Cloud Computing - mobilność i moc


Brak zainstalowanego programu w komputerze, czy też zbyt mała moc obliczeniowa sprzętu nie są już problemem. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie - Cloud Computing, czyli chmura obliczeniowa.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Idea chmury obliczeniowej jest porównywana do sieci elektrycznej, gdzie użytkownik korzysta z prądu, ale informacja gdzie i jak jest on wytwarzany nie jest mu do niczego potrzebna. Chmura jest więc usługą polegającą na dostarczaniu użytkownikom określonych funkcjonalności (m.in. programów, zasobów, miejsca na dysku do przechowywania własnych plików). Podobnie jak w przypadku prądu, tak i w chmurze dla użytkownika nie jest istotne gdzie fizycznie zainstalowane są programy z których może korzystać lub gdzie znajdują się serwery na których przechowuje dane.

Chmura może mieć różny zasięg - od prywatnej (ang. Private Cloud), funkcjonującej np. w ramach jednej organizacji, społeczności, aż po chmury publiczne (ang. Public Cloud), otwarte, do których może dołączyć każdy użytkownik (za darmo lub za opłatą). Niekiedy wyróżnia się również chmury hybrydowe, będące kompilacją prywatnych i publicznych. Tak więc chmura obliczeniowa jest po prostu usługą umożliwiającą wykorzystanie wirtualnych zasobów do pracy i zabawy.

Chmury publiczne

Usługi świadczone w ramach chmur publicznych coraz bardziej się rozwijają. Początkowo były to usługi wynajęcia serwerowni (tzw. kolokacja), później dołączyły do nich usługi udostępniania oprogramowania (SaaS - Software as a Service) i odpowiednio przygotowanej platformy do pracy (PaaS ? Platform as a Service). Obecnie chmura udostępnia również możliwość zakupu usług komunikacyjnych, takich jak np. VoIP, wideokonferencje (CaaS - Communications as a service) i infrastrukturalnych, np. możliwości skorzystania z określonej liczby serwerów (IaaS - Infrastructure as a Service). Chmura jest kolejnym pomysłem idącym w kierunku maksymalizacji mobilności.

Dostęp do chmury publicznej nie jest niczym ograniczany - wymagane jest jedynie łącze internetowe i komputer, co pozwala na pracę na tych samych zasobach z każdego miejsca na świecie, bez konieczności kłopotliwego "transportowania" danych ze sobą. Chmura jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących w zespołach (szczególnie w coraz częściej spotykanych zespołach wirtualnych), umożliwia bowiem równoległą pracę wielu użytkowników na jednym zasobie, dostarczając jednocześnie rozwiązań komunikacyjnych i software'owych. Pozwala to uniknąć zakupu licencji i konieczności instalowania programów na określonym komputerze. Kolejną zaletą chmury jest możliwość wykorzystania mocy obliczeniowych innych komputerów, bez obciążania systemu użytkownika.

Coraz więcej programów wykorzystuje już możliwości, które daje chmura, m.in. przeglądarka Opera, program antywirusowy Panda, czy też program do backupu danych Dropbox. Również giganci rynku - Apple i Windows pracują nad takimi rozwiązaniami. Apple w 2011 udostępniło usługę iCloud, umożliwiającą synchronizację i backup danych na urządzeniach Apple?a, także najnowszy Windows 8 będzie znacznie zintegrowany z chmurą.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.
« UltrabookiUsługi dla firm internetowych »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA