Egzoszkielet szansą na pełnosprawność


Dla człowieka zdrowego utrata sprawności to jedna z najtrudniejszych sytuacji, jakie mogą się mu przydarzyć. Szczególnie ciężko jest się z tym pogodzić, gdy poznało się już smak wolności płynącej z samodzielnego poruszania. Uszkodzenia kręgosłupa unieruchamiają na lata lub całe życie, a medycyna staje wobec tego problemu bezradna. Naprawa uszkodzonych w rdzeniu kręgowym nerwów jest wciąż niemożliwa. Wózek inwalidzki stanowi tradycyjne i powszechne rozwiązanie, aczkolwiek mimo ciągłego unowocześniania tego rodzaju sprzętu daleko mu do ideału. Z pomocą przychodzi zatem technologia oparta na rozwiązaniach rodem ze współczesnej robotyki.

 

Zewnętrzny szkielet

Egzoszkielet jest zewnętrzną powłoką wzmacniającą siłę mięśni. Prace nad tym projektem prowadzone są głównie w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Egzoszkielet ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w medycynie i wojskowości. Jego głównym celem jest wzmocnienie siły mięśni bez obciążania kręgosłupa. To doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, ponieważ dzięki temu urządzeniu będą mogły stanąć na własnych nogach. Egzoszkielet umożliwi im poruszanie. Nie trzeba jednak być niepełnosprawnym aby cieszyć się z możliwości egzoszkieletu. Pomoże on wykonywać prace do jakich z różnych powodów nie jesteśmy zdolni, wzmacniając kończyny.

 

Polskie innowacje

Powodów do dumy dostarczy nam polska konstrukcja egzoszkieletu. Będzie się ona różnić od japońsko – amerykańskich prototypów elektrodami podpiętymi do mięśni człowieka. Elektrody mają wykrywać choćby najmniejszą aktywność mięśni. Umożliwi to ich wzmocnienie, co w efekcie pozwoli osobie niepełnosprawnej na samodzielny ruch ręki przy pomocy robota. Poczucie świadomego wykonywania ruchu przełoży się na lepsze samopoczucie sparaliżowanej osoby i da jej poczucie komfortu płynącego z samodzielności. Mikroprocesor połączony z systemem wykrywania ruchu zostanie zainstalowany do wnętrza urządzenia, dzięki czemu nie będzie konieczności dołączania do robota dodatkowych urządzeń. Dodatkowo radiowe łącze umożliwi kontrolę i opiekę lekarza nad pacjentem podczas wykonywania przez niego ruchów.

 

Egzoszkielet to niezwykle praktyczne urządzenie o bardzo dużym zakresie funkcjonalności. Zastosowanie robota w medycynie jako nieodłączną pomoc niepełnosprawnym, to jego podstawowa funkcja. Egoszkielet może okazać się również bardzo pomocny w codziennym użytku, ponieważ jego główna zaletą jest odciążanie mięśni kręgosłupa. Wnoszenie mebli, wykonywanie skomplikowanych prac siłowych nie należałoby już do większych trudności. Niestety egzoszkielet wciąż jest niedostępny na polskim rynku mimo bardzo dużego zainteresowania. Wciąż nie wiadomo kiedy będzie to możliwe i jaka będzie jego cena. Zalet robota nie sposób wyliczyć i najprawdopodobniej żadne koszta nie zdołają zburzyć jego popularności.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Bioelektronika - przyszłość czy zagłada ludzkości?Podniebne pociągi Aero Train »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA