Uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV


Każde działanie, nawet najprostsze, polegające na pracy z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji i wiedzy. W jaki sposób te kwalifikacje zdobyć, jak również jakie pytania mogą się pojawić na egzaminie sprawdzającym naszą wiedzę, dowiecie się z poniższego artykułu.

Niestety, nawet najbardziej rozległa wiedza na temat prądu i długoletnie doświadczenie nie zapewnią nam bezpieczeństwa. Wypadki „przy pracy” zdarzają się nawet bardzo doświadczonym elektrykom. Rzecz jasna, zdobywana latami wiedza pozwala nam na uniknięcie oczywistych zagrożeń. Niemniej jednak każda, najbardziej nawet błaha praca, jaka wiąże się z instalacjami elektrycznymi do 1kV musi być wykonywana przy wyłączonym napięciu zasilającym. Jest to konieczne nawet, kiedy chodzi o bardzo proste czynności jak wymiana żarówek, gniazd czy układanie przewodów zasilających,

Gdyby jednak zdarzyła się konieczność wykonywania prac „pod napięciem”, wtedy niezbędna jest asekuracja. W sytuacji porażenia, osoba asekurująca jest w stanie odciąć dopływ prądu, jak również udzielić pierwszej pomocy. Prace takie są jednak dość szczególnego typu, rzadko wykonywane, zazwyczaj o charakterze kontrolno-pomiarowym.

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne? Czy muszę mieć skończoną odpowiednią szkołę?

Zdobycie uprawnień elektrycznych nie jest uwarunkowane ukończeniem żadnej szkoły o szczególnym profilu (np. technicznym, elektrycznym etc.). Jeśli jednak mamy świadomość, iż stan naszej wiedzy w zakresie instalacji elektrycznych nie jest wystarczający, dobrym krokiem jest uczęszczanie na właściwy kurs przygotowawczy. Kursy takie są organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (w skrócie SEP). Wszelkie materiały, jakie dotyczą przebiegu i treści takiego kursu można znaleźć na stronie: www.sep.com.pl.

Po odbyciu kursu, możemy przystąpić do egzaminu. Wniosek o przystąpienie do egzaminu można pobrać z właściwego dla naszego miejsca zamieszkania oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w którym odbędzie się egzamin. Oddziały SEP są zlokalizowane w każdym mieście powiatowym. Orientacyjny koszt egzaminu na uprawnienia elektryczne do 1 kV to około 150 PLN.

Pytania podczas egzaminu

Mimo, że egzaminy przeprowadza się w różnych miastach to jednak ich przebieg jest dość podobny. W miarę ustandaryzowane są również pytania egzaminacyjne, mimo, że ich lista stale się wydłuża. Niestety, pytania, jakich możemy się spodziewać podczas egzaminu to w dużej mierze kwestia otwarta. Powstają bowiem wciąż nowe. Najpopularniejszymi, które pojawiają się na egzaminie, są:

 • pozycja nieprzytomnego, porażonego prądem elektrycznym. W przypadku tego pytania komisja może poprosić o ułożenie we właściwej pozycji manekina. Ważna jest tu kolejność wykonywania poszczególnych czynności oraz siła, z jaką są one wykonywane.
 • jaką liczbę opraw oświetleniowych można podłączyć do jednego obwodu zasilającego;
 • warunki działania ochrony przeciwporażeniowej, przez szybkie wyłączenie w sieciach it – z izolowanym punktem neutralnym;
 • układy połączeń sieci (m. in it, tt, tn, tn-s, tn-c, tn-cs);
 • dozwolone napięcia w normalnych i specyficznych warunkach;
 • które z układów połączeń sieci nie są już obecnie stosowane;
 • okresowe badania narzędzi (istotą pytania jest uzyskanie odpowiedzi na temat czasu umownej przydatności narzędzi do bezpiecznego użytku);
 • charakterystyka określonych układów;
 • różnice między zerowaniem a uziemieniem;
 • definicja bezpiecznego napięcia;
 • wartość napięcia bezpiecznego dla prądu zmiennego i stałego;
 • na jakiej zasadzie działa wyłącznik różnicowo-prądowy;
 • metody przyłączania przewodów do urządzeń elektrycznych;
 • barwy oraz symbolika przewodów: pe, n, pen, l;
 • jaka ilość gniazd wtykowych może być podłączona pod jeden obwód;
 • definicja i zasady ochrony podstawowej, jak również ochrony dodatkowej;
 • jak działa zabezpieczenie różnicowe i jakich sytuacjach możemy je stosować, a kiedy nie;
 • warunki niezbędne do spełnienia w przypadku instalacja wtynkowa niewymienialna.

Zdarzają się również rozmaite zadania teoretyczne, wymagające wyliczeń albo dokładnych objaśnień toku postępowania.

WAŻNA INFORMACJA – uprawnienia nie są bezterminowe!

Na zakończenie, warto jeszcze nadmienić o jednej ważnej kwestii - zdobyte uprawnienia muszą być odnawiane co pięć lat. Wiele osób o tym nie pamięta albo wychodzi z założenia, iż uprawnienia są nadawane bezterminowo. Niestety, tak nie jest.

A sam kurs?

Zanim jednak przystąpimy do egzaminu, warto zastanowić się nad udziałem w kursie. Jest to dobrym krokiem szczególnie wtedy, kiedy nie mamy ukończonej żadnej szkoły technicznej. Kurs taki nie tylko przygotuje nas do egzaminu, ale również i do pracy na stanowisku elektryka. Standardem są bowiem zajęcia praktyczne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych do 1 kV, jak również powyżej 1 kV podczas konserwacji, remontów, obsługi lub montażu. Jednym słowem na kursie można uzyskać komplet wiedzy dotyczący tzw. uprawnień elektrycznych.

Aby przystąpić do kursu, należy spełnić dwa warunki, którymi są: posiadanie wykształcenia przynajmniej na poziomie podstawowym oraz ukończony 18. rok życia.

Jak już wspomniano wcześniej odnośnie przygotowań do egzaminu, kurs na uprawnienia elektryczne składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Sporym udogodnieniem dla potencjalnych kursantów jest mobilność instruktora. Jest on w stanie dojechać i przeprowadzać kurs na elektryka w takich miastach jak chociażby Bełchatów, Częstochowa, Kępno, Kluczbork, Łask, Łódź, Olesno, Opole, Pajęczno, Piotrków Trybunalski, Praszka, Radomsko, Sieradz, Wieluń, Wieruszów, Wrocław, Zduńska Wola i wiele innych.

W czasie kursu, poruszane są takie zagadnienia jak:

- bezpieczeństwo i higiena pracy, jakie są niezbędne przy pracy na urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych, ochrona przeciwpożarowa;

- wyższe harmoniczne w sieciach odbiorczych;

- obowiązki i zadania osób, pracujących na stanowisku elektryka E;

- układy sieciowe;

- zasady dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci;

- przepisy ogólne i wybrane zagadnienia z zakresu prawa;

- sprzęt ochronny, jaki należy obowiązkowo nosić, pracując na stanowisku pracy elektryka;

- podstawowe zasady funkcjonowania i stosowania ochrony od porażeń w sieci do 1kV i wzwyż;

- podstawowe zasady funkcjonowania i stosowania ochrona odgromowa i przepięciowa;

- organizacja pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych G1.

Oczywiście, kurs, a potem egzamin to dopiero początek drogi zawodowej elektryka. By dobrze wykonywać ten zawód niezbędne jest doświadczenie, ale i daleko posunięta ostrożność. Wbrew pozorom bowiem, dla elektryków nie ma nic przyjemnego w byciu „zaelektryzowanym”.


Zarejestruj się albo zaloguj aby dodać komentarz


Brak komentarzy.

Tagi: Uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV

« Uprawnienia budowlane - ogólne zasadyEgzamin na uprawnienia budowlane - zakres pytań »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

KOMISJONER

LIMNUSWORK Sp. z o.o.
Niemcy, -- dowolny Region --

wszystkie oferty

 

 

 

 
 
 

Kalendarz wydarzeń

WSZYSTKIE WYDARZENIA