Ledowy zawrót głowy


Oświetleniowy przełom

Tradycyjne, szklane żarówki już dawno wyszły z mody. To jednak nie tylko kwestia mody ale także ekologii polegającej na oszczędności energii. Dziś w sklepach nie znajdziemy raczej tradycyjnych żarówek, ponieważ zużywają zbyt duże ilości energii. Nie tylko oświetlają pomieszczenie ale także produkują duże ilości zbędnego ciepła. Jakiś czas temu bezpowrotnie odeszły więc do lamusa. Od tego momentu na sklepowych półkach zwiększył się wybór świetlówek i wzrosła ich cena. Początkowo dużą popularnością cieszyły się świetlówki energooszczędne osiągające rekordowe ceny, następnie przyszła kolej na oświetlenie halogenowe, a dziś triumfy święcą żarówki typu Led.

Oświetleniowa technologia LED

Light Emitting Diode to skrót od LED, czyli diody elektroluminescencyjnej. Z diodami tego typu spotykamy się już od lat. Miały one niegdyś kolory: czerwony, zielony czy żółty i były wykorzystywane tylko jako kontrolki do elektronicznych urządzeń. Dopiero dzisiejszy rozwój technologii umożliwił produkowanie diod w kolorze białym, które są w stanie rozświetlić większe pomieszczenia dając wystarczającą ilość światła. Dioda Led jest elementem półprzewodnikowym złożonym z dwóch elektrod. Jedna z nich ma nadmiar, a druga niedobór elektrod. Przykładając napięcie do elektrod wprawiamy je w ruch, dzięki któremu  przeskakują z jednej elektrody na drugą, oddając tym samym nadmiar energii w postaci światła. Diody świecą wyłącznie jednym kolorem, dlatego tak długo trwały prace umożliwiające uzyskanie światła białego. Świetlówki typu Led używa się  do oświetlania ekranów telefonów komórkowych, fleszów aparatów, podświetlają także monitory LCD. Na szeroką skalę stosowane są dziś w latarkach, lampkach dekoracyjnych, sygnalizacji świetlnej,  kontrolkach itp.

LED - prawda

Najnowszym rozwiązaniem stało się oświetlenie LED Świetlówki zalały rynek lecz niestety nie wszystkie są warte zakupu. Wykorzystujący ten fakt sprzedawcy mogą z powodzeniem manipulować klientami.

Oświetlenie LED ma jedną niewątpliwą zaletę - jest tanie ze względu na niski pobór energii, a żarówki są bardzo trwałe, mogą świecić nawet 100 tys. godzin. Minusem jest ich słaba wytrzymałość - są delikatne i łatwo je uszkodzić.

Mimo zmagań konstruktorów, żarówki LED wciąż świecą zbyt słabo by konkurować z halogenowym oświetleniem. Montuje się wiele ledowych diod w jednej żarówce, to jednak wciąż nie wystarcza. Ledowe oświetlenie ma jeszcze jedną wadę - jest zbyt drogie, aby mogło być powszechnie stosowane. Czy przyszłość należy do żarówek typu LED okaże się w niedalekiej przyszłości. Jedno jest jednak pewne - ze względu na dużą dbałość o ochronę środowiska i ekologiczny tryb życia związany z ograniczeniem zużycia energii nie powrócimy do przezroczystych, tradycyjnych żarówek. Unijna dyrektywa z rokiem 2009 zabroniła ich dalszej sprzedaży i produkcji.

Dobrym wyborem są zatem energooszczędne świetlówki kompaktowe, których zakup zwraca się już po kilku miesiącach od kupna przy założeniu, że świetlówka świeci się cały czas.

Czyżby więc przyszłość należała do oświetlenia LED? Zapraszamy do komentowania!


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Innowacyjne technologie węglowe ograniczające efekt cieplarniany

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

Mechanik

ManpowerGroup Sp. z o.o.
Stanisławów Pierwszy, mazowieckie

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA