Użyteczne programy open source w firmie


W wielu firmach zainstalowane są programy Open Source, chociaż zdarza się, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy nie zdają sobie z tego sprawy. Czym jest Open Source, co może zaoferować biznesowi i jakie konsekwencje niesie jego użytkowanie dla przedsiębiorców?

Open Source a Free Software

Terminem Open Source określane jest oprogramowanie, którego kod źródłowy można dowolnie modyfikować, kopiować i wykorzystywać. Pojęcie to często jest mylone z pojęciem free software ? programów darmowych. Różnica między tymi dwoma pojęciami to przede wszystkim kwestia odpłatności za korzystanie z programów - te oparte o ideę free software są zawsze darmowe, programy Open Source mogą być zarówno darmowe, jak i odpłatne (często są darmowe dla użytkowników domowych i płatne dla użytkowników komercyjnych). Druga różnica, to fakt, że licencje oprogramowania darmowego nie zawsze kładą nacisk na możliwość modyfikacji kodu źródłowego, co jest istotą istnienia Open Source.

Open Source w firmach

Oprogramowanie na licencji Open Source coraz częściej budzi zainteresowanie firm. Przyczyną jest po pierwsze możliwość dostosowania programu do swoich potrzeb, jak również szybka adaptacja do zmian i wprowadzanie nowych funkcjonalności (nad Open Source pracuje codziennie wiele milionów użytkowników internetu). Kusząca jest cena - oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym jest często tańsze od komercyjnych odpowiedników. W swoim raporcie firma Gartner ogłosiła, że 85% firm korzysta już z tego typu licencji. Badania, które stały się podstawą do opracowania raportu przeprowadzono trzy lata temu wśród 274 organizacji biznesowych z całego świata. Użyteczne programy Wiele programów na licencji Open Source dostępne jest za darmo, zarówno dla użytkowników biznesowych jak i komercyjnych (np. pakiet biurowy Open Office, programy do tworzenia i odczytu plików PDF - PdfCreator i Adobe Acrobat Reader), jednak istnieją również takie, które są stricte dedykowane instytucjom biznesowym. Wśród nich można wymienić zarówno płatne jak i darmowe moduły do zarządzania relacjami z klientem (np. program SugarCRM i internetowy vTigerCRM), aplikacje pomagające w zarządzaniu pracami grupowymi i monitorowanie zasobów (eGroupWare), oraz programy obsługujące określone obszary komunikacji w firmie (np. Asterisk, umożliwiający rozmowy z wykorzystaniem internetu - VoIP).

OpenSource a polskie prawo

Instalując w firmie darmowe oprogramowanie open source należy zwrócić uwagę na przepisy polskiego prawa i ich interpretacje przez urzędy skarbowe. W niektórych przypadkach używanie darmowego programu było uważane za przychód z nieodpłatnego świadczenia, a tym samo podlegało obowiązkowi opodatkowania. Mimo interpretacji prawa przez Ministerstwo Finansów, które jednoznacznie zaprzeczyło konieczności płacenia podatku za darmowe programy, wiele firm oferujących aplikacje Open Source (np. Oracle, twórca pakietu biurowego Open Office) sprzedaje za symboliczną kwotę swoje darmowe produkty (cena pokrywa koszty wypalenia i zapakowania płyty), uwalniając tym samym przedsiębiorców od możliwych potyczek z urzędami skarbowymi. Płytę z darmowym oprogramowaniem można również często kupić jako dodatek do gazety.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
Ultrabooki »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA