Nowoczesne izolacje zamiast wełny i styropianu


Wraz z rozwojem nowych technologii, na rynku pojawiło się wiele materiałów, które mogą być konkurencją dla powszechnie dotychczas stosowanych izolacji.

Równie dobrze jak styropian czy wełna mineralna, do ocieplania nadają się płyty lub pianka poliuretanowa. Pianka zalecana jest głównie do wykonywania izolacji cieplnej dachów i stropów. Doskonale wypełnia izolowaną powierzchnię, wyrównuje ubytki i krzywizny występujące w podłożu. Piankę można kłaść na papę, blachę, drewno czy beton. Jest lekka i odporna na wodę, świetnie sprawdzi się w każdych warunkach.

Płyty poliuretanowe są natomiast bardziej sztywne, a jednocześnie lekkie, wytrzymałe na ściskanie i obciążenia. Można je stosować do izolacji zarówno dachów pochyłych, jak i płaskich, a także na tarasach, poddaszach, ścianach fundamentowych czy podłogach. Za pomocą płyt poliuretanowych można też ocieplać dom od wewnątrz – wtedy jednak muszą być kładzione w połączeniu z płytami gipsowo-kartonowymi.

 

Sprawdź oferty pracy w budownictwie!

 

Włókna ekologiczne i trwałe

Jeśli musimy ocieplić przestrzeń trudnodostępną, w której trudno jest położyć tradycyjny materiał termoizolacyjny, dobrym rozwiązaniem będzie ekofiber. Jest to materiał wytworzony z włókien celulozowych – nie rozprzestrzenia ognia i jest trudnopalny. Włókna z ekofibru można aplikować na sucho lub na mokro. Wdmuchuje się je za pomocą specjalnej maszyny bezpośrednio na strop lub pomiędzy elementy konstrukcyjne. Ekofiber jest też dostępny w formie łatwych w obróbce i elastycznych płyt.

Płyty pilśniowe na poddasze

Do termoizolacji możemy też użyć płyt pilśniowych, które są szczególnie polecane do ocieplania poddaszy. Powstają one ze sprasowanych włókien drzew iglastych, są odporne na niekorzystne działanie wilgoci i w odróżnieniu od innych płyt nie pęcznieją pod wpływem wody. Mają gładkie lub wyprofilowane brzegi, dostępne są w grubościach od 1,5 do 10 cm. Płyty pilśniowe wykorzystywane są do ocieplania dachów, stropów i ścian w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci i pary wodnej. Są nie tylko doskonałą izolacją cieplną, ale też pochłaniają i rozpraszają dźwięki – sprawdzą się więc również jako izolacja akustyczna.

Ekologiczny len, nowoczesny aerożel

Jako materiał na płyty ociepleniowe świetnie sprawdza się też włókno lniane, które jest w miarę tanie i w pełni ekologiczne. Włókna lniane łączy się ze sobą za pomocą skrobi ziemniaczanej. Powstałe w ten sposób płyty doskonale izolują ciepło i dźwięki. Ułatwiają też przepływ pary wodnej, która gromadzi się w ogrzewanych pomieszczeniach. Płyty lniane mają jednak też wady – nie są odporne na działanie gryzoni i są dość łatwopalne. Dlatego trzeba je zaimpregnować preparatami chroniącymi przed ogniem. Jednym z najnowszych hitów na rynku ociepleń jest izolacja z aerożelu, wykonanego z tlenku krzemu. To materiał lekki, przezroczysty i posiadający rekordowo wysokie właściwości izolacyjne. Aerożel do niedawna wykorzystywany był do budowy pojazdów i skafandrów kosmicznych, jednak obecnie coraz częściej jest wykorzystywany w budownictwie. Utwardzony aerożel jest dostępny w formie granulatu, maty lub płyt.

Podsumowując powyższe spostrzeżenia trzeba uznać, że dziedzina izolacyjności budynków naprawdę szybko się rozwija. Może rzeczywiście, już niedługo, większość nowo budowanych domów będzie pasywnych. A jakie jest Twoje zdanie?


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.

Tagi: izolacje, budownictwo, inżynier budownictwa

« Prace budowlane właściwie kierowaneGigantyczny most na miarę współczesnej inżynierii »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA