Apator w Smart City Wrocław


W pierwszej połowie 2014 roku Apator SA został zaproszony do udziału w projekcie dla Tauron Dystrybucja -  Smart City Wrocław, który obejmuje instalację kompletnej infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI (ang. Advanced Metering Infrastrukture).

Projekt realizowany przez Tauron Dystrybucja stanowi pierwszy krok do przeprowadzenia optymalizacji procesu dystrybucji energii elektrycznej oraz poprawy efektywności procesów związanych z realizacją zarządzania danymi pomiarowymi i obsługi klientów. Według prezesa Tauron Dystrybucja, Piotra Kołodziejato największe tego typu jednorazowe wdrożenie na terenie tak dużego miasta, jak Wrocław. Celem projektu jest dostarczenie klientom narzędzia do skutecznego monitorowania zużycia energii elektrycznej, a dla spółki to kolejny krok do usprawnienia procesu dystrybucji energii elektrycznej, czyli m.in. do ograniczenia przerw w zasilaniu”.

Apator jest jednym z dwóch dostawców inteligentnych liczników energii elektrycznej w ramach projektu. Firma stanęła przed wyzwaniem opracowania nowoczesnych liczników, w pełni interoperacyjnych, współpracujących z licznikami, koncentratorami oraz systemem AMI jednego z największych światowych producentów infrastruktury pomiarowej.

Podczas prac rozwojowych zawiązano ścisłą współpracę z krajowymi oraz zachodnimi partnerami technologicznymi. Prace prowadzone w trybie projektowym przez zespół inżynierów z Biura Rozwoju Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA w rekordowo krótkim czasie pozwoliły poszerzyć portfolio produktowe Apatora o rodzinę liczników smartEMU, działających w oparciu o wiodące technologie komunikacyjne OSGP oraz Wireless MBUS.

Dla firmy udział w projekcie przełożył się na wzrost konkurencyjności na rynku pomiarów energii elektrycznej, zaś dla pracowników Biura Rozwoju wiązał się z możliwością zdobycia nowych doświadczeń. Praca w międzynarodowym środowisku była ciekawym doświadczeniem, a dobre efekty prac projektowych zostały docenione m.in. przez twórców standardu OSGP.

Zaprojektowane przez Apator liczniki cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Urządzenia zostały zaprojektowane i wdrożone do produkcji w bardzo krótkim czasie, a proces certyfikacji przebiegł bez żadnych komplikacji. Dzięki temu projektowi inżynierowie z Biura Rozwoju dołączyli do ligi specjalistów, dla których nie istnieją bariery techniczne ani kulturowe, którzy powierzone zadania realizują z pasją, entuzjazmem oraz wysokim profesjonalizmem.

 

Jacek Karpiej

Kierownik Sekcji Aparatury Pomiarowej i Urządzeń Transmisyjnych w Biurze Rozwoju Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Wirtualne Targi PracyWyzwania dla najlepszych »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA