Ultrabooki


Pojęcie ultrabooków pojawiło się niedawno w mediach - pierwszy taki komputer został zaprezentowany w 2011 roku. Po smartfonach i tabletach jest to kolejna próba wypromowania nowego produktu o specyficznych cechach.

Czym jest ultrabook?

Ultrabooki są odpowiedzią Intela na MacBook'a Air. Sama nazwa ultrabook powstała ze zbitki dwóch słów, które odzwierciedlają jego cechy (ultraportable + netbook, czyli "ultra przenośny" netbook). Specyficzne cechy, charakterystyczne dla ultrabooka przedstawiono na targach Computex 2011. Przede wszystkim są to cechy pozwalające na mobilne zastosowanie tego rodzaju netbooków, a więc mała waga (w granicach do 1,4kg), wydłużony czas pracy na baterii (5-8 godzin) oraz wielkość ułatwiająca przenoszenie i korzystanie (ultrabook nie powinien być grubszy niż 21mm). Atutem ultrabooków jest z pewnością, nowoczesny, elegancki design. Założeniem jest również cena, która nie powinna przekroczyć 1000 dolarów (co jednak na polskie warunki oznacza dosyć duży wydatek - ponad 3000 zł).

Intel zaplanował trzy fazy rozwoju i wprowadzania na rynek ultrabooków. Pierwsza, rozpoczęta w 2011 to przedstawienie produktu i pierwsze wprowadzenie go na rynek. Zaprezentowane ultrabooki oparte są o mikroarchitekturę SandyBridge. Druga faza to ultrabooki oparte o IvyBridge. Pozwoli ona na stworzenie ultrabooków z ekranami dotykowymi o wysokiej rozdzielczości oraz większej przekątnej ekranu (do 15,5 cala). Nowy tranzystor 3D Tri-Grade pozwoli również na zaoszczędzenie energii, zwiększenie wydajności oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa. Ultrabooki, które pojawią się w pierwszych miesiącach 2012 roku będą również błyskawicznie się uruchamiały (prototyp Lenovo IdeaPad U300s potrzebuje na to 3 sekundy!). Trzecia faza rozwoju ultrabooków, zaplanowana na 2013 rok to zastąpienie rozwiązań Sandy- i IvyBridge procesorami opartymi o mikroarchitekturę Haswell. Wprowadzane wówczas ultrabooki mają być jeszcze bardziej energooszczędne i wydajne.

Co można kupić?

Mimo dosyć krótkiego stażu na rynku produktów IT, już teraz można wybrać ultrabooka wśród kilku modeli oferowanych przez wiodących producentów. W listopadzie swojego pierwszego ultrabooka dedykowanego biznesowi przedstawił Hewlett-Packard (model HP Folio). Oferuje on do 9 godzin pracy na jednej baterii oraz posiada chip bezpieczeństwa TPM (Trusted Platform Module), zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Ultrabooki Acer z serii Aspire S można kupić już w Polsce. Według deklaracji producenta uruchamiają się w 2 sekundy, są super cienkie - 13mm, i najtańsze - ok. 900 dolarów). Równie interesujący jest produkt Asusa - dwa modele ultrabooka Asus Zenbook (UX21 i UX31). Zenbook uruchamia się w 2 sekundy, a w trybie gotowości (standby) może pozostawać nawet do dwóch tygodni. Bateria pozwala na pracę do 7 godzin. Od grudnia 2011 będzie można kupić ultrabooka Lenovo IdeaPad U300s (oferującego pracę do 8 godzin, błyskawiczne ładowanie baterii i wentylację w klawiaturze). Kolejne modele pojawiające się na rynku będą z pewnością oferowały jeszcze więcej użytecznych możliwości.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« Użyteczne programy open source w firmieCloud Computing - mobilność i moc »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

KONSTRUKTOR

Schrag Polska Sp.z o.o.
Konstantynów Łódzki, łódzkie

KOMISJONER

LIMNUSWORK Sp. z o.o.
Niemcy, -- dowolny Region --

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA