparte są wszystkie kondygnacje. Ta może odginać się, bez uszczerbku na konstrukcji budynku.

Taipei posiada także stabilizator drgań TMD, który pochłania  do 45% odchyleń wieży.

 

Burdż Chalifa – Wieża Dubaju wysokość 829 metrów

Budowa tego budynku zakończyła się oficjalnie w 2009 roku. Co ciekawego można by powiedzieć o wieży? Koszt to jedynie 1,5 miliarda dolarów. Znajdują się tam meczety, baseny, ogrody, kawiarnie i najwyższe na świecie tarasy widokowe.

Z budowlą wiąże się spora ilość problemów. Początkowo firma odpowiedzialna za wybudowanie wieżowca, zbankrutowała, a zaraz potem gdy budynek przejęła inna spółka, okazało się że robotnicy narzekają na swoje wynagrodzenie (które wynosiło średnio 5$ za dzień), pracownicy protestowali, jednak ostatecznie udało się pójść na kompromis.

 

Kingdom Tower – budynek budowany obecnie w Arabii Saudyjskiej, jego wysokość ma przekraczać kilometr.

Koszt budynku ma wynieść 30 miliardów dolarów, dlatego właśnie Kingdom Tower ma być najwyższym budynkiem świata, który będzie mieścił w sobie biura, luksusowe apartamenty i hotel. Projektanci planują utworzyć punkt widokowy na wysokości 700 metrów, będzie to najwyższy punkt widokowy świata.

 

Czy w naszym kraju brak inżynierów do budowy tego typu obiektów? Raczej nie – powodem jest raczej brak środków. Największe budynki świata nie znajdują się w przypadkowych państwach, a zazwyczaj są to potentaci energetyczni i największe światowe gospodarki. Kto wie, być może Polska znajdzie alternatywę także dla siebie?

 

Zafascynowały Ciebie te wspaniałe budowle? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami na forum!


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz

PSIEMB 30.07.2012 o 17:41

Nie to żebym się czepiał ale : "Petronas Twin Towers ? Wierze w Malezji" - macie ortografa. Pzdr

Anna2012 03.10.2012 o 11:03

"Są tak niesamowicie wielkie, że niedawny symbol wielkości, czyli słynna wieża w Paryżu, to obecnie mały domeczek i pomimo tego, że robi wrażenie, to jest to już raczej sentyment niż zachwyt." trochę masakrycznie sformułowane zdanie... ale ogólnie ciekawe, nie powiem

« Targi budownictwa dla inżynierów Ile kosztuje sprzęt geodezyjny? »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA