Niewidzialne klucze


Czy świat w którym żyjemy to wciąż realność czy już fantazja? O jakich ciekawostkach musimy jeszcze usłyszeć aby z pełną świadomością przyznać, że oto przekroczyliśmy XXI wiek i wszystko,  z czym się do tej pory spotkaliśmy odchodzi do lamusa. Dzieje się tak za sprawą technologii, które jeszcze zaledwie pięćdziesiąt lat temu uznane były za mrzonkę. Czy przed nami nowa era rodem z filmów science - fiction?

Obecnie nikogo nie dziwi, że aby dostać się do własnego domu, należy mieć przy sobie zestaw odpowiednich kluczy. Dzięki wbudowanemu w drzwi mechanizmowi mamy poczucie, że nikt niepożądany nie dostanie się do naszych prywatnych rzeczy, czujemy się w pewien sposób bezpieczni. Co jeśli okaże się, że zgubiliśmy klucze? Nie tylko nie mamy wówczas wstępu do własnego mieszkania, ale zaczynamy żyć obawą, że nasz dobytek może być zagrożony. W najbliższym czasie wszystkie te obawy odejdą w zapomnienie wraz z pękiem metalowych kluczy, które wciąż są przedmiotem naszej nieustającej troski.

Zamki bez kluczy

Pomysł zrodził się w Tajwanie, Tsai Yao-Pin kierujący zespołem konstruktorów postanowił stworzyć zamki, do których otwarcia nie będą potrzebne klucze. Dzięki wbudowanemu w drzwi procesorowi, zamek będzie się otwierał bezdotykowo. Wybrany zestaw gestów właściciela pozwoli na otwarcie drzwi. Najpierw jednak procesor musi nauczyć się dokładnie takiej gestykulacji, jaka zostanie zaproponowana przez właściciela. Technologia ma być niezawodna, a sam mechanizm działa niemal bezawaryjnie. Jeśli system bezdotykowych zamków spotka się z aprobatą, możemy się spodziewać takiego nowatorskiego rozwiązania we własnych domach.

Bezkluczowe systemy otwierania drzwi

Bezkluczowe systemy otwierania zamków bądź uruchamiania urządzeń mają już powszechne  zastosowanie. Nie opierają się jednak na inteligentnym działaniu procesora, który musi najpierw wyuczyć się pewnych gestów. Zamiast kluczy często spotykamy się także z magnetycznymi kartami, to bardzo powszechnie stosowane rozwiązanie w hotelach o wyższym standardzie. Już wiele lat temu na rynku znalazły się samochody, których silniki uruchamiają się za pomocą niewielkich kart magnetycznych. Takie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przykładowo, bardzo popularne są także zamki otwierane za pomocą odcisku palca właściciela. Mechanizm odczytuje układ linii papilarnych po czym zwalnia zasuwę. Co w razie gdy do pomieszczenia chce się dostać ktoś inny o innym układzie linii papilarnych? Konstruktorzy są zapobiegawczy i pomysłowi. Alternatywą jest wówczas krótki pin, którego poprawne wprowadzenie otwiera drzwi. Duża grupa ludzi wciąż jednak nie potrafi zaufać niczemu, co nie przypomina klucza. W niedalekiej przyszłości się to z całą pewnością zmieni, ponieważ techniczny rozwój nie czeka na spóźnialskich niedowiarków.

Systemy dostępu do drzwi i zamków są przedmiotem szczególnego zainteresowania konstruktorów. Owocem ich starań jest duża różnorodność niezwykłych mechanizmów. Niektóre z nich są niezawodne, inne z kolei bardzo awaryjne. Na szczęście mamy możliwość wyboru, nikt nie zmusza nas także do rezygnacji z tradycyjnego klucza, ale warto otworzyć się na nowe pomysły, bo będzie ich coraz więcej.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Wspomnienia nie tylko na zdjęciach - stare auta w nowych fabrykachMateriał produkowany z bakterii »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA