Domowa elektrownia wiatrowa - wiatraki domowe źródłem taniej energii


Do pozyskiwania energii z wiatru nie są potrzebne ogromne urządzenia i wielohektarowe farmy wiatrowe. Własną mini-elektrownię można zainstalować przy każdym domu jednorodzinnym.

Domowe elektrownie wiatrowe mogą być głównym źródłem energii w naszym domu lub tylko stanowić jego uzupełnienie. Zainteresowanie małymi elektrowniami może w najbliższych latach mocno wzrosnąć, gdyż do prawa krajowego jest obecnie wprowadzana dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca odnawialnych źródeł energii. Według niej, w nowym budownictwie, a także w starym i gruntownie remontowanym, projektant w dokumentacji budynku będzie musiał uwzględnić zastosowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Małe instalacje o osi pionowej

Aby uzyskać energię z wiatru, można wykorzystać dwa rodzaje turbin wiatrowych: urządzenia o osi poziomej, które wyglądają i działają jak duże wiatraki, znane z elektrowni wiatrowych oraz modele o osi pionowej. To właśnie ten drugi typ jest najbardziej wydajnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych.

Wiatraki o osi pionowej mają duże łopatki i wyglądem nie przypominają tradycyjnego wiatraka. Najprostszy zestaw domowej elektrowni wiatrowej składa się z pionowej turbiny wiatrowej i generatora prądotwórczego. Taka instalacja może zasilać układ ogrzewania pomieszczeń, ale też można ją wykorzystać do ogrzewania bieżącej wody użytkowej.

Domowe elektrownie wiatrowe najlepiej sprawdzą się w przypadku niskoenergetycznych domów, które są bardzo dobrze ocieplone i potrzebują bardzo małej ilości prądu.

Energia płynie, gdy wieje wiatr

Elektrownie wiatrowe mogą wytwarzać energię elektryczną tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Na dodatek musi on wiać z prędkością większą od prędkości startowej turbiny, gdy stoi ona w miejscu. Są niezależnymi źródłami energii, które można zainstalować z dwóch rodzajów prądnic: prądu stałego lub małych, trójfazowych.

Częściej stosowane są elektrownie wiatrowe z prądnicą prądu stałego. Mogą one zasilać budynki, o ile są one wyposażone w regulatory napięcia oraz akumulatory służące do gromadzenia energii. Jeśli muszą dostarczać prąd przemienny, czyli taki jak w sieci, muszą mieć także falownik. Wspomniane urządzenia składowe, jeśli mają zasilać dom mieszkalny, najlepiej umieścić je w pomieszczeniach gospodarczych lub w garażach.

Postaw na dachu albo w ogrodzie

Zanim zainstalujemy domową elektrownię wiatrową, warto sprawdzić, czy nam się to opłaci. Postawienie wiatraka w regionie uznawanym za bezwietrzny może się bowiem okazać kompletnie nieopłacalne. Ilość produkowanej energii elektrycznej jest uzależniona od prędkości wiatru. Jest również zależna od wysokości na jakiej postawiony jest wiatrak – im wyżej, tym produkcja energii będzie większa.

Turbiny wiatrowe na prywatnych posesjach są najczęściej umiejscowione obok domów, na osadzonych w gruncie masztach. Niewielkie wiatraki mogą też być umiejscowione na dachach budynków. W tym przypadku warto zadbać, by konstrukcja dachu była odpowiednio przystosowana do tego rodzaju obciążeń.

Koszt instalacji szybko się zwróci

Energia potrzebna do zaspokojenia potrzeb kilkuosobowej rodziny to około 5-20 kilowatów. I właśnie instalowanie wiatraków o takiej mocy jest ekonomicznie uzasadnione. Dla porównania – w dużych elektrowniach wiatrowych pracują turbiny o mocy dochodzącej nawet do tysiąca kilowatów. Zainstalowanie mini elektrowni wiatrowej na posesji jednorodzinnej kosztuje około 15-20 tysięcy złotych. Niby dużo, jednak jest to jednorazowy wydatek, który zwróci się w ciągu kilku najbliższych lat. 

 


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz

Anna2012 03.10.2012 o 11:07

ja mam taką i naprawdę polecam - super sprawa.

Manski 30.09.2015 o 20:59

To wstyd że w artykule pisanym jak mniemam przez inżyniera ( no chyba że to inżynier wieczorowy) mylona jest moc z energią i kilowaty z kilowatogodzinami. Panie autorze artykułu wstyd mi za Pana a internet nie zapomina , ten artykuł na zawsze będzie wzorcem dla "dzieci neostrady" .A tak dla przypomnienia moc określamy w kilowatach (kW) a energię w kilowatogodzinach ( kWh) moc pobieramy w danej chwili a energię zużywamy w jednostce czasu. Np jeśli mamy podłączony odbiornik o mocy 1kW pracujący 6 godzin na dobę to zużyje on w ciągu doby 6 kWh. Tyle samo w ciągu doby zużyje odbiornik o mocy 0.25 kW pracujący bez przerwy.

Tagi: elektrownie wiatrowe, energetyka, przydomowa elektrownia

« Zainstaluj energooszczędną pompę obiegowąTania i czysta energia z pompy ciepła »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA