Olimpijska Infrastruktura


Budowa i obsługa infrastruktury informatycznej Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi była największym sportowym kontraktem IT w historii. W projekt zaangażowanych było 3000 osób na całym świecie, niemalże tyle, ilu sportowców wystartowało na olimpiadzie.

 

Od 2002 r. informatyczną obsługę Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich sprawuje Atos, firma obecna w 52 krajach, specjalizująca się w usługach konsultingowych, integracji systemów oraz w outsourcingu procesów. Międzynarodowy Komitet Olimpijski powierzył jej w tym roku rolę dostawcy technologii informatycznych do 2024 r.

 

Przed rozpoczęciem igrzysk w Soczi Atos dostarczył kluczowe systemy informatyczne, które umożliwiły rozegranie konkurencji sportowych i sprawne przekazywanie relacji do kibiców na całym świecie. Zastosowane rozwiązania zapewniły niezakłócony przebieg sportowej rywalizacji.

 

Po raz pierwszy w historii igrzysk Atos zastosował pełną wirtualizację we wszystkich centrach danych, redukując liczbę serwerów o 40% w porównaniu do olimpiady w Vancouver w 2010 r. Stworzony przez firmę system transmisji treści wideo (OVP) dla olimpijskiego serwisu nadawczego umożliwił użytkownikom z 91 krajów oglądanie na żywo transmisji ze wszystkich wydarzeń. Widzowie obejrzeli i wysłuchali 3,7 mln godzin transmisji. W usłudze VOD udostępniono 472 wydarzenia uzupełnione o precyzyjne statystyki. Zebrano i opracowano także szczegółowe dane każdego z 5500 sportowców rywalizujących podczas olimpiady i paraolimpiady.

 

W Soczi nie dopuszczono do zakłóceń, choć były to pierwsze igrzyska, w których na tak szeroką skalę wykorzystano technologie chmurowe i mobilne.

 

Dostarczone przez Atos rozwiązania umożliwiły przekazanie informacji w czasie rzeczywistym do 9500 akredytowanych redakcji oraz do 200 tys. innych użytkowników biznesowych. Ocenia się, że przekazywane wyniki były łącznie dostępne na 8 mld urządzeń na całym świecie, m.in. na telewizorach, komputerach, urządzeniach mobilnych. Podczas igrzysk zidentyfikowano i zneutralizowano ponad 322 mln incydentów zagrażających bezpieczeństwu IT.

 

„Możemy oficjalnie powiedzieć, że osiągnęliśmy wielki sukces. To są najbardziej cyfrowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie w historii dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak: big data, cloud, social collaboration i mobility. Zapewniliśmy najwyższą jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług, poświęcając tysiące godzin na wdrożenie najnowszych technologii. Motto ‚Dzisiaj dla Igrzysk Olimpijskich, jutro dla Ciebie’ pokazuje pełnię naszych możliwości” - stwierdził Dariusz Baran, zarządzający polskim oddziałem Atos.

Wyzwania, przed jakimi staje dostawca rozwiązań IT przy tego typu imprezie, dotyczą wielu obszarów. W przypadku olimpiady istotnym zagadnieniem jest zawsze bezpieczeństwo udostępnianych informacji. Dynamika zmian geopolitycznych na świecie i skala wymagań, do jakiej należy dostosowywać rozwiązania z obszaru cybersecurity, np. na potrzeby centrów zarządzania kryzysowego w obrębie struktur, takich jak agencje bezpieczeństwa wewnętrznego lub służb cywilnych, sprawiają, że dostawcy usług IT muszą na bieżąco identyfikować potrzeby rynku. W odpowiedzi na nie Atos stworzył w Bydgoszczy centrum kompetencyjne.

 

Według Jakuba Chmielewskiego z Global Security Services Atos w Polsce, dostawca rozwiązań do organizacji igrzysk olimpijskich musi brać pod uwagę dwa rodzaje ryzyka: technologiczne i polityczne. Z punktu widzenia technologii wielkim wyzwaniem jest samo zapewnienie stałych i nieprzerwanych transmisji, co wymaga także zdolności odparcia potencjalnych ataków hakerskich. Tu właśnie organizator olimpiady oraz wspierający go dostawca mają dużo bardziej skomplikowane zadanie niż typowe firmy i organizacje. W przypadku igrzysk dużo większe jest ryzyko ataków motywowanych politycznie, które w tym roku było szczególnie wysokie ze względu na konflikt na pobliskiej Ukrainie.

 

Niezakłócone funkcjonowanie dostarczonych technologii i rozwiązań było efektem kilkunastu miesięcy pracy przed uroczystym otwarciem olimpiady. Z kolei przyjęcie poszczególnych akredytacji wymaga wcześniejszego uruchomienia wielu systemów, które nie tylko zapewnią wsparcie dla tego procesu, ale także gwarantują bezpieczeństwo przy przetwarzaniu i składowaniu danych osobowych. Pomocne okazały się także doświadczenia zdobywane przez Atos od 2002 r. przy analizie przypadków zagrożeń bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich w poprzednich latach.

 

Z punktu widzenia technologii wielkim wyzwaniem jest samo zapewnienie stałych i nieprzerwanych transmisji, co wymaga także zdolności odparcia potencjalnych ataków hakerskich. Tu właśnie organizator olimpiady oraz wspierający go dostawca mają dużo bardziej skomplikowane zadanie niż typowe ?rmy i organizacje. W przypadku igrzysk dużo większe jest ryzyko ataków motywowanych politycznie.

 

W Soczi nie dopuszczono do zakłóceń, choć były to pierwsze igrzyska, w których na tak szeroką skalę wykorzystano technologie chmurowe i mobilne. Więcej dowiadujemy się z relacji Anny Jagielskiej, koordynatora projektów Atos w Polsce, która bezpośrednio brała udział w zabezpieczaniu relacji z olimpiady: „Współpraca w międzynarodowym otoczeniu z inżynierami, ekspertami w dziedzinie Major Events z Atosa i przedstawicielami Międzynarodowych Komitetów Organizacyjnych to wyzwanie, do którego zostałam przygotowana w GDC Europe we Wrocławiu. Uważam, że największym technologicznym osiągnięciem w trakcie igrzysk było zintegrowanie partnerów, by umożliwić przekaz wyników dla reporterów i widzów w czasie rzeczywistym. Igrzyska Olimpijskie to wydarzenie, które w sferze IT nastawione jest głównie na multimedialne wideotransmisje. Dbaliśmy, aby nadawcy mogli bez problemów pracować nad relacjami telewizyjnymi”.

 

Zarządzany przez Atosa Commentatory Information System zapewniał dziennikarzom dostęp do wyników w czasie rzeczywistym. Igrzyska Olimpijskie to projekt, przy którym nie ma mowy o przesunięciu terminu. Przez kilka lat odbywają się prace przygotowawcze i testy, by w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Same prace konstrukcyjne nad obiektami trwały jeszcze na dwa miesiące przed olimpiadą, przez co harmonogram prac musiał być na bieżąco aktualizowany.

 

Dyrektor wrocławskiego centrum GDC Europe, Piotr Krzysztofik mówi o Atosie: „Dajemy naszym pracownikom możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach, gdzie mogą poznać najnowsze trendy w technologiach, a także przeżyć wspaniałą przygodę, poznać nowe miejsca i ludzi na całym świecie. Nagroda GPtW przyznana po raz czwarty z rzędu w tym roku dla Atos w Polsce potwierdza, że jesteśmy unikalnym i atrakcyjnym pracodawcą na polskim rynku".

 

Po więcej informacji zapraszamy na:

atos.net

pl.atos.net

facebook.com/atos.polska


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Atos - Twoja kariera w ITAtos kolejny rok z rzędu zdobywcą certyfikatu Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce! »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA