Uczelnie i szkoły w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej


Sześć najważniejszych krakowskich szkół wyższych będzie uczestniczyć w projekcie pilotażowym „Małopolskiej Chmury Edukacyjnej”, którego celem jest przekazywanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy i osiągnięć uczelni przy wykorzystaniu internetu.

W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu. Wezmą w nim udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Liderem projektu jest AGH.

 

„Wierzę, że dzięki +Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej+ w perspektywie kilku lat uda się stworzyć nowoczesny model nauczania” - ocenił marszałek województwa Marek Sowa.

 

Według władz regionu o wadze tego przedsięwzięcia świadczy zainteresowanie szkół, które chcą do niego przystąpić. Akces do programu zgłosiło 15 samorządów: gmin i powiatów prowadzących szkoły w całym regionie.

 

„Małopolska Chmura Edukacyjna” zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegająca na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

 

Zdaniem przedstawicieli projektu pilotażowego, który będzie realizowany w latach w latach 2013-2015, przyczyni się on do podniesienia poziomu nauczania, a uczniowie będą mieli kontakt z nauką, będą mogli rozwinąć logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole oraz rozwinąć najważniejsze kompetencje.

 

„Chmura” ma też zachęcić uczniów do podejmowania kierunków studiów zgodnych ze specjalizacjami określonymi w strategii Małopolski oraz wyrównywać dostęp do wiedzy i nauki w całym regionie.

 

W ramach projektu powstanie platforma multimedialna, która umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

 

W ocenie przedstawicieli uczelni, dzięki współpracy ze szkołami będą one mogły skuteczniej wyławiać wśród uczniów talenty i osoby z pasją naukową.

 

Projekt „Małopolska Chmura Edukacyjna” jest jedynym z najważniejszych projektów wpisanych do Programu Strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy. Docelowo program obejmie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce i będzie realizowany do 2020 roku.

 

Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 6,45 mln zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398846,uczelnie-i-szkoly-w-malopolskiej-chmurze-edukacyjnej.html

 


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« W Świerku trwa montaż elementów największego superkomputera w PolsceCyberprzestępczość coraz więcej kosztuje polskie firmy i prywatnych użytkowników internetu »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

KONSTRUKTOR

Schrag Polska Sp.z o.o.
Konstantynów Łódzki, łódzkie

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA