Podnośniki samochodowe w warsztatach i garażach


Każdy przeciętny kierowca, który przynajmniej raz w życiu musiał się zmierzyć ze zmianą koła w samochodzie wie, jakim problemem byłaby ta prosta czynność pod odpowiedniego podnośnika. Samochód nie należy do lekkich, a konieczność jego uniesienia ponad podłoże to problem wymagający profesjonalnego wsparcia w postaci urządzeń hydraulicznych, pneumatycznych czy mechanicznych, jakimi są podnośniki samochodowe.

 Wybór tych urządzeń pod kątem konstrukcji i zastosowań bywa spory, dlatego każdy właściciel warsztatu może dokonać wyboru takiego rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w jego konkretnym przypadku. Pod uwagę bierze się przede wszystkim rodzaj naprawianych samochodów i charakter prac, jakie są realizowane. Wszechstronny warsztat zazwyczaj posiada podnośniki samochodowe umożliwiające zarówno uniesienie niewielkiego „malucha”, jak i gigantycznej wielotonowej ciężarówki. Oczywiście niewiele zakładów specjalizuje się w tak wszechstronnym asortymencie, bowiem nowoczesne warsztaty czy stacje obsługi oferują naprawy i przeglądy konkretnych marek. Jest to związane głównie z koniecznością posiadania wyspecjalizowanych programów komputerowych do diagnostyki. Jednak podnośniki samochodowe nawet w takich firmach muszą radzić sobie z wieloma modelami danej marki, przeznaczonymi na potrzeby miejskiej jazdy i terenowych wojaży.

Wśród tych najczęściej spotykanych można wymienić kolumnowe i nożycowe. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się do konstrukcji opartej na specjalnym krzyżaku lub słupach nośnych, po których wjeżdża w górę platforma. Nie ma konkretnych wskazań dobrych i złych stron każdego z tych rozwiązań, a wybór uzależniony jest głównie od przekonań właściciela warsztatu.

Poza specjalistycznymi zakładami podnośniki samochodowe bywają też potrzebne w prywatnych garażach, a już obowiązkowo stanowią wyposażenie kierowcy wraz z kołem zapasowym. Oczywistym jest, że prywatny kierowca raczej nie zainwestuje kilku tysięcy złotych w kolumnową platformę, ale na potrzeby chociażby zmiany koła czy wymiany oleju już takie urządzenie może okazać się dobrym rozwiązaniem.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
Szorowarki w współczesnym świecie »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA