Ile kosztuje sprzęt geodezyjny?


Ten artykuł jest dedykowany głównie dla absolwentów geodezji, dla osób którzy zaczynają pracę w zawodzie jakim jest geodezja, a także dla wszystkich, którzy planują otworzyć działalność gospodarczą związaną z geodezją. W poniższym materiale dowiesz się ile warte są najpopularniejsze instrumenty geodezyjne. Większość z przedstawionych tu produktów, jest powszechnie używana w wielu firmach geodezyjnych. Artykuł przedstawia ceny orientacyjne, które mogą różnić się u poszczególnych dostawców.

 

Niwelatory

Niwelator optyczny – instrument niezbędny do pomiaru wysokości. Najtańsze niwelatory można zakupić już za kilkaset złotych. Jednak niwelator wymaga dodatkowych akcesoriów jakimi są statyw, na którym ustawia się niwelator, a także łaty/listwy niwelacyjne z których odczytujemy wysokości.

Za podstawowy zestaw średniej jakości lub używany, zapłacimy około 500zł.

Jednak niwelatory optyczne nie są najnowszym rozwiązaniem w geodezji. Nowszym i znacznie wydajniejszym urządzeniem będzie niwelator laserowy, jak choćby: SPECTRA PRECISION UL633 z odbiornikiem HL750, który w zestawie zawierającym: pilot, odbiornik, wykrywacz , zestaw akumulatorów, ładowarkę i kufer transportowy, kosztuje około 18 000zł

 

Teodolity

Teodolit optyczny to urządzenie nieco bardziej zróżnicowane aniżeli niwelator, gdyż dzięki niemu pomierzymy także kąty i odległości między punktami. Na tej podstawie wykonuje się pomiary terenu, mapy a także wytyczanie obiektów. I tutaj koszty są bardzo różne, gdyż używany sprzęt można nabyć już za kilkaset złotych. Dla przykładu nowy teodolit optyczny GEOFENNEL FET 500 kosztuje około 3500zł.

Alternatywą dla teodolitów optycznych, będzie teodolit elektroniczny i tu weźmy Teodolit elektroniczny Nikon NE-100, który w zestawie zawierającym: walizkę, 6 baterii, pokrowiec i zestaw narzędzi, kosztuje około 13 000zł.

 

GPS

Sprzęt GPS wydaje się rozwiązaniem na miarę XXI wieku, ma wiele funkcji, jednak ma swoje plusy i minusy. Ceny są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu odbiornik Hi-Target GPS Static HD8200X kosztuje około 4500zł.

 

Akcesoria dodatkowe

Stojaki – te służą do podtrzymywania tyczek lub luster, kosztują od kilkudziesięciu złotych za zwykły statyw z klamrą, do kilkuset złotych tak jak na przykład Bipod, stojak do tyczki SECO w cenie około 450zł.

Statywy – to na nich ustawiamy nasze instrumenty pomiarowe. I także tutaj ceny różnią się kolosalnie. Za statyw aluminiowy korbowy Leica CET300 zapłacimy około 2800zł, natomiast za statyw drewniany około 500zł. Znajdą się także statywy stalowe w cenie do 100zł (te polecane są do pomiarów na małe odległości).

Tyczki – niezbędne przy pomiarach z wykorzystaniem na przykład teodolitu. Te są w cenie od kilkudziesięciu złotych, nawet do 1000zł, jak choćby Leice CST BERGER.

 

Instrumenty geodezyjne - podsumowanie

Sprzęt geodezyjny należy dobrać zgodnie z profilem wykonywanych zadań. Przy pomiarach na małą skalę, nie ma sensu inwestować w sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, gdyż wystarczą do tego podstawowe instrumenty optyczne.

Z kolei gdy planujemy obsługiwać duże inwestycje budowlane, nie warto oszczędzać na nowoczesnym sprzęcie, który znacznie ułatwi naszą pracę.

A Wy z jakiego sprzętu korzystacie lub macie zamiar korzystać?


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.

Tagi: sprzęt geodezyjny, geodezja inżynieryjna, teodolity, niwelatory, geodezja

« Największe budowle świataBiologiczna oczyszczalnia przydomowa »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA